wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Sezonowa wymiana opon – jak łatwo znaleźć sprawdzone miejsce?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Sezonowa wymiana opon jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Dlatego nie warto czekać z tym do ostatniej chwili. Nieodpowiednie opony mogą przyczynić się do zdarzeń, które są dramatyczne w skutkach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Wymiana opon — kiedy jest konieczna?

Wymiana opon jest często związana ze zmianą pór roku, jednak stan opon trzeba sprawdzać regularnie. Nie powinniśmy patrzeć jedynie na pogodę, ale także na stan zużycia opony. Dość ważnym kryterium podczas wymiany jest głębokość bieżnika. Dla samochodów osobowych minimalnie powinna wynosić 1,6 mm. Całkiem nowe bieżniki powinny mieć grubość około 8 mm. Warto założyć, że grubość 3 mm to poziom, kiedy trzeba pomyśleć o nowych oponach. Dodatkowo ważny jest wiek opony.

Nad wymianą opon na nowe trzeba pomyśleć, gdy ich wiek przekracza 8 lat od daty produkcji — nawet w momencie, gdy bieżnik jest w dobrym stanie. Z czasem guma w oponach twardnieje oraz traci swoją elastyczność. To sprawia, że staje się mniej przyczepna do nawierzchni. W wymianie opon może nam pomóc informacja, która umieszczona jest z boku opony, która składa się z czterech cyfr. Pomaga ona w zorientowaniu się, czy wymiana opon jest konieczna w tym momencie oraz z jakim typem opony mamy do czynienia.

Gdzie możemy liczyć na profesjonalną wymianę opon w Łodzi?

Wymiana opon w Łodzi  powinna być wykonana tam, gdzie możemy liczyć na wysoką jakość usług oraz szybką pomoc. Naprawa opon może być potrzebna, gdy posiadamy opony całoroczne. Warto też sprawdzać, jaki kształt mają opony. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek wybrzuszenia, nieregularność bądź śladowe pęknięcia to jest to dla nas sygnał, że warto sprawdzić stan ogumienia w zakładzie wulkanizacyjnym.

Stan opon może nie wskazywać na natychmiastową potrzebę wymiany, wtedy można zaczekać do jesieni bądź wiosny na zmianę. Jesienna pogoda może mieć wpływ na stan dróg, a na mokrych oraz zamrożonych drogach opony letnie będą „pracowały” o wiele gorzej niż zimowe. Z drugiej strony kierowca, który będzie jechał zimowymi oponami wiosną, może mieć wrażenie przyklejania się do podłoża. To może znacząco utrudniać jazdę.

Jednak warsztaty samochodowe powinny być odwiedzane nie tylko ze względu na pory roku. Czasem zdarza się, że w październiku mamy do czynienia z częstymi zmianami pogody. Z tego powodu ciężko określić datę, kiedy najlepiej zrobić wymianę opon. Najlepszym kryterium jest to związane z panującą temperaturą. Jeżeli przez kilka dni z rzędu obserwujemy niskie (lub wysokie) temperatury, wtedy warto zdecydować się na zastąpienie opon.

Wymiana opon — jak wygląda ten proces?

Wymiana kół zaczyna się od demontażu, a później przy pomocy montażownicy zdejmuje się opony z felg. Następnie po oczyszczeniu rantów, trzeba nałożyć pastę montażową, a kolejno założyć opony. Opony pompowane azotem pozwalają na zmniejszenie ciśnienia bądź jego wahań przy zmianach temperatur.

Po zmianie opon warto zweryfikować ciśnienie w oponach. Gdy będzie ono nieprawidłowe, koniecznie należy wykonać regulację ciśnienia. Odpowiedni poziom, to nie tylko bezpieczeństwo, ale także lepsza eksploatacja. Zbyt niskie ciśnienie w oponach może doprowadzić do zapadania bieżnika i wzrostu zużycia paliwa. Warto odwiedzać tylko odpowiedni serwis opon, gdzie wymienisz opony zgodnie z obowiązującymi standardami. Fachowa obsługa to oszczędność czasu  oraz gwarancja naprawy lub udanej wymiany ogumienia.

Motointegrator.com to przeglądarka warsztatów, gdzie można znaleźć informacje związane z polecanymi warsztatami samochodowymi. Tam znajdziemy również informacje o usługach motoryzacyjnych oraz poradniki dla kierowców.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły