Kilkadziesiąt prac autorstwa Karoliny Cygnar, studentki Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie można – do 18 sierpnia br. – oglądać w Galerii Jasielskiego Domu Kultury, na wystawie „Pomiędzy”. Warto wstąpić do JDK, by je zobaczyć.
– Możemy tutaj zobaczyć wyniki moich rozważań na temat formy, a dokładnie – na temat formy naturalnie ukształtowanej, którą możemy spotkać przede wszystkim w naturze, ale także wywołać w sposób sztuczny przez kreację – mówiła młoda artystka podczas wernisażu zorganizowanego w piątkowe popołudnie, 20 lipca br. – Bardzo długo szukałam materiałów, które pozwolą mi pokazać te najważniejsze rzeczy. Odwiedziłam mnóstwo sklepów z materiałami, szukając takiego, który byłby do tego idealny, po czym okazało się, że najlepszym materiałem do moich prac są po prostu rajstopy. Przy naszej akademii funkcjonuje ogromne śmietnisko, na którym bywam przynajmniej raz w tygodniu. Nazywamy je smoczą jamą, bo można tam znaleźć przedziwne rzeczy, które można doskonale wykorzystać. Jak wyznała, tak powstały niektóre z prezentowanych w JDK prac.
Młodą artystkę przedstawił gościom wernisażu główny księgowy JDK Adrian Tuleja, a wśród składających jej gratulacje była wicemarszałek woj. podkarpackiego Maria Kurowska. – Zawsze z wielkim podziwem podchodzę do świata artystów – mówiła M. Kurowska. Jej zdaniem artyści nie są zwyczajnymi, przeciętnymi ludźmi, ponieważ zostali obdarzeni wyjątkowymi talentami przez Boga. Życząc bohaterce spotkania wspaniałego rozwoju talentów, pasji tworzenia i wielu wernisaży gromadzących serdecznych, życzliwych ludzi, wicemarszałek dodała: – Sztuka jest po to, aby nas zmieniała. Niech będzie tak dobra, aby nas zmieniała na lepsze.
Karolina Cygnar, jaślanka, absolwentka snycerstwa w Liceum Plastycznym im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, obecnie jest studentką rzeźby na krakowskiej ASP. Jej głównym środkiem wypowiedzi artystycznej jest rzeźba i rysunek. Miała kilka wystaw indywidualnych (m.in. w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle) i uczestniczyła w wystawach zbiorowych, a także w ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach.
tekst i zdjęcia st