wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Ortopeda – kiedy warto zdecydować się na wizytę? Którego ortopedę w Krakowie wybrać?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Ortopeda to bardzo wszechstronny specjalista, którego kompetencje są bardzo szerokie. Od dawana nie jest jedynie specjalistą od wad postawy, a od bardzo licznych problemów zdrowotnych. Z jakimi problemami przyjdzie nam wybrać się na wizytę do ortopedy i którego z nich w Krakowie warto wybrać?

Czym zajmuje się lekarz ortopeda?

W zakres zainteresowanie ortopedy wchodzi cały układ kostny człowieka, z którego wyłączona jest jedynie czaszka. Oznacza to, że liczne problemy z jakąkolwiek inną kością, są sprawą właśnie dla ortopedy. Mięśnie, układ więzadłowo-stawowy, układ krwionośny, czy nawet układ nerwowy – również one wchodzą w zakres kompetencji ortopedy.

Do problemów, z którymi mierzą się ortopedzi, zaliczają się nie tylko złamania, zwichnięcia, liczne kontuzje czy również wspominane już wady postawy, ale również niektóre choroby onkologiczne, zapalenia kości, zapalenia stawów, niektóre choroby genetyczne. Jak widać, ortopedzi muszą więc posiadać bardzo szeroką wiedzę. W praktyce najczęściej mierzą się oni z mniej poważnymi problemami, od złamań po kontuzje, ale są również gotowi w przypadku poważniejszych, bardziej skomplikowanych problemów natury medycznej.

Wizyta u ortopedy na NFZ – czy to dobre rozwiązanie?

Wizyta finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia będzie idealnym wyborem, jeżeli problem nie jest pilny, lub nie możemy pozwolić sobie na wizytę prywatną. Aby dostać się do ortopedy na NFZ, należy najpierw udać się do lekarza POZ, a następnie uzyskać od niego odpowiednie skierowanie, o ile sam lekarz nie będzie nam w stanie pomóc i uzna, że problem jest dla ortopedy odpowiedni.

Następnie, ze skierowaniem lub jego numerem, wybieramy ortopedę, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i będzie mógł nas przyjąć.

Problemem wizyt u ortopedy na NFZ jest fakt, że z jednej strony, najpierw konieczne jest uzyskanie skierowania, następnie oczekiwanie na termin może wynieść nawet kilka tygodniu lub miesięcy, w zależności od miasta czy specjalisty, do którego się udajemy. Część z nich będzie miała terminy znacznie krótsze, jednak są to zazwyczaj lekarze z mieszaną opinią, stąd niektórzy ich unikają i decydują się na bardziej sprawdzonych specjalistów.

Diagnostyka obrazowa na NFZ

Z wizytami u ortopedy związane są badania, takie jak rezonanse magnetyczne, tomografie komputerowe, USG czy prześwietlenia – należy pamiętać, że ich wykonanie na NFZ również może wydłużyć czas naszego leczenia. W praktyce, na tak podstawowe badania, jak USG, możemy czekać raptem kilka dni, jednak wykonanie rezonansu magnetycznego w większości przypadków związane jest z oczekiwaniem nie mniej, niż przynajmniej pół roku. Z tego powodu, część pacjentów, nawet leczących się u ortopedy na NFZ, decyduje się na wykonywanie diagnostyki obrazowej prywatnie, co przyśpiesza ich leczenie.

Ile jest ważne skierowanie do ortopedy?

Jeżeli decydujemy się na wizytę na NFZ, skierowanie do ortopedy jest ważne tyle, ile istnieje powód, by z niego skorzystać. Oznacza to, że w praktyce nie ma ono terminu ważności, o ile problem nas cały czas dotyczy. Nie musimy się więc przejmować, że traci ono ważność np. po 30 czy 31 dniach – nie jest to prawdą. Zaleca się jednak jak najszybsze zarejestrowanie się do ortopedy, dzięki czemu skracamy nasz czas oczekiwania – nie liczmy, że za jakiś czas kolejki będą mniejsze.

Podobnie będzie w przypadku skierowania na konkretne badania z zakresu diagnostyki obrazowej – jeżeli chcemy wykonać je jak najsprawniej na NFZ, zarejestrujmy się na nie jak najszybciej. W tym jednak wypadku warto dzwonić, i pytać o terminy w różnych miejscach, gdyż efekt badania będzie podobny, a terminy mogą się od siebie znacznie różnić.

Jakiego ortopedę w Krakowie wybrać?

Jeżeli poszukujemy ortopedy prywatnie w Krakowie, warto wybrać klinikę EFFI Orthopedic Clinic, w której pracuje m.in. lek. Łukasz Budziaszek. Jest to miejsce, gdzie trafimy na profesjonalną pomoc ortopedy, a dodatkowo na miejscu będziemy mogli wykonać odpowiednie badania. Jeżeli poszukujemy miejsca do wykonywania badań z zakresu diagnostyki obrazowej, takich jak rezonans magnetyczny, USG czy tomografia komputerowa, również warto wybrać EFFI Orthopedic Clinic – to miejsce, wyposażone w najnowszy sprzęt, gdzie same badania są wykonywane i opisywane przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły