wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 992 w Jaśle. „Kde je cesta tam je zivot!”

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W ubiegłą środę 11 sierpnia uroczyście otwarto ponad 2 km odcinek, który jest częścią drogi wojewódzkiej nr 992 biegnącej z Jasła poprzez Nowy Żmigród, Kąty, Krempną, Grab aż po granice państwa. Nowy odcinek powstał pomiędzy rondem Adama Lazarowicza (na skrzyżowaniu ulic Floriańskiej i Kasprowicza) a skrzyżowaniem ulic Jana z Dukli, Granicznej, Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego.

Na nowopowstałym odcinku wybudowano zatoki autobusowe, skrzyżowania z drogami podporządkowanymi, dodatkowe jezdnie, ciąg pieszo-rowerowy, kanalizację deszczową, oświetlenie uliczne, przebudowano zjazdy indywidualne i publiczne oraz  kolidujące odcinki istniejącej infrastruktury technicznej (sieci elektroenergetycznej, teletechnicznej, sanitarnej i gazowej).

Brakujący odcinek pomiędzy DW 992 a DK 28 Powiat Jasielski wykonał z pomocą Miasta Jasła za prawie 1 mln zł. Odcinek drogi powiatowej 1850R o długości 140 m zyskał nowy pas prawoskrętu, który pozwala na sprawne ukierunkowanie potoku ruchu pojazdów w kierunku wschodnim.

Dziękuję władzom miasta, powiatu i urzędnikom. W nowej perspektywie będzie dużo pieniędzy, więc proszę się nie martwić jakimiś tam chwilowymi zacięciami finansowymi. Dzisiaj Polska jest placem budowy, Podkarpacie jest ogromnym placem budowy i powiat jasielski także jest dużym placem budowy – mówił podczas otwarcia Poseł do PE Bogdan Rzońca.

Nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 992 w Jaśle

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Poprawa połączeń komunikacyjnych powiatów: jasielskiego, bardejowskiego i świdnickiego z korytarzami TEN-T”. Po stronie polskiej koszty wyniosły ponad 33 mln zł i były finansowane z funduszu EFRR Interreg V-A Polska Słowacja (16 067 971 zł) oraz ze środków Województwa Podkarpackiego (10 541 003 zł). Samorządy wydały 6 436 582 zł, w tym powiat jasielski 2 246 582 zł a miasto Jasło  4 190 000 zł. Po stronie słowackiej koszty wyniosły ponad 2 470 587,96 € i obejmowały modernizację dwóch dróg: Raslavice-Lapúchov-Stuľany i Stuľany- Kuková.

Głównym inwestorem zadania był Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie.

Nowa droga owocem dobrej współpracy

Starosta jasielski Adam Pawluś podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej niezwykle ważnej inwestycji.

Dziękuję całemu Zarządowi Województwa Podkarpackiego i wszystkim radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego, bo ponad 16 mln, to środki pochodzące z województwa. To także środki finansowe z budżetu powiatu i miasta Jasła. Chciałbym serdecznie podziękować naszym przyjaciołom ze Słowacji, że wyrazili zgodę na to, że projekt nie był finansowany równomiernie. Sześćdziesiąt procent mamy na tej drodze, pozostałą część po stronie słowackiej.

Nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 992 w Jaśle - Alicja Zając
Senator RP Alicja Zając

Otwieramy drogę, która w znaczący sposób poprawi dostępność do różnych dzielnic miasta Jasła. Nowy odcinek ułatwi dojazd, jak również poprawi bezpieczeństwo jej użytkownikom. – mówiła Senator RP Alicja Zając.

Mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego mogą teraz korzystać z niezwykle komfortowej i bezpiecznej drogi.  

Marszałek Ortyl mówił, że chcemy mercedesa i trochę spieraliśmy się z Zarządem Województwa. Rzeczywiście to jest mercedes [Mercedes wśród dróg – wyjaśnienie red.] – wspomniał Starosta Adam Pawluś.

To jest bardzo ważna droga. Cieszę się, że udało się wspólnie z lokalnymi samorządami stworzyć montaż finansowy i zrealizować tę inwestycję. Muszą być dobre drogi dojazdowe do miejsc turystycznych na Podkarpaciu, bo to wpływa na rozwój regionu – zauważył wicemarszałek Piotr Pilch.

Na temat dobrej współpracy pomiędzy samorządami wypowiedziała się także Małgorzata Adamska-Chmiel – zastępca Burmistrza Miasta Jasła.

Nasza tu obecność jest podsumowaniem owocnej współpracy wielu samorządów, nie tylko polskich, ale i słowackich. To efekt zaangażowania i ciężkiej pracy. Droga zawsze łączy, nigdy nie dzieli. Co więcej otwiera nowe horyzonty. Te horyzonty na współpracę pomiędzy samorządami na różnych szczeblach otwierają się przed nami również w przypadku tej inwestycji.

Kierownik Departamentu Infrastruktury Drogowej Samorządu Preszowskiego Aleksander Galajda przywołał słowa Przewodniczacego Samorzadowego Kraju Preszowskiego Milana Majerskiego

Kde je cesta tam je zivot!  / Gdzie jest droga – tam jest życie

Podczas spotkania głos zabrał również prezes Zarządu PRDM w Jaśle Adam Matuszewski

Prezes Zarządu PRDM w Jaśle Adam Matuszewski
Prezes Zarządu PRDM w Jaśle Adam Matuszewski

W ciągu dwóch lat zrealizowaliśmy to zadanie, a było to zadanie trudne, chyba największe w historii naszej firmy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej drogi. Mało zostało powiedziane na temat zaangażowania w tą  inwestycję starosty Adama Pawlusia.

Uroczystego poświęcenia nowego odcinka drogi dokonał ksiądz Zbigniew Irzyk.

W uroczystym otwarciu nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 992 uczestniczyli: Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, Senator RP Alicja Zając, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wojciech Zając, Starosta Jasielski Adam Pawluś, Radna Województwa Joanna Bril, z-ca dyrektora Wydziału Infrastruktury w PUW Marta Jakowska, z-ca dyrektora Departamentu Gospodarki Regionalnej Maria Michur-Ziemba, z-ca Burmistrza Jasła Małgorzata Adamska-Chmiel, Wójt Gminy Osiek Jasielski Andrzej Stachurski, Wójt Gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik, dyrektor GDDKiA o. Rzeszów Bogdan Tarnawski, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Robót Drogowo -Mostowych w Jaśle Adam Matuszewski, prezes Zarządu Krośnieńskiej Dyrekcji Inwestycji Tadeusz Winiarski oraz dyrektor PZDW Piotr Miąso. W spotkaniu uczestniczyli również zaangażowani w projekt przedstawiciele ze Słowacji.

Nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 992 w Jaśle

Oddanie tej drogi jest ważnym momentem  w historii powiatu, jak również samego miasta. Powstała bowiem komfortowa droga, która w znaczący sposób odciąży komunikacyjnie region. (…) Mam nadzieję, że uda nam się zrealizować drogę na dalszym odcinku, aż do włączenia w nowy przebieg obwodnicy zachodniej, która  będzie realizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Składam podziękowania dla Pana Bogdana Tarnawskiego i pracowników GDDKiA za realizację tego projektu na DK 73. – Starosta jasielski Adam Pawluś.

- Reklama -

Podobne artykuły

4 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

4 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
jacek
14 sierpnia, 2021 14:48

Banda pasożytów. 🙂

lol
15 sierpnia, 2021 21:04

Błazeństwo

jajajaja
17 sierpnia, 2021 22:04

o cholera…w jednym kadrze taki tłum zmieścić to sztuka Gratulacje dla fotografa

Pawlo
13 sierpnia, 2021 23:57

Dobra robota, ale szkoda, że pominięto wątek żydowski. Pan Pawluś jest naprawdę konkretny!

- Reklama -

Ostatnie artykuły