wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Niemal 5,8 mln zł na rozbudowę bazy dydaktycznej w powiecie jasielskim

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Powiat jasielski przystąpi do realizacji dwóch projektów na rozbudowę bazy dydaktycznej szkolnictwa zawodowego i ogólnego o łącznej wartości niemal 5,8 mln zł. Doposażonych zostanie 15 pracowni kształcenia praktycznego w Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Jaśle oraz 7 pracowni w czterech ogólnokształcących szkołach średnich. Placówki otrzymają urządzenia i sprzęt niezbędny do kształcenia adekwatnego do potrzeb współczesnego rynku pracy w branżach wysokich technologii i produkcji przemysłowej.

Rozbudowa bazy dydaktycznej szkolnictwa zawodowego

Przedmiotem projektu jest zakup środków trwałych i wartości niematerialnych, które będą stanowiły wyposażenie 15 pracowni kształcenia praktycznego: kreatywnego projektowania robotów, robotyki, teleinformatycznej, programowania, sieci komputerowych, mechatroniki, inteligentnego budynku, nowoczesnych technik wytwarzania, instalacji elektrycznych i OZE, pneumatyki i hydrauliki, pomiarów elektrycznych, maszyn elektrycznych, elektromobilności, diagnostyki samochodowej, spawalnictwa. Pracownie odpowiadają kierunkom kształcenia zawodowego tj.: Technik elektryk, Elektryk, Technik mechanik, Technik pojazdów samochodowych, Elektromechanik pojazdów samochodowych, Mechanik Pojazdów Samochodowych, Technik spawalnictwa, Technik informatyk, Technik programista, Technik robotyk, Technik teleinformatyk, Technik mechatronik.

Zostaną wyposażone w meble warsztatowe i biurowe, sprzęt komputerowy, narzędzia ręczne, elektronarzędzia oraz oparte na wysokich technologiach maszyny i urządzenia. Otrzymają także pomoce dydaktyczne – samochód osobowy do celów edukacyjnych oraz udogodnienia dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Całkowita wartość projektu wynosi 3 777 371,03 zł, przy dofinansowaniu z EFRR w wysokości 3 210 765,37 zł.

Rozbudowa bazy dydaktycznej szkolnictwa ogólnego

Realizacja projektu pozwoli na wyposażenie 7 pracowni praktycznego nauczania przedmiotów w modelu STEAM w I LO w Jaśle, II LO w Jaśle, LO w Kołaczycach oraz IV LO w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle. Doposażone zostaną pracownie dwóch rodzajów praktycznego nauczania przedmiotów:

  • Pracownia STEAM do nauki praktycznego zastosowania wiedzy na temat nowoczesnych technologii z zakresu programowania i robotyki – do praktycznej nauki matematyki i informatyki, w której będą prowadzone zajęcia z wykorzystaniem innowacyjnych pomocy dydaktycznych dzięki czemu uczniowie poznają nowe dziedziny nauki takie jak robotyka, algorytmika, programowanie w ścisłym połączeniu z modelowaniem. Przyswoją wiedzę z praktycznego zastosowania robotyki, pozwalającą na kreatywne myślenie ukierunkowane na jej zastosowanie w różnych dziedzinach nauki.
  • Pracowania STEAM do nauki praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych – do praktycznej nauki fizyki, chemii, biologii, w której będą prowadzone zajęcia z wykorzystaniem innowacyjnych pomocy dydaktycznych dzięki którym uczniowie poznają nowe zjawiska chemiczne i fizyczne oraz anatomię. Przyswoją sobie wiedzę praktycznego wykorzystania zjawisk fizycznych, reakcji chemicznych i procesów życiowych.

Do pracowni trafią meble biurowe i warsztatowe, sprzęt elektroniczny (sprzęt komputerowy, maszyny i urządzenia elektryczne) oraz urządzenia manualne. Pracownie zostaną wyposażone w pomoce dydaktyczne – przyrządy demonstracyjne do zastosowania nabytej wiedzy w praktyce oraz udogodnienia dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Całkowita wartość projektu wynosi 1 999 906,00 zł, przy dofinansowaniu z EFRR w wysokości 1 692 440,10 zł.

Zakup nowoczesnego wyposażenia przyczyni się do podniesienia poziomu kształcenia i pozwoli na profesjonalne przygotowanie uczniów do dalszej nauki na studiach, aby w przyszłości mogli odpowiedzieć na aktualne potrzeby rynku pracy.

Projekty są realizowane w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027”.  Okres ich realizacji trwa od lipca 2024 r. do września 2025 r.         

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły