Ostropest plamisty to znana roślina łąkowa o wielu walorach zdrowotnych. Słynie zwłaszcza z korzystnego działania na wątrobę. Sięgają po nią także osoby odchudzające się i szukające naturalnych sposobów oczyszczania organizmu. Jak działa ostropest plamisty i dla kogo jest zalecany? Dowiedz się więcej o tabletkach, olejach i herbatach z ostropestu oraz o zasadach jego suplementacji!
Ostropest plamisty – co to za roślina i jakie ma właściwości?
Ostropest plamisty to znana roślina łąkowa o wielu walorach zdrowotnych. Słynie zwłaszcza z korzystnego działania na wątrobę. Sięgają po nią także osoby odchudzające się i szukające naturalnych sposobów oczyszczania organizmu.
Jak działa ostropest plamisty i dla kogo jest zalecany? Dowiedz się więcej o tabletkach, olejach i herbatach z ostropestu oraz o zasadach jego suplementacji!
Jak działa ostropest plamisty?
Ostropest jest składnikiem wielu leków i suplementów. W jego nasionach znajdują się cenne składniki, takie jak:
- sylimaryna – wspomagająca pracę wątroby
- witamina E – przeciwutleniacz, wywierający dobry wpływ na poziom cholesterolu we krwi
- nienasycone kwasy tłuszczowe: linolowy, palmitynowy i oleinowy – antyoksydanty
- olejki eteryczne – o działaniu przeciwskurczowym na układ pokarmowy
- sterole – działające korzystnie na profil lipidowy.
Obecność tych ważnych substancji sprawia, że ostropest plamisty ma właściwości:
- wspomagające procesy regeneracji komórek wątroby
- żółciopędne (co usprawnia trawienie)
- łagodzące skurcze w obrębie układu pokarmowego
- przeciwzapalne
- odtruwające (wspomagające proces usuwania toksyn z organizmu).
To właśnie dzięki tym właściwościom roślina ta jest używana do produkcji leków i suplementów.
Ostropest plamisty – zastosowanie
Nasiona ostropestu stosuje się zarówno w profilaktyce, jak i we wspomaganiu leczenia chorób i łagodzenia popularnych dolegliwości.
Zastosowanie ostropestu plamistego opiera się na jego działaniu w zakresie:
- wsparcia wątroby w jej odbudowie
- usprawnienia procesu trawienia (zwłaszcza po spożyciu potraw ciężkostrawnych)
- poprawy apetytu
- wspomagania leczenia problemów skórnych (pomaga w regeneracji i łagodzeniu objawów przesuszenia skóry, m.in. u osób z AZS i łuszczycą)
- korzystnego działania na układ odpornościowy.
Tak jak w przypadku każdego leku i suplementu, istnieją także przeciwwskazania do stosowania i suplementacji ostropestu. Szczególną ostrożność przed skorzystaniem z preparatów zawierających ten składnik powinny zachować osoby z niedrożnością przewodów żółciowych i alergicy, a także kobiety w ciąży i osoby zażywające inne leki. Przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się z lekarzem. Jest to ważne, gdyż w leczeniu i profilaktyce zdrowotnej kluczowy jest prawidłowy dobór preparatu i jego dawki.
Suplementacja ostropestu – jaki preparat wybrać?
Jest wiele form, w jakich dostępny jest ostropest plamisty: herbata, olej tłoczony na zimno, ziarna (w całości i mielone) oraz kapsułki. Możliwość korzystania z dobroczynnego działania tej rośliny w tak różnorodnych formach pozwala dobrać lek lub suplement do indywidualnych potrzeb. Dla zabieganych wygodnym rozwiązaniem może okazać się herbata z ostropestu. Osoby dbające o zdrową dietę docenią olej, który można dodawać do sałatek, a także nasiona – do smoothies, owsianek, jogurtów i chleba.
Podsumowując, ostropest plamisty o roślina o wielu właściwościach. Jej walory w medycynie i w kuchni docenia wiele osób. Warto zapytać specjalistę o tę naturalną formę dbałości o zdrowie.