wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Ogromne wsparcie dla powiatu jasielskiego. Ponad 12 mln z Funduszu Inwestycji Lokalnych!

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych jest programem, który ma zasilać samorządy w realizacji najważniejszych dla mieszkańców inwestycji. Otrzymane środki pomogą zniwelować skutki powodzi z lata ubiegłego roku i przyczynią się do zrównoważonego rozwoju regionów. To wielki impuls dla gospodarki i skuteczny instrument do walki z ekonomicznymi skutkami pandemii.

Samorząd Województwa Podkarpackiego otrzymał w ramach programu 100 milionów złotych, z których ponad 12 zostanie skierowanych do powiatu jasielskiego. Właśnie temu poświęcono konferencję z udziałem Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Piotra Pilcha, która odbyła się 26 stycznia br. na sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Jaśle. W konferencji uczestniczyli także: Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciech Zając, Starosta Jasielski Adam Pawluś, etatowy członek Zarządu Powiatu Jasielskiego Jan Muzyka, członek Zarządu Powiatu Jasielskiego Grzegorz Pers, członek Zarządu Powiatu Jasielskiego Ryszard Lisowski, Wójt Gminy Nowy Żmigród Grzegorz Bara, Wójt Gminy Dębowiec Marcin Bolek, Wójt Gminy Osiek Jasielski Andrzej Stachurski i Wójt Gminy Krempna Kazimierz Miśkowicz.

Likwidacja szkód powodziowych w powiecie jasielskim

Środki zostały skierowane na dwa cele: likwidację osuwiska w miejscowości Świątkowa Wielka i odbudowę nawierzchni dróg wojewódzkich na terenie powiatu jasielskiego. Środki przeznaczone na osuwisko w kwocie 1 mln zł zostaną wydatkowane w obecnym roku, natomiast środki na drogi będą wydatkowane w roku bieżącym i przyszłym. W tym roku na drogi zostanie przeznaczone ok. 706 000 zł, natomiast w 2022 roku ponad 10,5 mln zł.

Pieniądze zostaną przeznaczone na poniższe zadania:

  1. Przebudowa drogi woj. Nr 992 na odcinku Kąty – Grab w km ok 21+895 do 31+700 (9,805 km) – kwota: 7 844 000 zł
  2. Przebudowa drogi woj. Nr 992 na odcinku Grab – Ożenna w km ok 44+290 do 45+090 (0,8 km) – kwota: 600 000 zł
  3. Przebudowa drogi woj. Nr 993 na odcinku Wola Cieklińska – Pielgrzymka w km ok 16+300 do 19+840 (3,54 km) – kwota: 2 800 000 zł
  4. Przebudowa drogi woj. Nr 992 w miejscowości Świątkowa Wielka w km ok 37-819 do 37+995 (0,176 km) – kwota: 1 000 000 zł

Łącznie na realizację powyższych zadań, w ramach których zostanie odbudowanych ponad 14 km dróg powiatowych, zostanie przeznaczone 12 244 000 zł.

Wiadomo, że są powiaty z większym dofinansowaniem i z mniejszym. Powiat jasielski należy do tych powiatów, gdzie to dofinansowanie jest znaczne. Mówimy dokładnie o kwocie 12 244 000 zł. Gratuluję Panie Starosto, to jest wielka kwota, jedna z najwyższych jakie otrzymały powiaty. – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch.

Zestawienie szkód powodziowych - mapa

Przyznanie wsparcia w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych przyczyni się do znacznej poprawy jakości nawierzchni dróg, a co za tym idzie bezpieczeństwa mieszkańców Gmin Powiatu Jasielskiego. Nie było by to jednak możliwe bez dobrej współpracy z władzami województwa, co podkreślał Wicemarszałek Piotr Pilch wskazując na znaczącą rolę Radnego Województwa Podkarpackiego Wojciecha Zająca.

Chcę podkreślić dobrą współpracę  i to, że Pan Radny stoi za tymi inwestycjami, które tutaj będą dofinansowane. To trzeba podkreślić! Panie Wojtku serdeczne gratulacje, również podziękowania za Pana działania na rzecz powiatu jasielskiego. (…) macie tutaj Państwo w Sejmiku w Rzeszowie dobrego orędownika spraw jasielskich, powiatu jasielskiego i tej części województwa. – Wicemarszałek Piotr Pilch.

Wielkie inwestycje, które zmienią powiat jasielski

Starosta Jasielski podziękował Wicemarszałkowi Piotrowi Pilchowi oraz Zarządowi Województwa Podkarpackiego na czele z Marszałkiem Władysławem Ortylem za środki, dzięki którym udało się znacznie poprawić stan wielu dróg w powiecie i nakreślił dalsze plany działania. 

Wspomniał m.in. o koncepcji wypracowanej w Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym, która przewiduje przeniesienie drogi krajowej Nr 73 na lewą stronę rzeki Wisłoki. Wtedy odcinek obecnej drogi krajowej Nr 73 od Jasła do Zawadki Brzosteckiej stałby się drogą wojewódzką. Natomiast droga Nr 73 przebiegałaby do drogi Nr 28 stanowiąc tzw. zachodnią obwodnicę Miasta Jasła i Gminy Jasło.

Starosta zwrócił się z prośbą do Wicemarszałka, o rozważenie w nowych zadaniach województwa podkarpackiego przedłużenia o 1,5 km drogi Nr 992 od obecnego odcinka przy rondzie Solidarności. Koncepcja zakłada utworzenie wiaduktu przy ul. Kazimierza Wielkiego w Jaśle i nowego mostu na rzece Wisłoce i ta droga zostałaby włączona do węzła drogi Nr 73, co umożliwiło by szybki dojazd przez Miasto Jasło i wjazd na drogę krajową Nr 73 już po nowym śladzie.

Poruszył również temat stromego podjazdu w Nowym Żmigrodzie, który jest szczególnie niebezpieczny zimą. Różnica poziomów od skrzyżowania drogi Nr 992 z drogą Nr 993 do Rynku w Nowym Żmigrodzie wynosi ok. 25 m. W tym wypadku można wykonać 1 km obwodnicy na przedłużeniu drogi Nr 993 od Gorlic i włączyć ją za budynkiem Jafaru w Nowym Żmigrodzie.

Na koniec Starosta przypomniał o linii kolejowej 166, która została zgłoszona przez władze województwa podkarpackiego do Programu Kolej + i Krajowego Planu Odbudowy. Linia kolejowa 166 ma ogromne znaczenie gospodarcze, zwłaszcza w kontekście planowanej przez Orlen budowy nowoczesnej biorafinerii w Jedliczu i innych inwestycji w powiecie jasielskim. Starosta wyraził nadzieję, że zadanie przejdzie do drugiego etapu Programu Kolej + i uda się zrealizować inwestycję za ponad miliard złotych.

Scalania gruntów na obszarach wiejskich

Na koniec poruszono temat scalań gruntów na obszarach wiejskich. Koszt podejmowanych działań wynosi ponad 10 mln zł i dotyczy miejscowości Umieszcz, Czeluśnica i Gąsówka. Środki na jego realizację pochodzą m.in. z budżetu województwa, za co podziękował Starosta jasielski.

Pracami scaleniowymi zajmuje się Jan Muzyka, który pełni również funkcję sołtysa wsi Umieszcz.

Koniec prac scaleniowych przewidziany jest na 2023 r. Jesteśmy obecnie na etapie tzw. zbierania życzeń. Za parę dni przedstawimy to, co ustalili podczas swojej pracy inżynierowie. Jeżeli zostanie to zaakceptowane przez mieszkańców to ten proces będzie się toczył dalej. Myślę, że wiele pozytywnych efektów tego starania będziemy mogli przedstawić okolicznym gminom i miejscowościom, aby zachęcić także innych do tego procesu. – Jan Muzyka.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły