wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Minister Infrastruktury wizytował kolejne inwestycje w powiecie jasielskim

Każdy z Polaków ma prawo do tego, by móc korzystać z bezpiecznych dróg

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Wczoraj w powiecie jasielskim odbyły się konferencje prasowa z udziałem Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, Europosła Bogdana Rzońcy, Senator RP Alicji Zając, Starosty Jasielskiego Adama Pawlusia i dyrektora rzeszowskiego oddziału GDDKiA Bogdana Tarnawskiego. Konferencje dotyczyły rozbudowy drogi DK 28 na odcinku od Siepietnicy do Trzcinicy i budowy mostu w Desznicy. Oba zadania były długo wyczekiwane przez mieszkańców powiatu, a ich realizacja była możliwa tylko dzięki pieniądzom rządowym.

Polskie drogi jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie

Minister Andrzej Adamczyk zwrócił uwagę na aspekt bezpieczeństwa, który w przypadku polskich dróg stanowi bardzo istotny problem. Polska zajmuje niechlubne czołowe miejsce pod względem ilości wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.

Musimy to zmienić, szczególnie poprzez inwestycje, poprzez budowę bezpiecznych dróg, budowę ciągów pieszo-rowerowych. Musimy zmienić to poprzez legislacje, przyjmując rozwiązania prawne, które wreszcie doprowadzą do tego, że poziom bezpieczeństwa na polskich drogach będzie o wiele wyższy aniżeli dotychczas. No i wreszcie edukacja i zrozumienie tego, że od każdego z uczestników ruchu drogowego zależy to, czy wrócimy bezpiecznie do domu, czy bezpiecznie zrealizujemy swoją podróż – mówił minister.

Po wielu latach zaniedbań dopiero teraz przeznacza się tak duże środki na infrastrukturę drogową. Rząd co roku wydaje na ten cel 3,5 mld zł.

Minister zauważył, że wielką rolę odgrywają samorządy, które zabiegają o to, żeby drogi gminne, powiatowe i krajowe były bezpieczniejsze. Podkreślał, że to właśnie samorządy w Polsce, w tym samorząd powiatu jasielskiego, odpowiadają na inicjatywę rządu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącą zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach.

Obecnie w całej Polsce są place budowy, które dają nadzieję na bezpieczne drogi!

Co zrobiono na 13 km odcinku DK 28?

Zakres wykonanych prac na tym 13-kilometrowym odcinku DK 28, przebiegającym przez Siepietnicę, Skołyszyn, Sławęcin, Siedliska Sławęcińskie, Przysieki i Trzcinicę obejmował przede wszystkim przebudowę drogi wraz ze wzmocnieniem konstrukcji nawierzchni. Zostały także wybudowane nowe chodniki oraz przebudowane już istniejące chodniki i zatoki autobusowe. Przebudowane zostały również skrzyżowania z drogami podporządkowanymi, wykonano odwodnienie drogi, a także zrealizowano elementy oznakowania, m.in. pionowego, poziomego, bariery energochłonne. Zrealizowana inwestycja kosztowała 35 mln zł.

DK 28 na odcinku Siepietnica-Trzcinica jest bardzo obciążona ruchem lokalnym i tranzytowym. Zrealizowana przebudowa służy poprawie bezpieczeństwa pieszych, a poprzez modernizację i przebudowę drogi – również kierowcom.

– Ta droga ma ogromne znaczenie społeczno – gospodarcze nie tylko dla powiatu jasielskiego bowiem jest to droga tranzytowa. Droga, która biegnie od Zatoru aż do Przemyśla i granicy państwa z Ukrainą. Więc te wszystkie miasta na południu Polski, na przednóżu Karpat, korzystają z tej drogi. Drugą tak ważną drogą jest droga krajowa nr 73, która jest w planach do przebudowy. Mam nadzieję, że to się uda w następnych latach również zrealizować. – mówił Adam Pawluś, Starosta Jasielski.

Protesty, pikiety i blokowanie drogi – tak mieszkańcy walczyli o zmiany

O tym jak ważna była dla mieszkańców ta inwestycja świadczył upór z jakim o nią walczyli.  Przypominał o tym dyrektor rzeszowskiego oddziału GDDKiA Bogdan Tarnawski mówiąc, że inwestycję udało się doprowadzić do szczęśliwego finału tylko dzięki uporowi i determinacji mieszkańców, ich naciskom na władze wszystkich szczebli, a w szczególności społecznym protestom w formie pikiet i czasowego blokowania drogi.

(…) widziałem dramat matek, ojców, dziadków, którzy mówili tak – wnuczkę prowadzę do przedszkola lub szkoły fosą. Nie mam szans przejść z jednej na drugą stronę ulicy, bo jedzie tir za tirem, auto za autem

Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca

Okazało się, że podejmowane przez nich kroki, aby zwrócić swoją uwagę w oczach tych osób, które mają wpływ na wykonanie takich zadań, okazały się skuteczne, co podkreślał Bogdan Rzońca, poseł do Parlamentu Europejskiego.

– Chciałbym bardzo podziękować mieszkańcom wszystkich wiosek położonych wzdłuż tej drogi. Byłem tutaj w 2014 roku jako poseł opozycji. Nie doszło wówczas do rękoczynów. Nie mogłem w poprzedniej koalicji uzyskać środków finansowych na realizację tej inwestycji, ale widziałem dramat matek, ojców, dziadków, którzy mówili tak – wnuczkę prowadzę do przedszkola lub szkoły fosą. Nie mam szans przejść z jednej na drugą stronę ulicy, bo jedzie tir za tirem, auto za autem. Ten dramat przerodził się w bardzo dobrą organizację. Pamiętacie na pewno blokadę drogi. Powiem wprost, to naprawdę nam wtedy pomogło. Mieliśmy dodatkowy argument, że nie jest to działanie polityczne, że ktoś chce sobie broszkę przypiąć lub odznakę, za to, że zrobił coś. Ta inwestycja była najnormalniej w świecie potrzebna – przekonywał Bogdan Rzońca.

Z kolei senator Alicja Zając mówiła, że w każdej gminie powiatu prowadzone są inwestycje finansowane ze środków rządowych, za co pragnie szczególnie podziękować:

– Dziękuję za wysiłek całemu rządowi za nowe projekty, które możemy realizować na szczeblach samorządowych. Tych projektów jest dużo, więc mamy co robić. Wcześniej nie dostawaliśmy takich środków. Teraz mamy ogromne możliwości pozyskania pieniędzy chociażby na szpital, czy szkoły. W każdej gminie powiatu jasielskiego mamy inwestycje finansowe, realizowane przy wsparciu ministra infrastruktury i za to dziękuje ministrowi Adamczykowi.

Most w Desznicy przywraca dostępność komunikacyjną

Podczas pobytu w Desznicy minister Adamczyk podkreślał, że Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg działa wszędzie – Każdy z Polaków ma prawo do tego, by móc korzystać z bezpiecznych dróg. To gwarantuje Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Wspieramy wszystkie inicjatywy. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera wszystkie inicjatywy na drogach samorządowych – mówił minister.

Wybudowany w Desznicy most na potoku Ryj kosztował blisko 1,5 mln zł, przy czym dofinasowanie wyniosło ponad 1 mln zł.

Nowo wybudowany most zastąpił poprzedni, który został uszkodzony przez powodzie. W ramach tego zadania wybudowano także ponad 400 metrów drogi oraz wyremontowano kolejne cztery kilometry.

– Inwestycja ta poprawiła dostępność komunikacyjną mieszkańców Desznicy i okolicznych miejscowości – zapewniał starosta powiatu Adam Pawluś.

Tylko w 2020 r. Powiat Jasielski zrealizował inwestycje w infrastrukturę drogową na kwotę ponad 15 mln zł, przy czym wkład własny powiatu wynosił ponad 6 mln zł. Pozostałe środki pochodziły z dotacji i subwencji ogólnej budżetu państwa. W roku bieżącym powiat podpisał już umowy z wykonawcami na kwotę ponad 24 mln zł.

- Reklama -

Podobne artykuły

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
jajajaja
17 sierpnia, 2021 21:57

koło papieża i z obrazkiem…ale wiocha

jajajaja
17 sierpnia, 2021 22:00

Takie stylizacje to fatalny wizerunek.

- Reklama -

Ostatnie artykuły