Nie ma limitów na zbieranie grzybów. Możemy ich wynieść z lasu dokładnie tyle, ile znajdziemy. I właśnie dlatego grzybiarze powinni zaopatrzyć się w suszarki do żywności. To dzięki nim jesienne zbiory nie zmarnują się i będą mogły być wykorzystywane przez cały rok.
Lubisz zbierać i jeść grzyby? Dowiedz się, dlaczego warto je suszyć
Zbieranie grzybów to coś więcej, niż tylko sposób na zapełnienie domowej spiżarni. Prawdziwi grzybiarze podkreślają, że największą zaletą grzybobrania jest kontakt z naturą, relaks, jaki daje to pozornie monotonne zajęcie, możliwość przebywania w ciszy, oderwania się od obowiązków. Las o świcie jest w pewien sposób magiczny.
Co jednak gdy ta magia postanowi obdarować nas kilkunastoma kilogramami grzybów? Nie sposób zjeść je w jeden dzień. Suszenie grzybów to najlepszy sposób na ich zakonserwowanie i przedłużenie ich przydatności do spożycia. O ile świeże grzyby można przechowywać zaledwie kilka dni, to suszone nie zepsują się przez wiele miesięcy, a dodane do potraw będą smakować dokładnie tak samo, jak świeże.
Uważasz, że grzyby są drogie? Nazbieraj i zasusz samodzielnie!
Ceny grzybów nigdy nie należały do najniższych i nie ma co liczyć na to, że ten trend się zmieni. Alternatywą jest ich samodzielne zbieranie. Nie są do tego wymagane żadne zezwolenia, trzeba jednak umieć odróżniać grzyby jadalne od trujących. Jeśli ktoś posiadł tę tajemną wiedzę, śmiało może zrobić zapasy grzybów na cały rok.
Suszarka do grzybów to inwestycja, która zwróci się bardzo szybko. Łatwo to policzyć. Kilogram suszonych borowików kosztuje ok. 250 zł, tymczasem dobrą suszarkę możemy mieć za mniej niż 200 zł, co daje 80 dkg grzybów suszonych. Proste obliczenia prowadzą do wniosku, że wystarczy zebrać własnoręcznie 8 kg grzybów i zasuszyć je, by zaoszczędzić dokładnie tyle, ile kosztuje suszarka. Z każdym następnym kilogramem zyskujemy. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę cenę energii elektrycznej, nadal bardziej opłaca się suszyć grzyby w domu, niż kupować je w markecie.
Jak wybrać dobrą suszarkę do grzybów?
Najlepiej postawić na uniwersalne urządzenie, w którym zasuszymy nie tylko grzyby, ale też owoce, warzywa, zioła, mięso czy ryby. Dzięki temu nasza suszarka będzie nam służyła przez cały rok.
W każdym jednak przypadku warto sprawdzić:
– jaką pojemność ma suszarka albo ile ma sit do układania żywności – im wyższa ich liczba, tym więcej grzybów zasuszymy jednorazowo. Warto też zerknąć, jak duża jest powierzchnia sit;
– czy urządzenie ma możliwość regulacji temperatury – nie wszystkie produkty suszy się w takich samych warunkach. Grzyby wymagają około sześciu godzin suszenia w temperaturze 50°C. Suszenie owoców wymaga zaś wyższej temperatury i wydłużenia czasu pracy suszarki;
– czy urządzenie ma automatyczny wyłącznik na wypadek przegrzania – teoretycznie takie zdarzenie nie powinno mieć miejsca, ale zawsze trzeba zostawić sobie furtkę na wypadek ryzyka. Suszarki z zabezpieczeniem przed przegrzaniem są bezpieczniejsze w użytkowaniu.
– czy urządzenie ma przezroczystą obudowę jak obrotowa suszarka do żywności SG300 EXSI. To proste rozwiązanie pozwala stale monitorować proces suszenia bez konieczności przerywania go i otwierania suszarki. Warto przy okazji dodać, że obracające się sita sprawiają, że urządzenie jest bardziej wydajne, a proces suszenia trwa krócej.