wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Radni Powiatu w Jaśle apelują do premiera i ministra rolnictwa i rozwoju wsi

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Apel Rady Powiatu w Jaśle z dnia 23 lutego 2024 r. do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  o podjęcie zintensyfikowanych działań w związku ze złą i stale pogarszającą się sytuacją w polskim rolnictwie.

Działając na podstawie §12 ust. 2 pkt 4 Statutu Powiatu Jasielskiego Rada Powiatu w Jaśle występuje z następującym apelem:

Rada Powiatu w Jaśle, podzielając postulaty głoszone przez protestujących w ostatnim czasie nie tylko w Powiecie Jasielskim, ale w całej Polsce i w części Unii Europejskiej rolników, apeluje do Prezesa Rady Ministrów oraz do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie zintensyfikowanych działań, na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej, mających na celu ochronę, znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji, gospodarstw rolnych.

W pełni popieramy postulaty strajkujących rolników, bowiem sytuacja jaka panuje na polskiej wsi jest bardzo niepokojąca i stale się pogarsza. Nieustannie wzrastają koszty pracy oraz ceny nawozów i surowców. Jednocześnie stawia się rolnikom coraz wyższe wymagania odnośnie uprawianej ziemi oraz prowadzonych hodowli. Wszystko to bezpośrednio wpływa na niekorzystne ceny rodzimych produktów.

Dodatkowo niekorzystny wpływ na polskie ceny ma niekontrolowany import towarów rolno-spożywczych z Ukrainy i innych krajów pozaunijnych, niestosujących norm jakościowych obowiązujących w UE.

Gorszej jakości zboża oraz inne produkty rolne, które trafiły z Ukrainy do polskich magazynów, nie tylko uniemożliwiają naszym rolnikom uczciwą konkurencję, ale przede wszystkim wręcz utrudniają sprzedaż własnych produktów rolnych.

Należy wprowadzić regulacje prawne, które pozwolą chronić opłacalność w produkcji roślinnej i będą zabezpieczały gospodarstwa rolne przed gwałtownymi wzrostami kosztów produkcji oraz szybkimi spadkami cen skupów poniżej opłacalności produkcji.

Podkreślamy, że w pełni wspieramy Ukrainę w ich działaniach niepodległościowych. Jednak nie możemy dopuścić do tego, by przyszłość dobrych relacji polsko – ukraińskich była burzona poprzez zniszczenie polskiego rolnictwa, bo import produktów rolnych z Ukrainy może doprowadzić właśnie do tego – na co, jako obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, nie możemy pozwolić.

Mając powyższe na uwadze Rada Powiatu w Jaśle apeluje do Rządu RP o podjęcie zintensyfikowanych działań mających na celu poprawę trudnej sytuacji polskiego rolnictwa.

Apel przekazuje się Posłom do Parlamentu Europejskiego reprezentującym Rzeczpospolitą Polską.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły