3 marca 2021 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się spotkanie z inicjatywy europosła Bogdana Rzońcy dotyczące taksonomii.
Dziękuję za możliwość rozmowy z Komisją Europejską oraz za pozytywny odzew na nasz wspólny apel do komisarza Franka Timmermansa. Jestem przekonany, że nasza dzisiejsza dyskusja uświadomi Komisji Europejskiej jakie jest podejście Parlamentu Europejskiego do bezpieczeństwa energetycznego państw Unii Europejskiej. – powiedział poseł Bogdan Rzońca otwierając spotkanie.
Nie dzielmy ludzi na tych, których będzie stać na ogrzewanie domów oraz na tych, którzy będą zmuszeni ze względu na wysokie koszty energii mieszkać w chłodzie.
Bogdan Rzońca
Przedstawiciel Komisji Europejskiej Martin Spolc podziękował za zorganizowanie spotkania. Chcemy lepiej zrozumieć Państwa obawy. Taksonomia jest celem Europejskiego Zielonego Ładu. Chcemy, aby była ona użyteczna dla wszystkich państw członkowskich. Mamy wiele sygnałów z sektora energetycznego, szczególnie z państw Europy środkowo-wschodniej. Chcemy na ten temat dyskutować, jesteśmy otwarci na dialog. – zakończył Martin Spolc.
Musi nam Komisja zagwarantować, że taksonomia nie będzie tylko wirtualnym narzędziem. Musimy myśleć przyszłościowo, bądźmy otwarci na nowe źródła energii jak np. wodór – powiedział Ondrej Knotek – czeski eurodeputowany z ramienia Renew Europe.
Sceptycznie co do planów Komisji Europejskiej wypowiedział się kolejny europoseł z Czech Alexandr Vondra W oparciu o to, co jestem w stanie odczytać z aktu delegowanego, to na dziś nie jestem w stanie tego poprzeć. W szczególności chodzi mi o energetykę. Ja rozumiem, że chcemy neutralności klimatycznej. Obawiam się natomiast, że bez wykorzystania gazu jako przejściowego źródła energii, nie będziemy w stanie tego osiągnąć. Należy przyjrzeć się rozwiązaniu energetyki jądrowej, nie traktujmy tego jako ideologii, ale zaufajmy ekspertom w tej dziedzinie, bądźmy otwarci na naukowe podejście do tego tematu. –zakończył Vondra.
Swoimi sugestiami podzielił się Martin Spolc z Komisji Europejskiej, który powiedział, że musimy uwzględnić zaprezentowane obawy w dokumencie, jednak zaznaczył, że kwietniowa decyzja co do kształtu aktu delegowanego będzie polityczna.
Parlament Europejski jest podzielony w sprawie taksonomii, przedsiębiorcy również wyrażają obawy, bo nie wiedzą czy dalej będą mogli otrzymywać wsparcie przy korzystaniu z gazowej energii. Znaczna część posłów nie ma jeszcze wyrobionego zdania, dyskusja trwa.. Mamy świadomość, że decyzja będzie polityczna, ale nie może być ona pozbawiona logicznego sensu. Nikt nie neguje osiągnięcia neutralności klimatycznej, chcę tylko zwrócić uwagę, że każdy kraj startuje z innego punktu wyjścia i to Komisja Europejska musi wziąć pod uwagę. Już dziś Polska produkuje więcej odnawialnej energii niż Dania. Jeśli teraz pozbawimy gazu, statusu źródła energii przejściowej, to węgiel znowu będzie odgrywał większą rolę. Nie dzielmy ludzi na tych, których będzie stać na ogrzewanie domów oraz na tych, którzy będą zmuszeni ze względu na wysokie koszty energii mieszkać w chłodzie. Budujmy politykę energetyczną która łączy, a nie pogłębia dysproporcje społeczne. – zakończył gospodarz spotkania poseł do PE Bogdan Rzońca z ramienia EKR
Głos rozsądku, zgadzam się w pełni z P. Bogdanem. Warto jednak rozwinąć skrót EKR – Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, bo nie każdy wie, co on oznacza.