15.2 C
Jasło
24 września 2020, czwartek

Ponad 50 laboratoriów w sieci PCI. Dołączają kolejne. W planach łączenie nauki i biznesu

Wyróżnione

Dlaczego warto zdecydować się na szkolenia winiarskie dla firm?

Wyjazd integracyjny bądź spotkanie pracownicze to sposobność do lepszego poznania współpracowników. Niestety często zdarza się, iż jego forma jest nudna i niezachęcająca....
Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Podkarpackie Centrum Innowacji tworzy regionalną sieć laboratoriów. Już ponad 50 laboratoriów dołączyło do projektu. To ambitne wyzwanie, w którym doświadczenia i wiedza naukowców wsparte aparaturą laboratoriów pozwolą na analizę materiałów, prototypów i wyrobów podkarpackich firm.

–  Naszym celem jest doskonalenie kompetencji laboratoriów oraz pomoc w uzyskiwaniu akredytacji na oferowane usługi lub statusu jednostki notyfikowanej. Akredytacja jest ważna i potwierdza, że efektem pracy laboratoriów są wiarygodne wyniki. Zależy nam na tym, aby laboratoria dysponujące profesjonalnym wyposażeniem mogły świadczyć specjalistyczne usługi dla przedsiębiorstw. Razem będziemy realizowali projekty badawcze. Takimi możliwościami powinny być zainteresowane firmy, których nie stać na zakup kosztownej aparatury i tworzenie laboratorium – mówi dr inż. Roman Tabisz, twórca i koordynator sieci, ekspert w PCI.

Podkarpacką Sieć Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących tworzy obecnie 52 podmioty. To jednostki państwowe i prywatne, laboratoria badawcze i wzorcujące, akredytowane i nieakredytowane, duże i renomowane jednostki oraz małe, prywatne laboratoria o wąskich specjalizacjach. Sieć to również forum współpracy profesjonalistów i naukowców z różnych dziedzin, zajmujących się badaniami, a także oceną zgodności podzespołów, produktów i wyrobów gotowych.

Celem sieci jest promowanie rynkowej oferty usług i badań laboratoryjnych dla podkarpackiego biznesu na utworzonej platformie IT. W przyszłości PCI uruchomi fundusz wsparcia dla laboratoriów, które podejmą proces akredytacji swoich usług. Z funduszu będzie można pokryć koszty poszczególnych etapów przygotowania procesu lub zakupu aparatury umożliwiającej realizację akredytowanej usługi badań lub wzorcowania. Ambitnym zamierzeniem PCI jest zaprojektowanie komercyjnego Centrum Badań i Certyfikacji dysponującego akredytowanymi laboratoriami świadczącymi usługi, których nie ma w ofertach laboratoriów tworzących sieć – mówi o planach na przyszłość koordynator sieci.

Dr inż. Tabisz w 2017 r. badał podkarpackie firmy. Wyniki pokazują, że 80 proc. podmiotów zleca badania i testy instytucjom spoza regionu. Taka sytuacja wynikała z braku dostępnej oferty usług rynkowych laboratoriów działających na Podkarpaciu oraz braku jednostek dysponujących możliwościami wykonywania potrzebnych badań dla przedsiębiorców. Wyniki pozwoliły również na identyfikację potencjału badawczego regionu.

Podkarpackie laboratoria już dostrzegły korzyści, jakie daje współpraca w sieci. – To możliwość współpracy interdyscyplinarnej z jednostkami laboratoryjnymi regionu oraz naukowcami z różnych dziedzin. Wspólne działanie przynosi wymianę cennych doświadczeń i wiedzy oraz tworzenie oferty usług na realizację projektów niemożliwych do wykonania przez jedno laboratorium. Liczy się także możliwość skorzystania z funduszu wsparcia w procesie przygotowania laboratorium do akredytacji oraz promowanie swoich usług rynkowych na portalu IT prowadzonym przez PCI. Jest szansą, by szybciej i lepiej dotrzeć z naszą propozycją do przedsiębiorców i biznesu w kraju oraz Unii Europejskiej – wylicza dr inż. Wiesław Sabat z laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej.

Lista laboratoriów nie jest zamknięta, kolejne zgłaszają się z zapytaniami jak dołączyć do sieci. Organizator sieci spodziewa się, że do końca roku będzie współpracować ze sobą około 60 laboratoriów. Dla zainteresowanych przystąpieniem do PSLBiW, adres strony internetowej: https://badania.pcinn.org/kontakt-bz

- Reklama -

Więcej artykułów

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły

Sierpniowa edycja konkursu zakończona

Zwycięzcą sierpniowej edycji konkursu fotograficznego Jasło FOTOEYE zostało zdjęcie „Skate-park” wykonane przez Jakuba Orłowskiego. Spośród 44 zdjęć zakwalifikowanych do konkursu komisja postanowiła...

Judy Garland w JDK: Smutne życie legendy Hollywood

Sztuką „Judy” (18 września br.) w reżyserii Sławomira Chwastowskiego Jasielski Dom Kultury rozpoczął tegoroczne XII Jesienne Spotkania z Teatrem. W tytułowej roli...