21.8 C
Jasło
9 sierpnia 2020, niedziela
Strona główna Artykuł sponsorowany Problemy z biegunką u zwierząt hodowlanych

Problemy z biegunką u zwierząt hodowlanych

Biegunka u zwierząt hodowlanych niesie ze sobą ryzyko wielu powikłań. U krów, świń lub drobiu poprzedzona może być apatią i osowieniem czy brakiem apetytu.

Groźna biegunka u krów i cieląt

Dla dorosłych krów, opasów i cieląt, biegunka u zwierząt hodowlanych jest groźnym schorzeniem i może doprowadzić do  zdziesiątkowania pogłowia. Prawidłowe żywienie oznacza przeciwdziałanie biegunce – krów nie należy nieprawidłowo odpajać siarą, stosować dużych dawek pasz płynnych, czy karmić nadkwaśniałym mlekiem. Preparaty mleko zastępcze powinny być  wysokiej jakości. Wśród czynników zootechnicznych, mogących mieć wpływ na wystąpienie biegunki u krów wymienia się za  wysoką i za niską temperaturę, złą wilgotność powietrza i za dużą wielkość obsady zwierząt. Cielęta podczas biegunki w okresie doby mogą stracić nawet kilkanaście procent swojej masy, a już 20% spadek może stać się czynnikiem zagrażającym życiu. W przypadku wystąpienia biegunki u krów, należy uzupełnić poziom wody w organizmie i doprowadzić do ustabilizowania równowagi anionowo-kationowej – najlepiej przez podanie substancji elektrolitycznych.

Problemy z biegunką u drobiu – także przez stres

Biegunka u drobiu jest jednym z najczęstszych objawów zaburzenia zdrowia. Układ pokarmowy ptactwa jest wrażliwy i narażony na zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej.  Zaburzenia trawienia mogą być spowodowane sytuacjami, w których pojawia się stres (hałas, szczepienia, transport). Również pasza na bazie złych komponentów, niedostosowanie karmienia do czasu życia zwierząt i brak zbilansowanej diety  może spowodować biegunkę u drobiu. Do chorób najczęściej dotykających populację brojlerów należą: Salmonelloza, Pastereloza, czy Kokcydioza, wywołana przez bakterie Clostridium. Ptaki mogą też zatruć się chlorkiem sodu, amoniakiem, kokcydiostatykami jonoforowymi czy mykotoksyny.

Zmiana żywienia prosiąt i świń może powodować biegunki

Prosięta podatne są na wystąpienie biegunki w czasie pierwszych dni życia, w wieku 2-3 tygodni oraz okresie odsadzania. Biegunka u świń występuje przy  infekcjach bakteryjnych i wirusowych oraz jest wynikiem złego żywienia. Niebezpieczne bywają biegunki pojawiające się w 2-3 tygodniu życia, bo związane są z obecnością pierwotniaków. Biegunka u świń i starszych prosiąt zależna jest od zmiany żywienia. Ważnym aspektem jest profilaktyka i dbanie o prawidłowe żywienie.

Jak zapobiegać biegunkom u zwierząt hodowlanych?

W trosce o bezpieczeństwo oraz dobre zdrowie zwierząt hodowlanych należy rozważyć wszelkie możliwości zapobiegania chorobom. Ważnym aspektem jest właściwe żywienie i zachowanie odpowiednich warunków zoohigienicznych, częste usuwanie obornika oraz dezynfekcja kojców i wiader. Istotną kwestią jest stosowanie probiotyków i środków przeciwdziałających biegunkom.

Źródłovetsorb.pl
Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Najnowsze artykuły

COVID-19 w Klasztorze Franciszkanów w Jaśle

Jak możemy przeczytać na stronie franciszkaniejaslo.pl w związku z zachorowaniem na koronawirusa jednego z ojców i kwarantanny osób, które miały z nim styczność posługa...

Najlepsze danie na Świecie! Poznaj historię pizzy

Pomimo tego, że pizza została zaliczona do popularnej kuchni nazwanej fast foodem i tak kochają ją miliardy ludzi na całym świecie. Ten...

Konferencja prasowa na temat DK-73 Pilzno-Jasło

Dojazd drogą krajową nr 73 z Pilzna do Jasła poprawi się do roku 2027. Obecnie trwają przygotowania do realizacji tej inwestycji. O...

W centrum miasta zapadł się kanał. Droga została zablokowana

W pobliżu skrzyżowania ul. Floriańskiej z ul. Kadyiego w Jaśle zapadł się biegnący pod powierzchnią drogi kanał. Droga została zablokowana i przez...