wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Pompy do akwarium

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Napowietrzanie wody jest jednym z najważniejszych czynników, dzięki któremu możemy utrzymać odpowiednie warunki w domowym akwarium. Zadaniem pompy do akwarium jest nie tylko dostarczanie tlenu rybom i roślinom, ale także mieszanie wody. Zamontowanie napowietrzacza jest szczególnie istotne, jeżeli w akwarium przebywa dużo rybek bądź nie ma w nim roślin produkujących tlen. Jaką pompę do akwarium wybrać? Zapraszamy do lektury!

Niedotlenienie ryb akwariowych

Pompa do akwarium jest niezbędna, gdy w naszym akwarium zauważymy deficyt tlenu. Może on powodować między innymi: choroby rybek i innych organizmów przebywających w wodzie, zakwit dużej ilości glonów, a także obumieranie roślinności. Napowietrzacz nie dość, że wprowadzi tlen do wody w akwarium, to jeszcze pomoże usunąć niepożądane gazy z cieczy, takie jak tlenek węgla. Na efektywność napowietrzania wody wpływa m.in. temperatura (z jej wzrostem maleje rozpuszczalność tlenu), ruch wody (wyrównuje stężenie tlenu), wielkość pęcherzyków powietrza (im większe, tym gorzej), a także przepuszczalność warstwy powierzchniowej. Ważny jest również rodzaj pompy do akwarium, którą wybierzemy.

Rodzaje pomp

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów napowietrzaczy do akwarium. Najpopularniejsze to:

  • membranowej jest dość głośna praca – hałas można zminimalizować poprzez powieszenie pompki w powietrzu.
  • Pompka tłokowa – droższy, ale dużo cichszy rodzaj pompy. Używają jej zazwyczaj zaawansowani akwaryści. W tym napowietrzaczu powietrze pompowane jest przez poruszający się tłok w cylindrze.
  • Deszczownica – stosuje się ją głównie w połączeniu z filtrami. Napowietrza akwarium poprzez wprowadzanie w ruch tafli wody.
  • Turbina napowietrzająca – w tym przypadku powietrze pompowane jest przy pomocy wirnika.

Najważniejsze parametry

Podczas zakupu pompy do akwarium warto zwrócić uwagę na jej moc, wydajność i możliwość jej regulacji, liczbę membran i wylotów powietrza, a także maksymalną pojemność zbiornika, jaką wybrana pompa może obsłużyć. Na stronie firmy AQUAEL możemy znaleźć trzy pompy do akwarium: CIRCULATOR, UNI PUMP, a także REEF CIRCULATOR. Wszystkie są energooszczędne, bardzo wydajne, a także ciche.

Dodatkowe napowietrzanie

Oprócz pompy, dodatkowym źródłem tlenu w akwarium mogą być rośliny, kurtyny bądź kostki napowietrzające, a także filtry z funkcją dodatkowego napowietrzania. Warto pamiętać, że nawet małe akwaria potrzebują dodatkowego tlenu – wyjątkiem są zbiorniki roślinne, w których nie ma ryb bądź jest ich naprawdę niewiele.

Źródłowww.aquael.pl
- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły