wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Nowe połączenie autobusowe Jasło – Dębica ułatwi mieszkańcom powiatu jasielskiego podróż do najważniejszych miast w Polsce

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Autobus PGZK „Jasiel” wyruszył wczoraj o godz. 5.10 rano z dworca PKS w Jaśle i dotarł o godz. 6.10 do dworca kolejowego w Dębicy. Inauguracyjnym przejazdem poza parlamentarzystami, samorządowcami i przedstawicielami Zarządu PGKZ „Jasiel” podróżowali także przypadkowi pasażerowie. Po drodze dosiadło się kilkoro dorosłych osób, które były bardzo pozytywnie zaskoczone nowym połączeniem i spora grupa młodzieży szkolnej.

Podczas briefingu prasowanego, zorganizowanego na dworcu kolejowym w Dębicy, uczestników przywitał Starosta Jasielski Adam Pawluś, pokrótce omawiając przebieg nowego połączenia. – Dzisiaj po raz pierwszy po wielu, wielu latach, wyruszył z Jasła autobus o godzinie 5.10 i dotarł tutaj [do dworca kolejowego w Dębicy – przypomnienie] na godzinę 6.10. Autobus ten będzie stanowił regularną linię od poniedziałku do piątku na tej trasie. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu z PKP Intercity. Połączenie będzie skomunikowane z pociągiem Intercity Rzeszów – Gdynia. Czyli mamy połączenie Jasło – Gdynia i to połączenie również jest skomunikowane z połączeniem powrotnym Gdynia- Warszawa – Kraków – Dębica – Jasło.

Połączenie skomunikowano również z pociągiem powrotnym, który wjeżdża na stację kolejową w Dębicy o godz. 21.30, natomiast autobus do Jasła odjeżdża o godz. 22.00.

Nowe połączenie autobusowe Jasło – Dębica

– Godzinny przejazd z Jasła do Dębicy i z powrotem umożliwi mieszkańcom powiatu jasielskiego przedostanie się do najważniejszych miast w Polsce – wyjaśniał Starosta jasielski Adam Pawluś.

Adam Pawlus podziękował Zarządowi PKP Intercity i Dyrektorowi PKP PLK S.A. za możliwość zorganizowania i wykorzystania przystanków kolejowych. Podziękował także Powiatowi Dębickiemu oraz samorządom Pilzna, Brzostku i gminy Dębica za wspieranie tej inicjatywy. Właśnie te samorządy będą partycypować w kosztach utrzymania nowej linii autobusowej. Największy wkład finansowy tym przedsięwzięciu będzie miał samorząd Powiatu jasielskiego.

Starosta wyraził nadzieję, że w przyszłości ta linia stanie się połączeniem komercyjnym i koszty jej funkcjonowania będą pokrywali sami pasażerowie.

Nowe połączenie autobusowe Jasło – Dębica

Następnie głos zabrał Starosta Dębicki Piotr Chęciek – Niezwykle miło jest mi być tutaj na dworcu i czekać na przyjazd pociągu Pendolino, który będzie od dziś skomunikowany z mieszkańcami nie tylko Jasła, ale też z mieszkańcami miasta Pilzno, Brzostku i gminy Dębica. Bardzo dziękuję panu staroście Adamowi Pawlusiowi, bo to jego wielka zasługa. Od dłuższego już czasu prowadził te rozmowy, że koniecznie musimy takie połączenie autobusowe uruchomić.

Nowe połączenie autobusowe Jasło – Dębica

Poseł Jan Warzecha podziękował Staroście Adamowi Pawlusiowi za podjętą przez niego inicjatywę, a Staroście Piotrowi Chęcikowi za przyłączenie się do niej. – Jest to bardzo ważne dlatego, że otwiera na przyszłość dobrą współpracę i może kiedyś (…) doczekamy takich czasów kiedy dojdzie do połączenia kolejowego miedzy Jasłem a Dębicą i już ten autobus nie będzie potrzebny.

Europoseł Bogdan Rzońca wspomniał, że sam korzysta z połączeń kolejowych PKP Intercity, a teraz będzie również korzystał z połączenia autobusowego.

Nowe połączenie autobusowe Jasło – Dębica

 – To połączenie jest bardzo ważne, ja z niego korzystam w drodze do Brukseli albo do Strasburga. Pociąg jest bardzo punktualny, bardzo wygodny, natomiast ten autobus jest takim pomocniczym narzędziem do realizacji dalszej podroży w Polskę i świat. Do tej pory jeździłem samochodem, parkowałem w Dębicy, teraz będę jeździł autobusem – zadeklarował.

Nowe połączenie autobusowe Jasło – Dębica

Skomunikowanie połączenia PGZK „Jasiel” z pociągami Pendolino otwiera dla powiatu jasielskiego i regionu nowe możliwości komunikacyjne. – Cieszymy się, że te wszystkie gminny, które były już wymienione wcześniej zyskują taką możliwość, żeby skorzystać z połączenia z Rzeszowa przez Kraków, Warszawę do Gdyni. Jest to pociąg Pendolino, który (…) należy do najwyższej kategorii pociągów we flocie PKP Intercity. To są bardzo komfortowe, wygodne, punktualne i bezpieczne połączenia. Teraz pasażerowie z tych dwóch powiatów zyskują możliwość, żeby podróżować przez całą Polskę – mówił Marcin Skłodowski, dyrektor biura marketingu i komunikacji PKP Intercity.

Relatywnie niska cena normalnego biletu kosztującego 11,50 zł i dobrze zaplanowane przejazdy mogą zadecydować o wielkim sukcesie połączenia, które już podczas inauguracyjnego przejazdu cieszyło się dużym zainteresowaniem zebranych po drodze pasażerów.

W konferencji prasowej uczestniczyli: dr Bogdan Rzońca – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Maria Kurowska – Poseł na Sejm RP, Jan Warzecha – Poseł na Sejm RP, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Piotr Chęciek – Starosta Dębicki, Wojciech Zając – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Marcin Skłodowski – dyrektor biura marketingu i komunikacji PKP Intercity, Mieczysław Borowiec – Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK S.A. w Rzeszowie, Arkadiusz Pawlos – Prezes PGZK „Jasiel” oraz reprezentujący zarząd PGZK „Jasiel” Grzegorz Bara i Bogusław Kręcisz.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły