wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Minister Adamczyk na uroczystym otwarciu zmodernizowanych dróg w Siepietnicy

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W czwartek, 10 listopada, w Siepietnicy uroczyście oddano do użytkowania dwie przebudowane drogi powiatowe: Nr 1828R Siepietnica – Święcany – Lisów i Nr 1827R Święcany – granica województwa – Szerzyny. Ich modernizacja kosztowała ponad 8,5 miliona złotych, z czego 95 procent pochodziło z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych.

Drogi te (łącznie 3 km) zostały doprowadzone do normatywnych parametrów klasy Z, przede wszystkim poprzez poszerzenie jezdni do 6 metrów i poboczy do 1 metra. Ponadto wybudowany został jednostronny chodnik na całej długości przebudowanej drogi i usprawniony system odwodnienia, w tym przebudowane przepusty na dwóch mostach w ciągu drogi Nr 1828R.

Minister Andrzej Adamczyk na uroczystym otwarciu zmodernizowanych dróg powiatowych

Koszt inwestycji to 8 595 425 zł, przy dofinansowaniu w wysokości 8 165 654 zł (95 procent) z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych oraz ze środków własnych powiatu i dotacji Gminy Skołyszyn.

Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Robót Drogowo Mostowych Sp. z o. o. w Jaśle.

Minister Andrzej Adamczyk na uroczystym otwarciu zmodernizowanych dróg powiatowych

Przecięcia wstęgi, a tym samym symbolicznego oddania do użytkowania zmodernizowanych dróg dokonali m.in.: Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Senator Alicja Zając, Poseł Maria Kurowska, Wicewojewoda Radosław Wiatr, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciech Zając, Dyrektor BGK Piotr Olszówka, Starosta Adam Pawluś, Wójt Bogusław Kręcisz, przedstawiciele wykonawcy i mieszkańców.

Minister Andrzej Adamczyk na uroczystym otwarciu zmodernizowanych dróg powiatowych

Drogę poświęcił ks. Marek Dyło, proboszcz parafii pw. św. Anny w Święcanach.

Starosta Jasielski Adam Pawluś podkreślał, że droga ta jest ważnym traktem komunikacyjnym. Prowadzi bowiem do Małopolski oraz stanowi skrót do powiatu tarnowskiego i autostrady. Po raz kolejny powiedział, że bez pomocy rządu nie byłby w stanie zmodernizować mocno zniszczonej drogi.

Minister Andrzej Adamczyk na uroczystym otwarciu zmodernizowanych dróg powiatowych

Starosta przypomniał również, że to Stanisław Zając pomógł w 2001 r. pozyskać finanse z funduszy przedakcesyjnych na wykonanie nawierzchni tej drogi, która uległa zniszczeniu i wymagała naprawy:

– Wielokrotnie ze śp. Stanisławem jeździłem po tych drogach, ponieważ bardzo bliska jego sercu była ta miejscowość.(…) Po 21 latach droga uległa degradacji, szczególnie po powodzi w czerwcu 2010 roku. Tutaj, gdzie stoimy było ponad 6 metrów wody. To była tragiczna w skutkach powódź. Droga uległa znacznemu uszkodzeniu. Niedaleko stąd zapadła się na 100 metrach, bo podbudowa została wypłukana. Dzisiaj otwieramy połowę tej drogi. Mamy znakomitą jezdnię, chodnik i pan wójt już przygotowuje oświetlenie – mówił Adam Pawluś.

Uroczyste otwarcie zmodernizowanych dróg powiatowych w Siepietnicy

Podczas przebudowy wykonano elementy infrastruktury podziemnej wraz z okablowaniem. Jako że oświetlenie uliczne nie jest zadaniem powiatu – zostanie zrobione przez Gminę Skołyszyn.

Uroczyste otwarcie zmodernizowanych dróg powiatowych w Siepietnicy

 Minister Adamczyk podkreślał, że realizacja tej inwestycji jest przykładem dobrej współpracy samorządu z Rządem RP:

– Warto wracać w miejsca, gdzie widać pozytywne efekty współpracy samorządu i rządu, którego mam zaszczyt być ministrem. Rządu, który zdecydował, że polskie drogi muszą się zmieniać, rządu, który za strategiczny cel uznał bezpieczeństwo na polskich drogach, rządu Prawa i Sprawiedliwości, który uznał, że drogi muszą być bezpieczne, ale też muszą być generatorem rozwoju, silnikiem napędowym. Dobra komunikacja daje szanse na rozwój gospodarki, ale też daje pewność i przekonanie, że gdy ten rozwój następuje, to młode pokolenia nie szukają swojej przyszłości za granicą – mówił Andrzej Adamczyk.

Uroczyste otwarcie zmodernizowanych dróg powiatowych w Siepietnicy

Minister podkreślał, że rząd dalej będzie wspierał inwestycje lokalne, bo one są tak samo potrzebne jak nowoczesne autostrady, czy drogi ekspresowe:

– Często mieszkańcy nie korzystają z autostrad, dróg ekspresowych, ale dla nich ważne jest to, że będą bezpiecznie mogli przejść do lekarza, wyjść do pracy, dzieci posłać do szkoły, a starsi ludzie tam, gdzie mają nadzieję dotrzeć bezpiecznie, w swoich sprawach, do kościoła, lekarza, sklepu, wszędzie tam, gdzie mają taką potrzebę. Główne szlaki komunikacyjne i te bardzo ważne lokalne muszą być bezpieczne. Polskie drogi będą bezpieczne. Robimy wszystko, aby bezpieczeństwo na polskich drogach wzrastało – podkreślał minister Adamczyk.

Na pamiątkę wizyty Starosta wręczył Ministrowi rzeźbę Michała Archanioła.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły