wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Rozliczenie PIT – jak wygląda i jak najłatwiej je wykonać?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Rozliczenie podatku jest obecnie prostsze niż kiedykolwiek – możemy skorzystać z wielu sposobów na ułatwienie sobie wypełnienia naszej deklaracji. Jak wykonać rozliczenie PIT i na co uważać w trakcie?

1. Czym jest deklaracja PIT?

2. Kto i kiedy musi złożyć deklarację podatkową PIT 2022?

3. Jak wysłać swoją deklarację PIT?

4. O czym pamiętać podczas wypełniania rozliczenia PIT 2022?

Czym jest deklaracja PIT?

Rozliczanie się z uzyskanych dochodów to obowiązek każdego podatnika w Polsce. W większości wypadków wykonujemy go przy pomocy różnorodnych formularzy PIT – na każdy rodzaj uzyskanego dochodu przypada inny numer deklaracji, a także inne sposoby jej rozliczania. Najpowszechniej wykorzystywanym rodzajem jest PIT-37, z którego korzystają wszyscy podatnicy rozliczający się ze swoich dochodów z umów o pracę, umów zlecenie oraz umów o dzieło. Osoby prowadzące własne działalności gospodarcze, zajmujące się wynajmem lub dzierżawą lokali bądź ziemi, a także wieloma innymi dziedzinami posiadają osobne deklaracji. Rozliczenie PIT musi nastąpić w wyznaczonym terminie, inaczej narażamy się na karę ze strony urzędu skarbowego.

Kto i kiedy musi złożyć deklarację podatkową PIT 2022?

Co do zasady podatnik jest zobowiązany do rozliczenia pełnego roku podatkowego, co oznacza że w 2023 roku będziemy rozliczać się za rok 2022. Każdy typ deklaracji posiada własne terminy, w których musimy się zmieścić. Przykładowo, najpopularniejsze rozliczenie PIT o numerze 37 musi zostać przez nas wysłane do 30 kwietnia. W tym terminie należy również uiścić dopłatę do podatku, jeżeli taka wyszła nam z dokumentów. Wcześniej przed tym terminem nasz pracodawca jest zobowiązany do przesłania nam druku PIT 11, w którym zawarte są informacje o naszych dochodach i odprowadzonych zaliczkach na podatek. Powinniśmy otrzymać PIT 11 najpóźniej do końca lutego roku następującego po rozliczanym roku podatkowym.

Jak wysłać swoją deklarację PIT?

Istnieje kilka sposobów na to, jak wypełnić swoje rozliczenie PIT. Możemy zrobić to samodzielnie, po prostu wpisując wszystkie dane w rubryki fizycznego dokumentu. Inną opcją jest kontakt z profesjonalną księgową, która wypełni formularz za nas – jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy musimy oddać kilka różnych PITów lub gdy po prostu nie czujemy się na siłach robić tego samodzielnie. Ostatnią opcją jest też skorzystanie z oprogramowania przeznaczonego do rozliczeń podatkowych. Zwykle taki program posiada całą bazę formularzy, co ułatwia wypełnienie kilku różnych deklaracji, a także jest na bieżąco uaktualniany względem obowiązujących przepisów, dostępnych ulg podatkowych i tak dalej.

Gdy już wypełnimy nasz PIT, musimy go następnie przekazać do urzędu skarbowego. Możemy zrobić to osobiście w filii urzędu, co jednak zwykle narazi nas na konieczność oczekiwania w kolejce. Drugą opcją jest przesłanie deklaracji listem poleconym, jednak to też wymaga określonego wysiłku. Najprostszym sposobem na przekazanie formularza PIT do urzędu jest wysłanie go przez internet, w formie elektronicznej. Nie musimy przy tym wychodzić z domu, a potwierdzenie otrzymania z urzędu dostaniemy niemalże natychmiast.

O czym pamiętać podczas wypełniania rozliczenia PIT 2022?

Rozliczenie PIT to poważna sprawa, której nie możemy lekceważyć. Nie wywiązanie się z obowiązujących terminów może oznaczać dla nas karę i dalsze nieprzyjemności ze strony urzędu. Dlatego jeżeli możemy, rozliczmy się jak najszybciej. Działa to również na naszą korzyść, ponieważ w przypadku zwrotu podatku przyjdzie nam na niego krócej czekać.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły