wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Miasto Jasło pożyczy 5 milionów złotych miejskiej spółce na zakup miału węglowego

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. (MPEC SP z o.o.) w Jaśle, spółka córka Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jaśle, zwróciło się do Burmistrza Miasta w Jaśle z prośbą o udzielenie pożyczki finansowej na zakup miału węglowego do produkcji energii cieplnej na sezon grzewczy 2022/2023.

W obecnej dramatycznej sytuacji na rynkach paliw kopalnych spowodowanych agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i wynikającymi z niej ograniczeniami w dostępności do węgla energetycznego oraz wielokrotnym wzrostem cen w stosunku do roku poprzedniego (z ok. 313 zł/Mg w sierpniu 2021 do ok. 1400-1900 zł/Mg w sierpniu 2022 r.) spółka nie jest w stanie udźwignąć obciążeń finansowych związanych z zabezpieczeniem wymaganego zapasu paliwa węglowego. – Środki własne spółki mogą pokryć jedynie koszt bieżącej działalności oraz zakup zapasu paliwa niezbędnego do funkcjonowania ciepłowni tylko do końca października lub maksymalnie połowy listopada br. – mówił podczas sesji Paweł Zawada, prezes Zarządu MPGK Sp. z.o.o. w Jaśle.

W żaden sposób nie chcemy wprowadzać ograniczenia w dostawie ciepła dla odbiorców zasilanych z miejskiego systemu ciepłowniczego, dlatego konieczne jest w tym przypadku udzielenie pożyczki naszej spółce, po to by mogła kupić miał węglowy, do ogrzania mieszkań naszych mieszkańców – podkreślał Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Wszyscy obecni na sesji radni Rady Miejskiej Jasła opowiedzieli się za udzieleniem pożyczki dla MPEC SP z o.o. Spłata pożyczki ma nastąpić na koniec sezonu grzewczego 2022/2023, czyli na 31 maja 2023 r.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły