wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Sodowanie drewna – co to jest i czy się opłaca?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Niezbędnym etapem odrestaurowywania elewacji drewnianej jest oczyszczenie desek ze starej farby, lakierów czy porastających ścianę mchów i grzybów. Teoretycznie takie działanie można przeprowadzić, wykorzystując papier ścierny i szlifierkę. Jednak w wielu sytuacjach zdecydowanie wygodniejszym, szybszym i bardziej efektywnym rozwiązaniem będzie sodowanie elewacji drewnianych. Co to oznacza i czy się opłaca? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

Sodowanie domów z drewna – czym jest?

Sodowanie elewacji drewnianych to – obok szlifowania i piaskowania – jedna z najpopularniejszych metod oczyszczania powierzchni z uporczywych zanieczyszczeń i starych powłok farb czy lakierów. Polega ona na natryskiwaniu elewacji pod dużym ciśnieniem cząsteczkami sody, które w kontakcie z czyszczoną powierzchnią wybuchają. Reakcja ta sprawia, że „zdmuchiwane” z powierzchni są także wszelkie zabrudzenia.

Sodowanie elewacji drewnianych często stosowane jest jako alternatywa dla piaskowania, dlatego wiele firm, takich jak KMI Pro System, oferuje obie metody. Warto jednak pamiętać o tym, że w przeciwieństwo do piaskowania, sodowanie jest metodą nieinwazyjną – o ile cząsteczki piasku kwarcowego czy szkła mogą zniekształcić czyszczoną powierzchnię, o tyle sodowanie domów z drewna jest stosunkowo delikatne i nie narusza elewacji.

Sodowanie elewacji drewnianych – zalety

Bez wątpienia największą zaletą sodowania jest fakt, że jest ono metodą nieinwazyjną, nie uszkadzającą drewna, nie skracającą jego żywotności i nie sprawiającą, że deski muszą zostać wymienione. Warto jednak zwrócić uwagę także na skuteczność tej metody.

Sodowanie elewacji drewnianych sprawia, że z powierzchni zostają usunięte praktycznie wszystkie zabrudzenia i zanieczyszczenia. Nie tylko umożliwia ona starcie starych farb i lakierów, ale również oczyszcza elewację z mchów, zacieków i zagrzybień. Sodowanie jest nieco droższe od piaskowania, niemniej, z uwagi na swoje liczne zalety, cieszy się dużą popularnością.

Nie tylko domy, czyli sodowanie zabytków i kościołów

Omawiana metoda często jest wybierana podczas renowacji kościołów i innych obiektów sakralnych oraz zabytków. Wynika to oczywiście z faktu, że jest ona nieinwazyjna i nie zagraża w jakimkolwiek stopniu wyglądowi oraz stanowi takich budynków. Usuwanie kolejnych powłok zabrudzeń nie stanowi zagrożenia dla desek, więc po sodowaniu można je bez problemu poddać kolejnym pracom odnawiania.

Sodowanie zabytków i kościołów jest tym bardziej korzystne, że praktycznie przygotowuje elewację do malowania i lakierowania. Innymi słowy – po sodowaniu nie musimy wykonywać kolejnych prac czyszczących.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, zdecydowanie możemy powiedzieć, że sodowanie elewacji jest metodą opłacalną, nawet jeśli jest nieco droższa niż piaskowanie. Jeżeli zainteresowała Cię ta metoda, zapoznać się z ofertą firmy KMI Pro System. Na stronie kmiprosystem.pl/blog/jak-zabezpieczyc-dom-z-drewna znajdziesz więcej informacji na temat tego, jak odnowić i zabezpieczyć drewniany budynek.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Ostatnie artykuły