wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Sprawdź, jak zakończyć współpracę z pracodawcą?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W życiu zawodowym wielu z nas przychodzi moment, kiedy zaczynamy myśleć o zmianie pracy. Powody takiej decyzji mogą być różnorodne. Często motywuje nas chęć wyższych zarobków, lepszych możliwości rozwoju zawodowego czy awansu, a czasami pragnienie świeżości po wielu latach spędzonych w jednej firmie. Niezależnie od przyczyn, warto podejść do tego z rozwagą i profesjonalizmem. Przeczytaj, w jaki sposób można zakończyć współpracę z pracodawcą.

Zakończenie współpracy za porozumieniem stron

Procedura zmiany pracodawcy może mieć różne formy. Najłagodniejszą jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. W przypadku tej formy pracownik i pracodawca wspólnie godzą się na zakończenie współpracy oraz sami ustalają, z jaką datą ono nastąpi. Z inicjatywą rozwiązania umowy może wystąpić zarówno pracodawca (np. kiedy nie jest zadowolony z rezultatów wykonywanej pracy), jak i sam pracownik (np. kiedy otrzymał konkurencyjną, lepszą ofertę pracy).

Pamiętaj, że uprzejme i profesjonalne zakończenie współpracy może przynieść korzyści w przyszłości, na przykład w postaci pozytywnych referencji. Dlatego warto kulturalnie pożegnać się z całym zespołem. Dobrą praktyką jest np. napisanie krótkiego maila z pożegnaniem dzień lub dwa przed odejściem z pracy. Wzór i przykłady właściwych podziękowań dla szefa znajdziesz na blogu GoWork.pl. Jeśli warunki na to pozwalają, można też zorganizować imprezę pożegnalną – w biurze lub po pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę

Najbardziej popularnym sposobem rozwiązania umowy o pracę jest wypowiedzenie. Ten tryb daje pracownikowi szansę na przygotowanie się do zakończenia współpracy. Do najczęstszych powodów utraty stanowiska należą m.in. słabe wyniki w pracy, niewywiązywanie się z obowiązków, brak komunikacji z przełożonym, brak współpracy z zespołem, bierna postawa oraz notoryczne spóźnienia i nieprzychodzenie do pracy. Przepisy kodeksu pracy przewidują, że wypowiedzenie umowy może również złożyć pracownik w każdym momencie trwania stosunku pracy i z każdego powodu.

Pracodawca ma prawo rozwiązać każdą umowę o pracę – na czas nieokreślony, określony oraz w okresie próbnym – ale musi to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami. Konieczne jest oświadczenie o rozwiązaniu umowy, które powinno być sporządzone w formie pisemnej. W przypadku umów na czas nieokreślony i określony należy podać przyczynę wypowiedzenia. Natomiast w przypadku umowy na okres próbny, uzasadnienie nie jest wymagane. Co istotne, pracownik ma jednak prawo do wyjaśnień, jeśli podejrzewa, że pracodawca uczynił to bezpodstawnie. Może również wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy.

Dyscyplinarne zwolnienie z pracy

Zwolnienie dyscyplinarne to bez wątpienia najmniej przyjemna forma rozstania z pracodawcą. Polega na rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem bez okresu wypowiedzenia – zwolnienie dyscyplinarne następuje natychmiastowo i obowiązuje już w chwili wręczenia oświadczenia pracownikowi.

Do zwolnienia dyscyplinarnego najczęściej dochodzi w wyniku poważnych naruszeń obowiązków pracowniczych, takich jak działanie na szkodę firmy, rażące niedbalstwo, przychodzenie do pracy w stanie nietrzeźwym (lub pod wpływem narkotyków), nieprzestrzeganie regulaminu pracy, nadużycie zaufania, kradzież lub inne czyny zagrażające interesom pracodawcy. Niemniej jednak decyzja o takim zwolnieniu musi być uzasadniona i podparta konkretnymi dowodami, a pracownik może odwołać się do sądu pracy, jeśli uważa, że zwolnienie było bezpodstawne.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Ostatnie artykuły