wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Mieli przy sobie niewybuchy i amunicję z czasów II Wojny Światowej

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Trzy osoby zostały zatrzymane w związku z nielegalnym posiadaniem broni i amunicji. Mieszkańcy woj. świętokrzyskiego zostali ujęci przez pracowników Magurskiego Parku Narodowego, kiedy to na terenie Parku, poszukiwali metalowych przedmiotów za pomocą wykrywaczy. Osoby te posiadały przy sobie granaty oraz amunicje karabinową pochodzącą z II Wojny Światowej. Cała trójka trafiła do policyjnego aresztu.

W poniedziałek wieczorem, do Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie zgłosił się Komendant Magurskiego Parku Narodowego wraz ze swoimi pracownikami oraz trzema ujętymi osobami. Strażnicy na terenie dawnej miejscowości Ciechania na terenie Parku, nieopodal granicy państwa, zauważyli dwóch mężczyzn i kobietę, którzy mieli przy sobie wykrywacze metali oraz zgromadzone metalowe przedmioty.

Kiedy policjanci zajrzeli do worka, okazało się, że w środku znajdowały się m.in. niewybuchy. Natychmiast ewakuowali budynek komisariatu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Żmigrodzie, a także zabezpieczyli pobliski teren przed dostępem osób postronnych. 

Mieli przy sobie niewybuchy i amunicję z czasów II Wojny Światowej
Fot. KPP Jasło

Dyżurny jasielskiej komendy, skierował na miejsce funkcjonariusza z jasielskiej Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego. Policjant potwierdził, że niewybuchy to granaty z materiałem wybuchowym. Ponadto podczas przeszukania pojazdu marki Jeep, którym podróżowali mieszkańcy woj. świętokrzyskiego, mundurowi ujawnili kilkadziesiąt sztuk amunicji karabinowej.

Następnie na miejsce przybyli funkcjonariusze z Sekcji Minersko-Pirotechnicznej Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie. Policjanci przy pomocy promieni rentgenowskich sprawdzili niewybuchy i potwierdzili, że w 6-ciu sztukach granatów są zapalniki i proch, który może być niebezpieczny oraz stanowić zagrożenie. Funkcjonariusze z SPKP zabezpieczyli niewybuchy i zabrali je do utylizacji.

Policjanci wykonali oględziny i zabezpieczyli ślady oraz zatrzymali do tej sprawy trzy osoby.

Kobieta została przesłuchana w charakterze świadka, natomiast mężczyźni w wieku 79 i 46 lat usłyszeli już zarzuty. Starszy z nich przyznał się do zarzucanych mu czynów, młodszy nie.

Prokuratura Rejonowa w Jaśle zastosowała wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz poręczenia majątkowego. Mieszkańcom woj. świętokrzyskiego grozi teraz kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

ŹródłoKPP Jasło
- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Edmund
14 maja, 2024 05:50

Warto by uprościć procedury w zakresie pozyskiwania zezwoleń na poszukiwania. Wtedy mniej osób łamało by przepisy prawa odnośnie poszukiwań. Ale zabieranie niewypałów to jest czysta głupota.

- Reklama -

Ostatnie artykuły