wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Przedszkolaki radośnie świętują ,,11 Listopada”

Data publikacji:

Autor:

Czy wiesz, kim jesteś? – To oczywiste!
Co jest Ci bliskie? – Znaki ojczyste
Ojczyste barwy? – Biało-czerwone,
Ojczyste godło? – Orzeł w koronie.
Ojczyste w hymnie? – Mazurka dźwięki,
No i stolica? – Miasto Syrenki (…)

Na te, i inne ważne dla małych Polaków pytania starały się odpowiadać przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 9 z Oddziałami Specjalnymi i Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, a pomogła im w tym uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W tym roku w radosnym świętowaniu uczestniczyło aż dziewięć grup przedszkolnych. Wszystkie dzieci wraz z nauczycielkami, Wicedyrektor- Anetą Kobą oraz Przewodniczącą Rady Rodziców- Anną Oberc-Mazowiecką zebrały się w sali udekorowanej patriotycznymi, biało-czerwonymi akcentami. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem czterech zwrotek ,,Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się w ogólnopolską akcję ,,Szkoła do hymnu”.

Pierwsza część akademii wyjaśniła zebranym genezę Święta Niepodległości, a w szczególności przybliżyła wydarzenia sprzed 101 lat. Pomogły w tym wiersze i piosenka ,,Co to jest niepodległość ?” Przedszkolaki, okazując wdzięczność za odzyskaną wolność, oddały hołd dzielnym żołnierzom i bohaterskiej ludności cywilnej przez symboliczne złożenie kwiatów i zapalenie lampionu.

Druga część uroczystości wyjaśniła najmłodszym symbolikę naszego godła. Niezwykle pomocną okazała się inscenizacja na podstawie ,,Legendy o Lechu i Białym Orle” Mariana Orłonia. Przedszkolaki słuchając wierszy patriotycznych: ,,Orzeł Biały” Marii Łaszczuk, ,,Barwy Ojczyste” Czesława Janczarskiego oraz ,,Kim jesteś? „Ewy Stadtmuller, uświadamiały sobie rangę symboli narodowych.

Trzecia część akademii ukazywała zebranym piękno naszej Ojczyzny, jej różnorodność i bogactwo kulturowe. Niezastąpiona w tym była inscenizacja piosenki ,,Nasza Wisła”, dzięki której przedszkolaki mogły przenieść się w Tatry, posłuchać góralskiej muzyki i przytupywać podczas tańca z ciupagami. Na drodze naszej najdłuższej rzeki stanął prastary Kraków, a widzowie podziwiali bogactwo ludowych strojów z tego regionu i taniec- Krakowiak. Nie obeszło się bez zawitania do stolicy- aby tam zachwycić się Poleczką Warszawską. Nasi niepełnosprawni koledzy włączyli się w akademię wierszem ,,Wszystko dookoła”, wyjaśniając, czym dla nich jest Ojczyzna.

Na koniec wszyscy zebrani wspólnie zaśpiewali piosenkę ,,Jestem Polakiem” trzymając w dłoniach biało- czerwone chorągiewki. Uroczystość niewątpliwie poszerzyła naszym najmłodszym jaślanom wiadomości na temat kraju, w którym żyją, uczyła szacunku do symboli narodowych oraz wyzwoliła poczucie dumy z bycia Polakiem.

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Najnowsze artykuły