15.2 C
Jasło
21 września 2020, poniedziałek

Policja zatrzymała 34-latka z Nowego Żmigrodu. Odpowie za wypalanie traw

Wyróżnione

Dlaczego warto zdecydować się na szkolenia winiarskie dla firm?

Wyjazd integracyjny bądź spotkanie pracownicze to sposobność do lepszego poznania współpracowników. Niestety często zdarza się, iż jego forma jest nudna i niezachęcająca....
Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Policjanci z Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę, który podpalił suchą trawę. 34-latek w chwili zatrzymania miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Za popełnione wykroczenie odpowie przed sądem.

Do zatrzymania podpalacza doszło w miniony piątek, po godz. 15. Policjanci z Nowego Żmigrodu po rozpoczęciu służby pojechali do miejscowości Gorzyce, aby sprawdzić tereny znajdujących się tam nieużytków rolnych, gdzie w ostatnim czasie dochodziło do pożarów suchych traw. Policyjna intuicja ich nie zawiodła. Podczas krótkiej obserwacji zauważyli znanego im mężczyznę, który w pewnym momencie przykucnął i podpalił suchą trawę. Mundurowi natychmiast podjęli wobec niego interwencję. Zaalarmowali także straż pożarną ponieważ w wyniku silnego wiatru ogień bardzo szybko rozprzestrzenił się na dość duży obszar. 

Zatrzymany przez funkcjonariuszy 34-letni mieszkaniec gminy Nowy żmigród, był pijany. Policyjny alkomat wskazał w jego organizmie ponad 3 promile alkoholu. Mężczyzna tłumaczył, że po wypalaniu suchej trawy nowa rośnie szybciej i bujniej.  

Policjanci zatrzymali 34-latka w policyjnym areszcie do wytrzeźwienia. Sporządzili również dokumentację w celu przeprowadzenia czynności wyjaśniających o wykroczenie z art. 82 § 4 kodeksu wykroczeń oraz skierowania wniosku o ukaranie do sądu.

Policjanci apelują o rozsądek i przypominają, że wypalanie traw jest prawnie zabronione i stanowi zagrożenie dla ludzi, jak i środowiska naturalnego. Od wielu lat początkiem wiosny wzrasta liczba pożarów na łąkach, nieużytkach rolnych i terenach chronionych spowodowanych wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. Pamiętajmy, że wysuszone trawy palą się bardzo szybko, a ogień łatwo się rozprzestrzenia i trudno nad nim zapanować. Wówczas stwarza duże niebezpieczeństwo dla osób i mienia, zwłaszcza gdy przeniesie się na pobliskie zabudowania. Może być śmiertelnie niebezpieczny także dla osób, które podpalają trawy.

Wbrew wielu stereotypom, wypalanie suchej trawy wcale nie użyźnia gleby, a wręcz przeciwnie prowadzi do jej wyjałowienia. Pożary traw powodują również spustoszenie dla flory i fauny. Niszczone są miejsca lęgowe ptaków i siedliska zwierząt. Giną nawet większe osobniki, które w gęstym dymie tracą orientację i ulegają zaczadzeniu.

ŹródłoKPP Jasło
- Reklama -

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
lola
lola
31 marca, 2020 20:55

człowiek to jednak głupie stworzenie
co roku te same historie
oni sie nigdy nie naucza

- Reklama -

Ostatnie artykuły

Wkrótce ruszy przebudowa ulic 3-go Maja i Kołłątaja

Dzisiaj Miasto Jasło podpisało umowę i przekazało plac budowy pod „Przebudowę ulic 3-go Maja i Kołłątaja”. Wartość prac, które mają zakończyć się...

Warszawa przekazuje 2 mln zł dla Podkarpacia, w tym 200 tys. zł dla Miasta Jasła

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski i samorządowcy z Podkarpacia podpisali porozumienia o pomocy. Warszawa w geście solidarności przekazuje wsparcie dla podkarpackich gmin,...

Adam Pawluś jakiego nie znamy

W trakcie swobodnej rozmowy z dziennikarką iTVPołudnie, w zaciszu swojego ogrodu, Starosta Adam Pawluś dzieli się ważnymi, ale też czasami trudnymi wspomnieniami...