Aranżacja wnętrz to wbrew pozorom prawdziwa sztuka, która wymaga kreatywności, ale również kierowania się ważnymi zasadami. Jak zatem zaprojektować piękne i funkcjonalne zarazem wnętrze? Jakimi regułami należy kierować się podczas tworzenia przestrzeni? Poznaj ABC dobrych projektów, a projektowanie wnętrz stanie się niezwykłą przygodą!
Każdy etap projektowania wnętrz jest ważnym elementem całości ostatecznej aranżacji przestrzeni, dlatego też cierpliwość i dbałość o detale stanowi niezwykle ważny czynnik osiągnięcia sukcesu.
Od czego zacząć projektowanie wnętrz?
Pierwszym krokiem w projektowaniu przestrzeni jest rozrysowanie pomieszczeń i dokonanie dokładnych pomiarów. Bez tego drobiazgu, nie będziemy w stanie stworzyć dobrego projektu. Ważne w rysunku jest uwzględnienie wszelkich widocznych gniazdek elektrycznych, grzejników, rur, rozmiarów drzwi w pomieszczeniach, jak również wysokość okien. Kolejną istotną kwestią, bez której projektowanie wnętrz się nie obejdziemy jest analiza naturalnego światła w domu, mieszkaniu czy przestrzeni biurowej. Ocena ilości dziennego światła, które wpada do wnętrza pozwala rozplanować liczbę i rozmieszczenie punktów świetlnych w pomieszczeniach. Dodatkowo, w zależności od przeznaczenia danych wnętrz, możemy dopasować ich oświetlenie dbając o ich maksymalną funkcjonalność.
Przed rozpoczęciem planowania przestrzeni, ABC dobrych projektów wymaga zebrania inspiracji. Dzięki nim możliwe jest zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych przedmiotów, kolorów, mebli itp. Gdy podstawowe informacje zostaną już zgromadzone, przychodzi czas na sprecyzowanie stylu wystroju pomieszczenia. Wiele ciekawych pomysłów znaleźć można w wielu katalogach wnętrzarskich czy przeglądając internet, dlatego dobrze jest wybrać swoje ulubione propozycje, gdyż będą one podstawą do wykonania wizualizacji gotowego wnętrza.
Projektowanie wnętrz – ABC dobrego projektu
W projektowaniu wnętrz ważne jest przygotowanie, dlatego ważne jest aby krok po kroku ustalić wszystkie niezbędne jego elementy. Po dokładnym zmierzeniu i wykonaniu szkicu rzutu mieszkania lub domu – najlepiej na papierze milimetrowym, należy wytyczyć szlaki komunikacyjne. Chodzi tutaj o to, aby każdy domownik czy pracownik biura, miał swobodny dostępna do każdej ze stref wnętrza. Następnym ważnym elementem jest wypisanie wszystkich elementów, które znajda się w danej przestrzeni – chodzi o meble, sprzęt AGD itp. Planując wnętrza na projekcie warto wykorzystywać przestrzeń maksymalnie, szczególnie w miejscach o ograniczonej przestrzeni, np. poprzez zastosowanie mebli sięgających do sufitu.
Po zaplanowaniu rozmieszczenia elementów wystroju, warto ocenić rozmieszczenie gniazdek elektrycznych – szczególnie przy projektowaniu surowych wnętrz. Ich ułożenie możemy dopasować do potrzeb. Ostatni etapem projektowania jest wybór kolorystyki i zaplanowanie dodatków. Tutaj zaczyna się najlepsza zabawa, której zasady kreujesz już Ty!
Więcej na stronie AniaMaj.pl