wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Przedszkole Miejskie nr 9 w Jaśle ,,świeciło na niebiesko”

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W Przedszkolu Miejskim nr 9 z Oddziałami Specjalnymi i Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle obchodzono Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który przypada na 2 kwietnia. Symbolem autyzmu jest kolor niebieski, dlatego na znak solidarności dzieci były ubrane na niebiesko i roznosiły niebieskie baloniki.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju o podłożu neurologicznym. To ogromny problem społeczny, bo dotyka tysiące dzieci w całej Polsce. A jest diagnozowany już u 1 dziecka na 100 urodzeń. Bywa, że dzieci z autyzmem są niesprawiedliwie oceniane. Są ludzie, którzy nie akceptują zachowań autystycznych, nie potrafią ich zrozumieć, odrzucają je. Robią to, bo zbyt mało wiedzą o autyzmie.

Tymczasem dzieci z autyzmem doskonale funkcjonują w społeczności PM nr 9, zarówno w działającej na terenie obiektu grupie specjalnej, integracyjnej, jak i w oddziałach ogólnodostępnych, gdzie ,,ramię w ramię ” z dziećmi zdrowymi uczestniczą w codziennych  zajęciach, wycieczkach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi oraz w uroczystościach wynikających z Kalendarza Imprez Przedszkolnych.

W PM nr 9 mali przedszkolacy dotknięci autyzmem, na co dzień mają wsparcie nie tylko od swoich rówieśników, ale nade wszystko specjalistów, którzy pomagają im pokonywać trudności w relacjach społecznych, ułatwiają poznawanie otaczającej ich rzeczywistości i nabywanie nowych, niezbędnych kompetencji. W zamian za to, dzieci autystyczne obdarowują rówieśników i opiekunów swoją niezwykłą wrażliwością i nie rzadko specjalnymi uzdolnieniami w wybranych dziedzinach.

Nasza społeczność przedszkolna corocznie aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu ,,świecąc na niebiesko”, czyli propagując wiedzę o tej niepełnosprawności  poprzez gazetki pedagogizujące, wskazujące na ten problem, zachęcające do kontaktów ze specjalistami.

Tradycją naszego przedszkola stało się organizowanie aktywności dzieci, pozwalające spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy, wyrażane poprzez działania plastyczne, zabawy, kodowanie, zajęcia zachęcające do akceptacji i tolerancji wobec rówieśników o odmiennym wyglądzie, specyficznym zachowaniu.

Corocznie, poprzez symboliczny – niebieski kolor w ubiorze dzieci i  roznoszenie do szerszego środowiska niebieskich baloników – symbolu autyzmu, manifestujemy solidarność z osobami z autyzmem.

Mamy nadzieję, że podejmowane przez nas działania przyczynią się do zwiększenia świadomości autyzmu nie tylko na terenie Przedszkola Miejskiego nr 9,  ale również w szerszym środowisku, wśród społeczności naszego miasta – Jasła.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły