wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Sąd Rejonowy w Jaśle doczeka się modernizacji. Informatyzacja przyśpieszy rozpatrywanie spraw

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Dzisiaj na terenie Sądu Rejonowego w Jaśle odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, poseł Marii Kurowskiej, dyrektora jasielskiego sądu Pawła Gabryela oraz samorządowców – starosty jasielskiego Adama Pawlusia i burmistrza miasta Jasła Ryszarda Pabiana.

1,5 mln zł na modernizację Sądu i Prokuratury Rejonowej w Jaśle

Budynek w końcu doczeka się modernizacji i dostosowania do współczesnych standardów w zakresie informatyzacji i dostępności. Minister Zbigniew Ziobro zadecydował o przeznaczeniu 1,5 mln zł na modernizację jasielskiego wymiaru sprawiedliwości. Realizacja inwestycji potrwa nie dłużej niż trzy lata.

Prace zakładają przebudowę trzech modułów podcieni i powstanie wewnętrznej windy obsługującej wszystkie 4 piętra, co znacznie usprawni pracę  i zwiększy dostępność dla niepełnosprawnych. Jak wspominała Pani poseł Maria Kurowska Ostatnia duża inwestycja w Jaśle była w 2008 roku i była to budowa budynku B. Od tego czasu warunki pracy w sądzie znacznie się poprawiły. Mamy jednak XXI wiek i wymagania wciąż rosną.

Minister Marcin Warchoł o znaczeniu inwestycji w Jaśle

Jako pierwszy głos zabrał wiceminister Marcin Warchoł, który podziękował poseł Marii Kurowskiej za to, że od samego początku wspierała tą rozbudowę. Występowała z licznymi wnioskami do Ministerstwa Sprawiedliwości o poprawę warunków pracy pracowników, sędziów i prokuratorów – mówił wiceminister Marcin Warchoł. Podziękował także samorządowcom –  panu burmistrzowi i panu staroście za wspieranie tej bardzo ważnej dla mieszkańców inwestycji.

Bo to dla mieszkańców, przede wszystkim dla obywateli jest przeprowadzona nasza reforma sądownictwa, żeby dostosować wymiar sprawiedliwości do potrzeb mieszkańców i przybliżyć go ludziom

Przekonywał minister Marcin Warchoł

Pani poseł Maria Kurowska zwróciła uwagę na to, że z czasem coraz bardziej zwiększają się nasze oczekiwania, co do sprawności sądów.

(…) jest teraz taka okoliczność, że znowu coś poprawiamy, podnosimy standard Sądu Rejonowego w Jaśle. Dlatego też bardzo się cieszę z tego powodu, że ten sąd już nie będzie niedostępny dla niepełnosprawnych, bo do tej pory nie ma tutaj windy dzięki której niepełnosprawni mogliby się spokojnie i swobodnie dostać na rozprawy sądowe.

Niezwykle istotną sprawą, według pani poseł, jest archiwum, z którego korzystają nie tylko mieszkańcy Jasła, ale całego powiatu jasielskiego i innych rejonów. Pani poseł podziękowała ministrowi i prokuratorowi generalnemu Panu Zbigniewowi Ziobro, że podjął tą decyzję i tu będzie rozbudowa m.in. tych podcieni, aby były tutaj dobre sale służące innym sprawom. Podziękowała także wiceministrowi Marcinowi Warchołowi, posłowi ziemi podkarpackiej, że też (…) pomagał jej w tym lobbowaniu w kierunku tej inwestycji w sądzie.

Dyrektor Sądu Rejonowego w Jaśle Paweł Gabryel przypomniał, że budynek został oddany do użytku 56 lat temu. Od tego czasu bardzo wiele się zmieniło. Zmieniło się wiele w prawie, w społeczeństwie, zmieniło się wiele też w zakresie oczekiwania poszczególnych osób w zakresie dostępu do wymiaru sprawiedliwości.

Dyrektor zauważył, że społeczność Sądu Rejonowego w Jaśle, skupiająca 86 pracowników codziennie mierzy się z najtrudniejszymi sprawami, którymi żyje lokalna społeczność. Codziennie spotykamy się z Państwa marzeniami i czasami smutkami, trudami. Dlatego tak ważna jest ta inwestycja, która wpłynie pozytywnie na dostęp każdego interesanta do wymiaru sprawiedliwości.

Każdego roku ok. 20 tys. nowych spraw wpływa do Sądu Rejonowego w Jaśle, każdego roku ok. 50-60 tys. osób wchodzi tymi drzwiami. Niewątpliwie inwestycje, które zostaną w najbliższych dniach rozpoczęte poprawią nam wszystkim dostęp do tego gniazda sprawiedliwości. – mówił dyrektor sądu rejonowego w Jaśle Paweł Gabryel.

Powiat Jasielski jednym z najbezpieczniejszych powiatów

Starosta jasielski Adam Pawluś postrzega inwestycję, jako dobrą wiadomość dla wszystkich mieszkańców powiatu jasielskiego. Więcej takich decyzji! Oczekujemy na takie decyzje, a myślę, że mamy jeszcze szerokie pole współpracy, zwłaszcza w sytuacji gdy rozbudowujemy odział psychiatryczny – mówił starosta.

To jest dzisiaj ważne, żeby sądy miały poczucie sprawiedliwości takie, jakie panuje w społeczeństwie. Przez lata mieliśmy takie odczucie, że sądy są trochę wyobcowane, więc liczę na to, że się to zmieni i po to jest ta reforma.

Starosta jasielski Adam Pawluś

Starosta wyraził swoje zadowolenie z tego, że będą pomieszczenia na cyfryzację akt i na składowanie akt, że zwiększy się dostępność do tych dokumentów i oczywiście szybkość załatwiania spraw. Podkreślił przy tym bardzo istotną kwestię społecznej akceptacji pracy sądów.

To jest dzisiaj ważne, żeby sądy miały poczucie sprawiedliwości takie, jakie panuje w społeczeństwie. Przez lata mieliśmy takie odczucie, że sądy są trochę wyobcowane, więc liczę na to, że się to zmieni i po to jest ta reforma. To jest naprawdę bardzo potrzebne, cieszymy się z tego, że sądy będą się cieszyć należytym szacunkiem i będą odzwierciedlać to poczucie sprawiedliwości w rozumieniu takim szerokim – społecznym – mówił starosta jasielski.

Zadeklarował przy tym chęć współpracy, w interesie mieszkańców powiatu jasielskiego.

Swoje przemówienie zakończył konkluzją, że powiat jasielski jest jednym z najbezpieczniejszych powiatów w województwie podkarpackim (…). Sprawna praca sądów, sprawna praca policji ma na to również wpływ, a przede wszystkim to tradycja, która jest tutaj na tym terenie kultywowana.

Jako ostatni głos zabrał burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian, który na wstępie podkreślił, że jakość infrastruktury zawsze leży na sercu gospodarza każdego obiektu.

Sąd Rejonowy w Jaśle doczeka się modernizacji - Ryszard Pabian
Burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian

(…) najtrudniejszy etap już za nami. Bo wiemy, że zawsze najtrudniej pozyskać środki. Ja nawiążę jeszcze do tego aspektu dostępności rozumianej najczęściej jako brak krawężników, chociażby ta winda, która jest też przedmiotem inwestycji, ale o dostępności należy myśleć szerzej. Również dostępność do materiałów, ta też tutaj będzie zapewniona przez to, że będą zmiany w możliwości dostępu do archiwum.

Czy inwestycja utrudni prowadzenie spraw w jasielskim sądzie?

Na to pytanie bez wahania odpowiedział dyrektor jasielskiego sądu Paweł Gabryel.

Każda inwestycja wiąże się z utrudnieniami, ale w dzisiejszym czasie nie możemy pozwolić sobie na to, aby inwestycja odbywała się kosztem dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Inwestycja będzie tak przeprowadzona, żeby odbywała się bez uszczerbku dla interesantów czy pracowników sądu.

Czy sprawy w jasielskim sądzie będą szybciej rozpatrywane?

Minister Marcin Warchoł bardzo szczegółowo odniósł się do tej kwestii. Według pana ministra tego rodzaju inwestycje wiążą się przede wszystkim z digitalizacją postępowań sądowych.

(…) głównym celem wszelkiego rodzaju inwestycji jest informatyzacja sądownictwa, digitalizacja przeprowadzona tak, żeby mieszkańcy i przedsiębiorcy nie musieli często wysyłać setek ton papieru do sądów – wyjaśniał minister Marcin Warchoł.

Szeroko rozumiana informatyzacja ma ograniczyć zatrudnianie dodatkowych pracowników do obsługi i noszenia tysięcy akt.  (…) w wielu innych sferach życia publicznego, gospodarczego posługujemy się już narzędziami cyfrowymi. W tym kierunku zmierza sądownictwo i od tego odwrotu być nie może. Wiele spraw w bankach, w innych instytucjach publicznych załatwiamy z poziomu smartfonu. Za rozwojem szeroko rozumianego życia społecznego powinno również podążać sądownictwo. Dlatego stawiamy na informatyzację.

Wypowiedź ministra uzupełnił dyrektor Paweł Gabryel, który bardzo mocno zaakcentował fakt, że żyjemy w dobie cyfryzacji, dzisiaj nikt sobie nie wyobraża życia bez smartfonu, bez dostępu do Internetu. Właśnie w tym kierunku ma zmierzać sądownictwo.

Do tej pory archiwa sądowe były kojarzone ze stosami akt, z którymi panie biegały, szukały właściwej teczki, a na dobrą sprawę wszystko możemy to troszkę przemodelować. Akta będzie można wyszukiwać w sposób elektroniczny. Ułatwi to dostęp, odciąży osoby pracujące w archiwum i przyczyni się do znacznie sprawniejszego funkcjonowania naszego sądu. Jeżeli do tej pory musieliśmy czasami ustawiać się w kolejce, zamawiać akta i czekać, bo niektórych czynności nie dało się przyśpieszyć (…)  to ta oszczędność czasu niewątpliwie tutaj wystąpi.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły