wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Minister Przemysław Czarnek z wizytą na Politechnice Rzeszowskiej. Nowa serwerownia za ponad 13 mln zł!

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Minister Przemysław Czarnek przebywał 3 stycznia z wizytą na Politechnice Rzeszowskiej, gdzie m.in. obejrzał nową serwerownię, która powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. Politechnika Rzeszowska otrzymała środki na inwestycję pn. „Budowa Serwerowni” w wysokości 11 200 000 zł. Całkowita wartość tej inwestycji to 13 174 000 zł.

Minister Przemysław Czarnek z wizytą na Politechnice Rzeszowskiej. Nowa serwerownia za ponad 13 mln zł!

Oddanie do użytku nowej serwerowni pozwoliło na rozwój infrastruktury teleinformatycznej Politechniki Rzeszowskiej umożliwiającej prace zaawansowanych platform edukacyjnych z uwzględnieniem możliwości prowadzenia zdalnych procesów dydaktycznych w skali całej uczelni, co nie jest bez znaczenia także w czasie trwania pandemii. Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik podkreślił, że otrzymane środki wzmocniły infrastrukturę informatyczną uczelni: „Dzięki dofinansowaniu będziemy mogli znacząco zwiększyć jakość i niezawodność usług świadczonych przez Politechnikę Rzeszowską, zarówno dla naszych studentów, jak i dla pracowników. Dotyczy to głównie zdalnego i hybrydowego nauczania oraz systemów dziedzinowych stosowanych na naszej uczelni. Nowa platforma umożliwi także poszerzenie zakresu prowadzonych badań i projektów w obszarze deep learning oraz cyberbezpieczeństwa”.

Minister Przemysław Czarnek z wizytą na Politechnice Rzeszowskiej. Nowa serwerownia za ponad 13 mln zł!

Nowa serwerownia Politechniki Rzeszowskiej opis inwestycji

W ramach inwestycji zrealizowano następujące prace: zasilanie energetyczne z rozdzielni głównej budynku V, zakup i instalację, dostawę i montaż klimatyzacji precyzyjnej wraz z instalacją hydrauliczną, montaż szaf serwerowych i chłodniczych, uruchomienie systemu dystrybucji i monitoringu zasilania szaf, wykonanie wentylacji mechanicznej, wewnętrznej sieci LAN serwerowni, systemu detekcji pożaru (SAP) i suchego gaszenia pożaru gazem, monitoringu wizyjnego, kontroli dostępu i telewizji dozorowej oraz systemu sygnalizacji włamania i napadu, wykonanie monitoringu środowiskowego i zarządzania infrastrukturą serwerowni. Przewidziano również zakup i wykonanie instalację: zapór sieciowych, przełączników agregujących, platformy serwerowej systemu wirtualizacji na potrzeby systemów edukacyjnych, dokumentowania procesów dydaktycznych, przetwarzania danych w aplikacjach dziedzinowych uczelni oraz platformy serwerowej.

Minister Przemysław Czarnek z wizytą na Politechnice Rzeszowskiej. Nowa serwerownia za ponad 13 mln zł!

Nowa serwerownia pozwoli na rozwój infrastruktury teleinformatycznej umożliwiający pracę zaawansowanych platform edukacyjnych, z uwzględnieniem możliwości prowadzenia zdalnych procesów dydaktycznych dla całej uczelni. Możliwe będzie przetwarzanie dużych ilości danych strumieniowo i wydobywanie z nich wiedzy przez zastosowanie zaawansowanych metod sztucznej inteligencji, w tym algorytmów uczenia głębokiego. Infrastruktura będzie stanowić fundament pozwalający na realizację kształcenia i badań koncentrujących się na wizji Przemysłu 4.0, Internetu Rzeczy oraz nowych dyscyplin nauki. Nowa serwerownia umożliwi również tworzenie zaawansowanego technologicznie repozytorium ważnych i cennych cykli wykładowych oraz seminariów naukowych pozwalających na przyspieszony rozwój procesów dydaktycznych, naukowych środowiska akademickiego i otoczenia biznesowego. Zakup nowego sprzętu pozwoli natomiast nadążyć za współczesną technologią i stosowanymi zabezpieczeniami.

Minister Przemysław Czarnek z wizytą na Politechnice Rzeszowskiej. Nowa serwerownia za ponad 13 mln zł!

Spotkanie ministra Czarnka z PRz Racing Team

Podczas wizyty na uczelni minister Przemysław Czarnek spotkał się także ze Studenckim Kołem Naukowym Formuła Student „PRz Racing Team”, które jest beneficjentem programu MEiN „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Szef MEiN rozmawiał z przedstawicielami koła o ich działalności, m.in. o nagrodzonym
projekcie „Analiza układu napędowego oraz hamującego jako potencjalny system wykonawczy bolidu Formuła Student”.


- Reklama -

Podobne artykuły

3 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Nonane
6 stycznia, 2022 13:34

13 mln to widać tylko na szafy, zasilanie, monitoring, klimatyzację i ppoż wystarczyło. Teraz żeby uzupełnić te szafy sprzętem potrzeba kolejnych kilkudziesięciu mln.

gośc
9 listopada, 2022 13:23

jak się coś dzieje na https://prz.edu.pl/ to słychać na całym Podkarpaciu 😉

lol
6 stycznia, 2022 14:51

Co nas to obchodzi ?? To jasielski portal czy rzeszowski ?? aaa nie to PISuarowy.

- Reklama -

Ostatnie artykuły