Policjanci realizując zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach powiatu jasielskiego systematycznie prowadzą działania ukierunkowane na eliminację z ruchu nietrzeźwych kierujących. W miniony weekend zatrzymali trzech kierujących, którzy prowadzili pojazd w stanie nietrzeźwości. Dwaj zatrzymani mieli ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Za popełnione przestępstwo czekają ich surowe konsekwencje.
W ubiegły piątek, 19 października, na terenie powiatu jasielskiego policjanci prowadzili działania pn. „Trzeźwe popołudnie”. Głównym celem tej akcji było przede wszystkim eliminowanie z ruchu osób, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę po wcześniejszym spożyciu alkoholu. Podczas prowadzonych działań wśród 661 badanych kierowców tylko jeden popełnił przestępstwo decydując się na prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. 51-letni mieszkaniec Jasła został poddany badaniu po godzinie 16, na ulicy Mickiewicza w Jaśle. Urządzenie pomiarowe wskazało w jego organizmie 2,1 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali mu uprawnienia do kierowania pojazdami.
W sobotę z kolei przed godziną 14, funkcjonariusze jasielskiej drogówki patrolując drogę wojewódzką nr 992, zauważyli w Zarzeczu kierującego motorowerem, który wywrócił się na łuku drogi. Podczas interwencji okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy. Policyjny alkomat wskazał w organizmie 63-letniego mieszkańca Jasła 2,2 promila alkoholu.
Kolejny kierujący z promilami wpadł w ręce policjantów podczas wczorajszej kontroli. Policjanci z referatu patrolowo-interwencyjnego jasielskiej komendy około godziny 13, zatrzymali na ulicy Bohaterów Monte Casino osobowe mitsubishi. Podczas kontroli okazało się, że stan trzeźwości kierującego pojazdem 71-latka pozostawia wiele do życzenia. W trakcie badania, policyjny alkomat wskazał w jego organizmie 1,4 promila alkoholu.
Kierujący, którzy zostali zatrzymani przez policjantów, niebawem za popełnione przestępstwa odpowiedzą przed Sądem.
Przypominamy, że osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.