wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Środki z Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg i reparacje wojenne dla Jasła i regionu

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W piątek, 6 października, w Starostwie Powiatowym w Jaśle odbyło się przekazanie symbolicznych czeków w ramach rozstrzygnięcia kolejnego naboru Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Łączna kwota dofinansowania jaką otrzymają samorządy na Podkarpaciu to 315 mln zł.

Adam Pawluś – Starosta Jasielski poinformował o środkach, jakie trafią do Powiatu Jasielskiego oraz Gminy Tarnowiec, Gminy Skołyszyn i Gminy Krempna. Powiat Jasielski otrzymał 2 737 302 zł na realizację drogi powiatowej na odcinku Grudna – Kunowa – Pusta Wola – Przysieki. Inwestycja, której koszt całkowity oszacowano na 3 910 432, 82 zł, realizowana będzie w przyszłym rok. Wkład własny powiatu wyniesie 1 173 130, 82 zł.

Jest to niewielki odcinek drogi, ale niezwykle ważny, ponieważ nowy ciąg drogowy, który powstaje to zabezpiecza nam w miejscowościach Pusta Wola i Przysieki ponad 400 m odcinek drogi

Adam Pawluś

Gmina Skołyszyn otrzymała 919 187 zł na przebudowę drogi gminnej na długości ponad pół kilometra wraz z poszerzeniem drogi oraz budowę chodnika, która planowana jest w miejscowości Lisów. Gmina Tarnowiec otrzymała aż dwa dofinansowania na poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych w ciągu drogi powiatowej relacji Szebnie – Potok (914 192 zł) oraz częściową przebudowę drogi w miejscowości Umieszcz (344 117 zł). Ostatnim samorządem, który otrzymał dofinansowanie była Gmina Krempna. Za otrzymaną kwotę 435 000 zł, planowana jest przebudowa drogi w Hucie Krempskiej na długości prawie 1 kilometra.

Dzięki staraniom Poseł na Sejm RP Marii Kurowskiej samorządy gminne i Powiat Jasielski za otrzymane granty będą mogły zrealizować aż 132 zadań drogowych.

Konferencja prasowa dotyczyła również reparacji wojennych jakie Polska chce uzyskać od Niemiec za straty wyrządzone przez III Rzesze Niemiecką w czasie II Wojny Światowej.

Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego znacząco podkreślił, że dzięki pomocy władz miasta Jasła i Adamowi Pawlusiowi, który reprezentuje Starostwo Powiatowe w Jaśle w Parlamencie Europejskim w Brukseli powstała wystawa pt. „Wysiedlenie i zburzenie Miasta Jasła 1944”, która następnie została przeniesiona do Ambasady Polskiej w Brukseli. W czasie działań i rozmów o reparacjach wojennych, Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego, zorientował się jak nikła jest wiedza ludzi na temat II WŚ.

Trzeba budować nową świadomość o sytuacji Polskiej w czasie II Wojny światowej. Otrzymaliśmy takie informacje, że świat o tym w ogóle nie wie. Albo mówi, że to my budowaliśmy obozy śmierci, albo niektórzy dziennikarze mówią, że to my byliśmy winowajcami w czasie II WŚ. No nie. Okupant był jeden. Niemieccy bandyci, którzy niszczyli po kolei naród Polski. – mówił europoseł.

Środki z Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg i reparacje wojenne dla Jasła i regionu

Podziękowania za sfinansowanie wystawy na ręce gospodarza Powiatu złożył również Mariusz Świątek  – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle. Starosta Jasielski – Adam Pawluś wspomniał o istniejących dowodach i kopiach zeznań potwierdzających osobiste działania Waltera Getza związane z eksterminacją ludności Żydowskiej i Polskiej. Podkreślił, że należy walczyć o to żeby Polska była traktowana na arenie międzynarodowej na równi z innymi krajami. Włodarz Powiatu podziękował Dyrektorowi Muzeum Regionalnego – Mariuszowi Świątkowi za merytoryczne przygotowanie wystawy.

W konferencji wzięli udział: Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Maria Kurowska – Poseł na Sejm RP, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Wojciech Piękoś – Wójt Gminy Jasło, Agata Augustyn – Wójt Gminy Tarnowiec, Bogusław Kręcisz – Wójt Gminy Skołyszyn, Katarzyna Maciejczyk – Sekretarz Gminy Krempna, Robert Snoch – Przewodniczący Rady Powiatu Jasielskiego, Ryszard Lisowski – członek Zarządu Rady Powiatu, Mariusz Świątek – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły