wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Minimalizm w domu

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Świadomość ekologiczna jest bardzo ważna – w końcu segregacja śmieci czy ograniczenie używania plastików naprawdę mogą pomóc uratować Ziemię. Każdy z nas kiedyś marzył o życiu bohatera – ekologiczne zachowanie może uratować niejedno stworzenie! Warto więc wprowadzić do swojego domu minimalizm tzw. zero waste, który każdemu pomoże w walce z wytwarzaniem śmieci. Poza tym mniej rzeczy w domu = mniej sprzątania. Zapraszamy do lektury!

Życie zero waste

Zero waste to styl życia bez śmieci. Zwolennicy tego ruchu starają się maksymalnie zmniejszyć ilość odpadów, które przyczyniają się do niszczenia środowiska. Idea zero waste narodziła się pod koniec lat 90., jednak zyskała rzeszę wyznawców dopiero w 2015 roku. To wtedy Amerykanka Bei Johnson napisała książkę “Zero Waste Home”, w której udowodniła, że odpady wytworzone rocznie przez statystyczną rodzinę mogą zmieścić się… w litrowym słoiku! To osiągnięcie zainspirowało tysiące osób do podobnych wyczynów. Jeżeli chcemy prowadzić podobny tryb życia, nie nastawiajmy się na tak imponujący wynik – lepiej wprowadzać zmiany stopniowo i cieszyć się nawet z małych sukcesów.

Podstawowe zasady

Idea zero waste opiera się na kilku punktach. Podstawowe zasady to:

  • Odmawiaj – musimy nauczyć się odmawiać podczas codziennych czynności np. w sklepie, gdy ekspedientka oferuje nam siatkę bądź potwierdzenie zapłaty. Warto zrezygnować także z przyjmowania ulotek, katalogów czy gazetek.
  • Ograniczaj – w tym punkcie, dużą wagę przykłada się do kupowania jedynie tych rzeczy, które są nam najbardziej potrzebne. Za dużo rzeczy = wyrzucanie ich na śmietnik.
  • Wykorzystuj ponownie – każdy z nas ma wybór: używamy przedmiotów jednorazowego użytku bądź tych wielorazowych. Według idei zero waste jednorazówki to zło, którego nie powinno się stosować.
  • Segreguj i przetwarzaj – prawidłowa segregacja jest bardzo ważna i warto ją stosować. Pomogą w niej produkty nadające się do recyklingu.
  • Kompostuj – mądre gospodarowanie resztkami również pomoże nam w życiu bez śmieci. Warto wykorzystywać je podczas gotowania bądź przerabiać na kompost.

Do tych zasad, coraz częściej dodaje się jeszcze dwie – naprawiaj (zepsute rzeczy, zamiast wyrzucać je do śmieci) i pamiętaj (o wszystkich tych punktach).

Ekologiczne sprzątanie

Jeżeli będziemy żyć w zgodzie z zasadami zero waste, w naszym domu znajdzie się o wiele mniej przedmiotów. Dzięki temu znienawidzone przez wielu sprzątanie stanie się przyjemniejsze. Do porządków również warto używać głowy – eko życie zobowiązuje! Zamiast detergentów zdrowsze i tańsze będą środki czyszczące stworzone z użyciem octu, sody oczyszczonej czy cytryny. Domowe sprzęty również powinny być eko – najlepiej z jak najwyższą klasą energetyczną. Oprócz energooszczędnego odkurzacza warto zadbać również o odpowiednie worki. Produkcja worków marki WORWO jest niemal całkowicie bezodpadowa i czysta – nie tworzy gazów czy ścieków. Ponadto produkcja worków WORWO pochłania nawet 20% mniej surowca w porównaniu do worków papierowych. Wybierz mądrze – wybierz eko życie!

Źródłowww.worwo.pro
- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły