Klienci stają się coraz bardziej wymagający, zarówno jeśli chodzi o towar, jak i o sposoby jego nabywania. Przybywa osób, które wszelkie zakupy chcą robić bez wychodzenia z domu. Kupowania samochodów też to dotyczy, toteż poszczególne marki i dealerzy starają się spełnić te oczekiwania.
Klasyczne zakupy polegają na tym, że wychodzi się z domu, idzie do sklepu – w przypadku kupowania samochodów do salonu, komisu, na giełdę lub w miejsce umówione z dotychczasowym właścicielem – ogląda towar, wybiera ten uznany za najlepszy, płaci i wychodzi/wyjeżdża. Jednakże od pewnego już czasu standardem są zakupy online. Praktycznie każdy towar można obejrzeć i zamówić przez internet, uiszczając tą drogą również płatność. Z samochodami, nowymi i używanymi, też tak jest – przybywa wirtualnych dealerów. Przy czym, w razie zakupu auta używanego, zawsze pozyskać trzeba raport historii pojazdu.
Cyfrowe salony sprzedaży
Oglądanie na żywo samochodu, zakupem którego jest się zainteresowanym, to czysta przyjemność. Niestety, nie zawsze mamy czas i możliwość, aby w tym celu osobiście stawić się w salonie bądź komisie, zwłaszcza w przypadku, gdy wybrane auto obejrzeć można daleko od naszego miejsca zamieszkania. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą nowoczesne technologie i dealerzy, którzy ochoczo z nich korzystają, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów.
Przykładem są cyfrowe (wirtualne) salony sprzedaży. Sprawiają one, że nie wychodząc z domu, korzystając z internetu i komputera lub smartfona, możemy dokładnie obejrzeć, poznać ze wszystkimi szczegółami, zamówić i zakupić wymarzony pojazd. Taką formę sprzedaży oferują wszystkie większe sieci dealerskie w Polsce i kolejne marki samochodowe na naszym rynku. Co ważne, z opcji tej korzystać mogą nie tylko osoby poszukujące nowego auta, przybywa bowiem wirtualnych salonów sprzedających samochody używane.
Wirtualna jazda próbna?
Do najważniejszych oraz najprzyjemniejszych elementów procesu kupowania samochodu zalicza się jazda próbna/testowa. Przed zakupem nowego jej odbycie jest wysoce wskazane, w przypadku używanego nieodzowne, pozwala bowiem wykryć wady.
Na jazdę próbą można się oczywiście umawiać osobiście, telefonicznie lub online, a całkiem możliwe, że w najbliższej przyszłości będzie się ją dało odbyć przez internet, sterując z własnego domu samochodem. Usługę taką, na razie testowo, uruchomiło Mitsubishi w USA. Czy to się przyjmie, czas pokaże.
Przed transakcją sprawdź VIN!
Niezależnie od tego, czy auto kupujemy przez internet, czy w sposób tradycyjny, jeśli jest to pojazd używany, koniecznie trzeba dokładnie zbadać jego stan techniczny, a także zweryfikować historię. W tym drugim pomoże numer VIN i dekoder CarVertical.
Numer VIN umieszczany jest przed producenta w kilku istotnych punktach na nadwoziu auta, np.:
– na wewnętrznej desce rozdzielczej po stronie kierowcy (tuż pod przednią szybą);
– pod maską (w większości samochodów benzynowych na przodzie bloku silnika);
– po wewnętrznej stronie słupka drzwi po stronie kierowcy;
– na przednim końcu ramy – w starszych samochodach.
Pozwala on określić można datę produkcji i pierwszej rejestracji auta, jego fabryczne wyposażenie, przebieg, akcje serwisowe, przeprowadzone naprawy, ewentualną przeszłość wypadkową, to, czy samochód nie został skradziony, itd.
Dzięki dokładnemu sprawdzeniu historii przy pomocy numeru VIN, dowiemy się, czy wybrany przez nas samochód jest wart zakupu. Unikniemy wydania pieniędzy na pojazd, który okaże się skarbonką bez dna, nie będzie nadawał się do bezpiecznej jazdy lub sprowadzi na nas problemy natury prawnej.
Udanych zakupów i szerokiej drogi!