wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Sukces uczniów z Zespołu Szkół nr 4 im. Jana Pawła II w Jaśle. Opracowany przez nich “Elektroniczny Asystent Rodziny Pszczelej” zdobył Złoty Grant w prestiżowym konkursie “Projektanci edukacji”!

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Uczniowie z Zespołu  Szkół nr 4 im. Jana Pawła II w Jaśle zostali laureatami 2 etapu konkursu “Projektanci edukacji”, organizowanego już po raz 11 przez wydawnictwo Nowa Era. Ich projekt na stworzenie systemu monitoringu dla uli pszczelich otrzymał Złoty Grant – nagrodę finansową, która wspiera młodych innowatorów w działaniach edukacyjnych i naukowych! 

Zadaniem “Elektronicznego Asystenta Rodziny Pszczelej” jest zbieranie za pomocą czujników informacji na temat parametrów fizycznych związanych z ulem, takich jak: masa ula, temperatura wewnątrz ula, wilgotność, przyspieszenie ula, poziom natężenia dźwięku i innych. Po wysłaniu danych do serwera następuje ich analiza, dzięki której pszczelarz otrzymuje powiadomienie w aplikacji. Uwzględnione są zdarzenia takie jak: ucieczka roju pszczelego, czas na miodobranie,  kradzież ula, ilość pokarmu w zimie czy śmierć rodziny pszczelej. Ponadto za pomocą Internetu właściciel może monitorować pasiekę w czasie rzeczywistym. Dzięki temu pszczelarz może szybciej reagować w przypadku zagrożenia. Asystent jest przystosowany do monitorowania pasiek składających się nawet z kilkuset uli.

Pszczoły są niezwykle ważnym elementem ekosystemu, niestety stosowane przez rolników i sadowników środki ochrony roślin i inne pestycydy powodują ich szybkie wymieranie. W trosce o środowisko postanowiliśmy pomóc pszczelarzom w opiece nad pszczołami, tworząc narzędzie umożliwiające monitorowanie pasieki z każdego miejsca na Ziemi gdzie dociera Internet – opowiada nauczyciel Wincenty Skwarek który koordynował pracę uczniów.W przeciwieństwie do innych komercyjnych rozwiązań tego typu, naszym celem jest uzyskanie jak najniższego kosztu wdrożenia Asystenta, aby posiadacze nawet niewielkich pasiek czy pojedynczych uli mogli sobie pozwolić na implementację naszego systemu.

Sukces uczniów z Zespołu Szkół nr 4 im. Jana Pawła II w Jaśle

Zespół projektowy liczy siedmioro uczniów drugiej i pierwszej klasy z liceum ogólnokształcącego o profilu proinżynierskim. Przyznanie Złotego Grantu pozwoli młodym projektantom m.in. poszerzyć funkcjonalności rozwiązania o monitoring pasieki z cyfrową analizą obrazu oraz wdrożyć autonomiczny system zasilania pasieki w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej.

W przypadku nagrody dla “Elektronicznego Asystenta Rodziny Pszczelej”, doceniliśmy nie tylko olbrzymi wkład pracy koncepcyjnej i technologicznej uczniów, ale także sam zamysł, by stworzyć urządzenie tanie, dostępne niskim kosztem dla każdego, kto chciałby skorzystać z takiego eksperckiego rozwiązania. Dla nas to idealny przykład myślenia prospołecznego i proekologicznego komentuje Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu “Projektanci edukacji”. – Mamy nadzieję, że Złoty Grant przyczyni się do powstania prototypowej platformy projektu, tak żeby na wiosnę przyszłego roku Asystent mógł zostać wdrożony do produkcji. Trzymamy kciuki za dalsze prace uczniów! – dodaje Małgorzata Jankowska.

Więcej o projekcie “Elektroniczny Asystent Rodziny Pszczelej ” można przeczytać na stronie konkursowej oraz na stronie internetowej projektu www.earp.ekonomik.org.pl lub za pośrednictwem fanpage Szkolnego Koła Informatyki i Robotyki działającego przy Zespole Szkół nr 4 w Jaśle https://www.facebook.com/skiirjaslo. 

“Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu to ogólnopolski konkurs przeznaczony dla nauczycieli i uczniów, którzy chcą realizować ciekawe projekty edukacyjne i szukają dla nich wsparcia finansowego oraz merytorycznego. Od 2010 roku wydawnictwo Nowa Era zorganizowało jedenaście edycji konkursu – uczniowie z nauczycielami zgłosili w nich łącznie prawie 5,5 tysiąca pomysłów, spośród których aż 379 zdobyło granty na realizację. Łączna suma przyznanych grantów wyniosła już prawie 600.000 zł!

Do 11. edycji konkursu “Projektanci edukacji” zgłoszono aż 457 projektów. Jury konkursu wybrało w 1 etapie 60 zwycięskich zespołów, które otrzymały granty finansowe na realizację swoich pomysłów. Dodatkowe 15 grantów powędrowało do uczniowskich grup projektowych, które wygrały w ogólnopolskim głosowaniu internautów – oddano w nim aż 130 tysięcy głosów! Tylko w pierwszym etapie konkursu łączna pula nagród finansowych wyniosła 75.000 zł. W drugiej części konkursu jury wybrało 6 najlepiej zrealizowanych projektów. Zwycięzcy tego etapu otrzymali Złote Granty po 2.000 zł każdy. Dodatkowo magazyn popularnonaukowy “Focus” – patron medialny konkursu – przyznał swoją własną dziennikarską nagrodę jednemu z zespołów projektowych. 

Więcej informacji o zwycięzcach tegorocznej edycji konkursu znajduje się TUTAJ

Najlepsze pokonkursowe projekty zostaną przedstawione także w specjalnym ebooku, który ukaże się jesienią. Ta publikacja będzie nie tylko pamiątką i uhonorowaniem pracy uczniów, którzy wzięli udział w konkursie, ale też inspiracją dla dzieci, młodzieży i nauczycieli, którzy zechcą wziąć udział w kolejnej edycji „Projektantów edukacji” – jej start już październiku 2021 roku!

***

Nowa Era to największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne z kompleksową i nowoczesną ofertą obejmującą wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym także języki obce oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Ofertę Grupy Nowa Era uzupełniają nowoczesne rozwiązania informatyczne, oprogramowanie wspomagające zarządzanie oświatą (firma VULCAN) oraz produkty z obszaru specjalnych potrzeb edukacyjnych, w tym popularna seria eduSensus (dotychczas firma Young Digital Planet).

Nowa Era to również wydawca najstarszego w Europie czasopisma literackiego dla najmłodszych “Świerszczyk” oraz dwujęzycznego magazynu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży “National Geographic Odkrywca”. Ofertę Nowej Ery wzbogaciły ostatnio także wyjątkowe serie książek dla dzieci: “Lubię czytać ze Strzałką”, “KsiążkoGry”, “Królewicz Lupi”.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły