wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

PKP PLK S.A. pomoże usprawnić przejazd przez Brzezówkę

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W dniu 26 maja 2021 r., Starosta Jasielski Adam Pawluś i Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jasielskiego Jan Muzyka spotkali się w Krakowie z Mateuszem Wanatem – Dyrektorem PKP PLK S.A. Centrum Realizacji Inwestycji Region Południowy oraz jego zastępcą Piotrem Grawiczem.

PKP PLK S.A. Centrum Realizacji Inwestycji Region Południowy w Krakowie realizuje obecnie projekt zadania Rewitalizacji linii kolejowej nr 108 na odcinku Jasło – Nowy Zagórz. W związku z tą nadarzającą się sposobnością Powiat Jasielski dostrzega możliwość rozwiązania kwestii niebezpiecznych przejazdów kolejowych w miejscowości Brzezówka. Na odcinku ok. 500 m występują 3 przejazdy kolejowo-drogowe; 2 na drodze powiatowej i 1 na drodze gminnej.

Obecnie droga powiatowa 1891R relacji Tarnowiec-Brzezówka ma znaczenie przede wszystkim lokalne – stanowi dojazd dla mieszkańców do ich posesji. Droga kończy swój bieg na rzece Jasiołce, pozostając drogą „ślepą” bez możliwości przejazdu do Jedlicza.

Jednocześnie w trakcie realizacji jest budowa nowego mostu, który połączy Brzezówkę z Jedliczem. Zakończenie prac planowane jest na koniec tego roku. Wówczas przewiduje się diametralny wzrost natężenia ruchu, ponieważ powstała przeprawa przez rzekę Jasiołkę otworzy nowy ciąg komunikacyjny, znacznie skracający drogę przejazdu między powiatami jasielskim i krośnieńskim.

Jan Muzyka chce poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych

Jan Muzyka, jako mieszkaniec tamtych terenów, zauważa potrzebę rozwiązania problemu niebezpiecznych przejazdów i poprawy komfortu podróżowania dla wszystkich uczestników ruchu, tak drogowego jak i kolejowego.

Widoczność na przejazdach kolejowych jest słaba, a dodatkowe obciążenie wąskiej i krętej drogi powiatowej pogorszy płynność ruchu. Dlatego konieczna jest likwidacja przejazdów i budowa nowego odcinka, który poprawi nie tylko bezpieczeństwo, ale również skróci trasę przejazdu przez wieś Brzezówka. Przy okazji warto nadmienić, że istnieje szansa na budowę przystanku kolejowego w Brzozówce w ramach Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 – Jan Muzyka 

Rozwiązaniem będzie likwidacja 2 przejazdów i utworzenie łączników dróg powiatowych i gminnych, które umożliwią komunikację po obu stronach linii kolejowej, eliminując jednocześnie niebezpieczeństwo wielokrotnego przekraczania torowiska. Likwidacja przejazdów pozwoli również na płynną jazdę pociągów bez konieczności zwalniania przed każdym przejazdem, a także ograniczy hałas wynikający z konieczności używania sygnalizacji dźwiękowej przez pociąg, szczególnie uciążliwy w porze nocnej.

Podczas spotkania omówiono również sprawdzenie możliwości technicznych lokalizacji wiaduktów na linii 108 w Jaśle, które zastąpiły by jednopoziomowe przejazdy kolejowe, co otworzyłoby nowe możliwości dla dalszych działań mających na celu usprawnienie ruchu drogowo-kołowego.

Nowy-przystanek-kolejowy-szkic

Podczas dyskusji na telekonferencji w dniu 27.05.2021 r. ustalono wstępnie, że strony porozumienia będą zabiegać o finansowe wsparcie rozwiązania tych kolizji ze środków unijnych w nowej perspektywie finansowej. Zakład PKP PLK S.A. w Rzeszowie zasugerował lokalizację przystanku w pobliżu środkowego przejazdu kolejowego, co przedstawia załączony szkic.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły