wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Oblivion – recenzja nowej płyty zespołu Krusher. Konkurs!

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Zespół Krusher powstał w 2002 roku i od tego czasu nieustannie udowadnia, że muzyka to nie tylko artyzm ale i rzemiosło, które można cały czas doskonalić. Najnowsza płyta Oblivion jest tego najlepszym przykładem. Promujący ją utwór River of Oblivion, nomen omen pokazuje, że tytułowa rzeka zapomnienia nie jest straszna Krusherowi. Nawet pomimo tak skandalicznie (!) długich odstępów pomiędzy kolejnymi płytami.

Warto zapytać dlaczego tak rzadko wydają nowe płyty!

Jest kilka powodów. Najpierw zespół musiał przejść okres stabilizacji jeśli chodzi o skład np. Klaudia jest trzecią wokalistką. Po drugiej płycie „MetaLoa”wiele się zmieniło. Życie płata figle i od kilku lat każdy z członków kapeli mieszka w innym miejscu.  Pozwolę sobie wymienić, bo jest to ciekawostka: Jasło, Rzeszów, Kraków i… Monachium. Oprócz w/w miast trzeba również wymienić miasto Krosno. Dlaczego?? Bo tam mamy próby, w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Dlaczego? Mimo rozbudowy JDK, mimo modernizacji tego obiektu poprzedni Dyrektor nie potrafił wygospodarować 30 m² tłumacząc się brakiem… warunków. Tego typu problemów jest cała masa, nie mówiąc o tym, że większość z nas ma dzieci, przy których logistyka grania prób to nie lada wyzwanie. Jednak nie ma się co mazać, bo rock’n’roll to nie rurki z kremem, jak mawiał pewien filozof. Jednak pokaż mi inny działający band, który ma tyle w sobie samozaparcia i energii. Kiedyś w Jaśle było nawet 12 zespołów rockowych/metalowych. W tym momencie jest Krusher. Nie tak dawno powstała Seila, z którą zagramy koncert już w najbliższą sobotę w Jaśle w Jack Pubie. Bardzo nas to cieszy, że nie jesteśmy już rodzynkiem w Jaśle.  Nie damy się tak łatwo !!!!

Adam
- Reklama -

Zanim dotarliśmy do River of Oblivion, który jest drugim utworem na płycie, pierwszy przesłuchaliśmy pod rząd kilka razy! Genialna dynamika, dwa idealnie przeplatające się wokale. A jeśli już o wokalu mowa…

Nie ma Krushera bez kobiecego wokalu

Słuchać, że Klaudia Koźień potrafi śpiewać i czuć, że to lubi. Dzięki niej wszystko ma swój wyjątkowy, niepowtarzalny klimat. Dysonans pomiędzy nią a wokalem Michała Kustry jest esencją tego zespołu.

Obliviona słuchałem na dacu/wzmacniaczu słuchawkowym Aune S6 Pro i słuchawkach AKG K712 oraz Grado SR325e. Słuchawki umożliwiają bardziej intymne, bliższe obcowanie z muzyką. Niwelują do zera problemy z akustyką i obnażają każde niedociągnięcie, każdą najmniejsza nieczystość. Muszę przyznać ze zdziwieniem, że Krusher przeszedł tą próbę pomyślnie.

Okładka Krusher Oblivion robi wrażenie!

Koncepcja płyty, jak zawsze zresztą, wzięła się od tekstu do jednego z napisanych przez mnie utworów. W przypadku „Oblivion” był to numer „The River of Oblivion”, który na polski możemy tłumaczyć, jako „rzeka zapomnienia”. Utwór mówi o reinkarnacji, czyli koncepcji w myśl, której mielibyśmy jakoby wielokrotnie umierać i wielokrotnie wcielać się, inkarnować tu na ziemi, by przerabiać różne scenariusze, odgrywać coraz to inne role, po to by przez poznanie ziemskiego jestestwa z każdej możliwej perspektywy doskonalić się jako dusze. Okładka płyty jest właśnie metaforą reinkarnacji. Zaczęło się od tekstu, a potem wspólnie przekształciliśmy tę myśl w obraz, który możemy podziwiać na efekcie końcowym. Na ten efekt pracował już cały skład przerzucając się pomysłami, a i wykonawca okładki też dorzucił swoje od siebie, gdyż ten charakterystyczny ptak jest jego inwencją twórczą. Czemu akurat reinkarnacja? A no dlatego, że zafascynowana nauką o świadomości ta idea wydaje mi się najbardziej prawdopodobna .

Klaudia

Z reguły każdy zespół,niezależnie od granej muzyki, brzmi najlepiej na płycie. Bo płyty się produkuje, a muzykę się po prostu gra… Krusher należy do tych nielicznych wyjątków i na koncercie potrafi pokazać to samo, co na płycie a czasem nawet znacznie więcej. Dlatego nie można przegapić okazji, żeby ich usłyszeć na żywo.

Niedługo zagrają w Jaśle!

Na koniec ogłaszamy konkurs! Do wygrania nowa płyta z autografami członków zespołu.

Aby wygrać płytę należy udostępnić naszą recenzję na swoim profilu na Facebooku i polubić stronę Moje Jasło. Każdy, kto spełni warunki proszony jest o zostawienie komentarza pod artykułem na naszym Facebooku, żebyśmy wiedzieli wśród kogo losować!

Konkurs trwa do 6 marca.

- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Idiopolis
29 lutego, 2020 18:09

Fajne ale mało komercyjne, nie wróże wam sukcesu. Za mało pstrokate, różowe i infantylne dla jasielskich odbiorców.

- Reklama -

Ostatnie artykuły

Uczta dla fanów ciężkiego brzmienia! Polecamy!Oblivion - recenzja nowej płyty zespołu Krusher. Konkurs!