wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Narodowe Święto Niepodległości 2022. Tłumy na ulicach Jasła

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W piątek, 11 listopada 2022 roku, w 104. rocznicę Odzyskania Niepodległości, mieszkańcy Powiatu Jasielskiego w Parku Miejskim w Jaśle uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Oddali tym samym cześć bohaterom, bez których odwagi, poświęcenia, a niejednokrotnie i ofiary życia, nie żylibyśmy w wolnej Polsce.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę w Sanktuarium św. Antoniego w Jaśle, podczas której homilię wygłosił o. Artur Zajkowski. Po zakończeniu eucharystii, uczestnicy uroczystości, na czele z licznie zgromadzonymi pocztami sztandarowymi, jednostkami strzeleckimi, harcerzami, przedstawicielami parlamentu i samorządowców, służb mundurowych, organizacji społecznych, placówek kulturalnych i oświatowych przemaszerowali ulicami miasta w kierunku Parku Miejskiego.

Pochodowi towarzyszyła Orkiestra Dęta z Osobnicy.

Narodowe Święto Niepodległości 2022. Tłumy na ulicach Jasła

Po drodze, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz samorządowych, złożyli kwiaty pod tablicą przy ul. Kołłątaja, upamiętniającą wymarsz jasielskiego oddziału Związku Strzeleckiego w 1914 roku oraz pod tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, umieszczoną na budynku Kościoła św. Stanisława.

Po dotarciu orszaku do Parku Miejskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie wartę honorową wystawili strzelcy z jednostki strzeleckiej z Trzcinicy oraz harcerze Komendy Hufca ZHP w Jaśle, odśpiewano hymn państwowy i odczytano Apel Pamięci ofiar walk o wolną i niepodległą Ojczyznę.

Narodowe Święto Niepodległości 2022. Tłumy na ulicach Jasła

Następnie przedstawiciele licznie zgromadzonych delegacji złożyli wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Na zakończenie uroczystości w Parku Miejskim, Starosta Jasielski Adam Pawluś wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał najważniejsze wydarzenia z historii Polski, które doprowadziły do odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Podkreślił, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, o czym często zapominaliśmy i zdaliśmy sobie z tego sprawę dopiero po agresji Rosji na Ukrainę.

Na zakończenie swojego wystąpienia Starosta życzył wszystkim radosnego świętowania w poczuciu dumy i przywiązania do ukochanej Ojczyzny. Podziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania w Jaśle uroczystości związanej z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.

- Reklama -

Podobne artykuły

3 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej Lechowski
12 listopada, 2022 15:35

Na budżetowych i etatowych zawsze można liczyć.

W.M.
12 listopada, 2022 15:51
Odpowiedź na  Andrzej Lechowski

Zwykli jaslanie nie mieli śmiałości uczestniczyć.

wiktoria
12 listopada, 2022 16:33

na zdjeciach widac ze duzo bylo mlodych ludzi

- Reklama -

Ostatnie artykuły