Autocasco pozwala na likwidację szkody nawet w razie, gdy powstała ona z winy właściciela auta albo w wyniku działania natury lub aktów wandalizmu. Dlatego wielu kierowców decyduje się na dobrowolne autocasco, dokupując je do OC wybranego na bezpłatnej, rzetelnej i szybkiej porównywarce. Jak odbywa się likwidacja szkody z AC? Który wariant wybrać? Kiedy stanie się przed wyborem: likwidacja szkody z OC sprawcy czy własnego AC?
Wariant bezgotówkowy
Ubezpieczyciel oferują zasadniczo dwie metody likwidacji szkody z AC – wariant bezgotówkowy oraz kosztorysowy. W tym pierwszym chodzi o to, że naprawa szkód odbywa się w warsztacie wybranym samodzielnie lub wyznaczonym przez TU. Właściciel pojazdu nie dostaje gotówki. Jedyne, co robi, to odstawia auto do warsztatu i odbiera już naprawione. To bardzo wygodny sposób naprawy szkód. Rozliczenie odbywa się między warsztatem a ubezpieczycielem.
Części oryginalne czy używane?
W opcji likwidacji szkody warsztatowej pozostaje podjęcie decyzji, czy naprawa odbędzie się z użyciem części oryginalnych czy zamienników wysokiej jakości. Oczywiście wybranie części oryginalnych podwyższa cenę polisy, jednak daje gwarancję na wymienione części. Wybranie stosowania zamienników skutkuje tańszą składką za polisę AC.
Wariant kosztorysowy
W wariancie kosztorysowym likwidacja szkody przebiega inaczej. Właściciel auta i polisy AC otrzymuje gotówkę i we własnym zakresie naprawia za nią pojazd. Wybiera warsztat i sam się z nim rozlicza. Wypłacona gotówka jest odszkodowaniem wycenionym przez rzeczoznawcę. To rozwiązanie dla kierowców, którzy wolą mieć kontrolę nad procesem likwidacji szkody i wiedzieć, ile warta jest naprawa. Niektórzy wybierają tę opcję, bo mają np. zaprzyjaźniony warsztat, który promocyjnie naprawia im auta i dzięki temu z odszkodowania udaje im się jeszcze zaoszczędzić środki.
Amortyzacja części i udział własny w AC
Poza wyborem wariantu naprawy szkody przy podpisywaniu umowy o polisę AC pojawia się też inny dylemat – czy amortyzować części oraz czy wpłacać udział własny. Amortyzacja części zakłada spadek wartości części pojazdu w czasie. Polisy z amortyzacją zakładają, że w momencie wymiany danej części, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie wynoszące cenę nowej części pomniejszoną o określoną kwotę amortyzacji. Przy bardzo starych pojazdach amortyzacja wynosić może nawet 50% czy 70%, zatem otrzymane odszkodowanie w ramach wariantu kosztorysowego będzie dość niskie. W takiej sytuacji bardziej opłaca się wybrać wariant warsztatowy. Jeśli chodzi o udział własny w AC, to określa on w jakim stopniu naprawę szkody pokrywa kierowca. Przykładowo, jeśli udział własny wynosi 10%, to kierowca zobowiązuje się pokryć 10% naprawy kosztów, a resztę daje ubezpieczyciel. Im większy udział własny, tym niższa cena polisy AC. To także opcja dostępna dla wariantu gotówkowego.
Który wariant wybrać?
Na dany wariant trzeba zdecydować się w momencie podpisywania umowy AC. Opcja warsztatowa jest droższa, zaś kosztorysowa tańsza. Jeśli ceni się wygodę i nie ma głowy do rozliczeń, wycen etc., lepiej wybrać wariant warsztatowy. Jeśli zaś nie przeszkadza komuś samodzielne załatwianie naprawy, a woli mieć tańszą polisę, to warto wybrać wariant kosztorysowy.
Kiedy staniesz się przed takim wyborem?
Wybór wariantu likwidacji szkody dotyczy osób szukających polisy AC. W momencie podpisywania umowy trzeba się zdecydować na daną opcję. Pani Anna z Jasła wybrała ubezpieczenie Link4 – skusił ją opis na https://porownywarka-oc-ac.pl/link4/. Przedstawiono jej kilka wariantów, takich jak szkoda całkowita, kradzież auta, żywioły. Mogła łączyć je w pakiet, więc zdecydowała się na szkodę całkowitą oraz żywioły. To jednak nie jedyna decyzja, która ją czekała – w pakiecie żywioły likwidacja szkody może nastąpić gotówkowo lub warsztatowo. Ponieważ Pani Anna lubi komfortowe i proste rozwiązania, wybrała opcję warsztatową. Inną sytuacją, w której konieczne będzie wybranie danego wariantu jest stłuczka nie z winy właściciela polisy. Jeśli dojdzie do wypadku i jest znany sprawca, to z jego OC likwidowana jest szkoda. Kierowca poszkodowany ma wtedy prawo wybrać – likwidację szkody ze sprawcy OC w wariancie warsztatowym lub bezgotówkowym. To pierwsze, o co zapyta zapewne TU w momencie zgłoszenia szkody, warto więc przed skontaktowaniem się pomyśleć, która opcja lepiej ci odpowiada.
Nie wiesz jak ubezpieczyć stary samochód? Przeczytaj nasz artykuł: https://porownywarka-oc-ac.pl/porady-ubezpieczeniowe/ac-starego-samochodu/