wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Problemy z biegunką u zwierząt hodowlanych

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Biegunka u zwierząt hodowlanych niesie ze sobą ryzyko wielu powikłań. U krów, świń lub drobiu poprzedzona może być apatią i osowieniem czy brakiem apetytu.

Groźna biegunka u krów i cieląt

Dla dorosłych krów, opasów i cieląt, biegunka u zwierząt hodowlanych jest groźnym schorzeniem i może doprowadzić do  zdziesiątkowania pogłowia. Prawidłowe żywienie oznacza przeciwdziałanie biegunce – krów nie należy nieprawidłowo odpajać siarą, stosować dużych dawek pasz płynnych, czy karmić nadkwaśniałym mlekiem. Preparaty mleko zastępcze powinny być  wysokiej jakości. Wśród czynników zootechnicznych, mogących mieć wpływ na wystąpienie biegunki u krów wymienia się za  wysoką i za niską temperaturę, złą wilgotność powietrza i za dużą wielkość obsady zwierząt. Cielęta podczas biegunki w okresie doby mogą stracić nawet kilkanaście procent swojej masy, a już 20% spadek może stać się czynnikiem zagrażającym życiu. W przypadku wystąpienia biegunki u krów, należy uzupełnić poziom wody w organizmie i doprowadzić do ustabilizowania równowagi anionowo-kationowej – najlepiej przez podanie substancji elektrolitycznych.

Problemy z biegunką u drobiu – także przez stres

Biegunka u drobiu jest jednym z najczęstszych objawów zaburzenia zdrowia. Układ pokarmowy ptactwa jest wrażliwy i narażony na zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej.  Zaburzenia trawienia mogą być spowodowane sytuacjami, w których pojawia się stres (hałas, szczepienia, transport). Również pasza na bazie złych komponentów, niedostosowanie karmienia do czasu życia zwierząt i brak zbilansowanej diety  może spowodować biegunkę u drobiu. Do chorób najczęściej dotykających populację brojlerów należą: Salmonelloza, Pastereloza, czy Kokcydioza, wywołana przez bakterie Clostridium. Ptaki mogą też zatruć się chlorkiem sodu, amoniakiem, kokcydiostatykami jonoforowymi czy mykotoksyny.

Zmiana żywienia prosiąt i świń może powodować biegunki

Prosięta podatne są na wystąpienie biegunki w czasie pierwszych dni życia, w wieku 2-3 tygodni oraz okresie odsadzania. Biegunka u świń występuje przy  infekcjach bakteryjnych i wirusowych oraz jest wynikiem złego żywienia. Niebezpieczne bywają biegunki pojawiające się w 2-3 tygodniu życia, bo związane są z obecnością pierwotniaków. Biegunka u świń i starszych prosiąt zależna jest od zmiany żywienia. Ważnym aspektem jest profilaktyka i dbanie o prawidłowe żywienie.

Jak zapobiegać biegunkom u zwierząt hodowlanych?

W trosce o bezpieczeństwo oraz dobre zdrowie zwierząt hodowlanych należy rozważyć wszelkie możliwości zapobiegania chorobom. Ważnym aspektem jest właściwe żywienie i zachowanie odpowiednich warunków zoohigienicznych, częste usuwanie obornika oraz dezynfekcja kojców i wiader. Istotną kwestią jest stosowanie probiotyków i środków przeciwdziałających biegunkom.

Źródłovetsorb.pl
- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Ostatnie artykuły