15.2 C
Jasło
25 września 2020, piątek

Miasto Jasło chce utworzyć mieszkania chronione

Wyróżnione

Dlaczego warto zdecydować się na szkolenia winiarskie dla firm?

Wyjazd integracyjny bądź spotkanie pracownicze to sposobność do lepszego poznania współpracowników. Niestety często zdarza się, iż jego forma jest nudna i niezachęcająca....
Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Jasielski samorząd chce utworzyć mieszkania chronione dla osób, które potrzebują takiej formy wsparcia. Możliwe byłoby to między innymi dzięki nieodpłatnemu przejęciu części parterowej budynku przy ul. Kochanowskiego 2, w którym obecnie, do czasu zmiany miejsca siedziby, znajduje się Powiatowa Komenda Policji w Jaśle.

Jasielski samorząd chce utworzyć mieszkania chronione dla osób, które potrzebują takiej formy wsparcia. Możliwe byłoby to między innymi dzięki nieodpłatnemu przejęciu części parterowej budynku przy ul. Kochanowskiego 2, w którym obecnie, do czasu zmiany miejsca siedziby, znajduje się Powiatowa Komenda Policji w Jaśle.


Dla kogo mieszkania chronione?

Mieszkanie chronione może być przyznane osobie pełnoletniej, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, a jednocześnie nie wymaga całodobowej opieki. Wsparcia udzielają im m.in. pracownicy socjalni, terapeuci, opiekunowie i asystenci osób niepełnosprawnych. Mieszkanie chronione może mieć formę mieszkania treningowego lub wspieranego (przeznaczone w szczególności dla osób: niepełnosprawnych fizycznie, z zaburzeniami psychicznymi, w podeszłym wieku lub przewlekle chorych).

Jak to wygląda w praktyce?

Specjaliści nadzorują funkcjonowanie osoby skierowanej do mieszkania chronionego. W zależności od indywidualnych potrzeb wykonują określone czynności. Przykładowo – osoba opuszczająca placówkę opiekuńczo-wychowawczą, skierowana do mieszkania chronionego będzie musiała nauczyć się samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu. Specjaliści dają takiej osobie wskazówki, porady, towarzyszą przy wykonywaniu zwykłych codziennych obowiązków, uczą planowania budżetu i wydatków domowych, dbałości o własne sprawy.

Miasto Jasło chce wspierać

Do tej pory na terenie naszego miasta nie było mieszkań chronionych. Z jednej strony nie składano wniosków o pomoc w takiej formie, z drugiej brakowało lokalu, który spełniałby określone wymogi. Taka możliwość pojawiła się niedawno, kiedy Wojewódzka Komenda Policji w Rzeszowie zwróciła się do Urzędu Miasta w Jaśle z propozycją nieopłatnego przejęcia ich lokalu przy ul. Kochanowskiego 2 – o powierzchni 270 m kw. (ma to związek z przeniesieniem dotychczasowej siedziby policji do nowo budowanej przy ul. Sroczyńskiego). Wstępna ocena wskazuje na możliwość utworzenia tam kilku mieszkań oraz przygotowanie pomieszczenia wspólnego użytku.

Obecnie, według wstępnego rozeznania, do pomocy w postaci mieszkań chronionych kwalifikuje się w Jaśle kilkanaście osób. Pomimo tego, że mają one zapewnione potrzeby mieszkaniowe, to jednak zdaniem pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, pomoc w postaci mieszkania chronionego przyczyniłaby się do poprawy ich funkcjonowania w środowisku lokalnym.

Kiedy realizacja?

Działania ze strony miasta już rozpoczęto, bo radni Rady Miejskiej Jasła końcem stycznia wyrazili zgodę na uruchomienie odpowiednich procedur związanych z przejęciem części lokalowej. Jednak realizacja będzie możliwa dopiero po przekazaniu lokalu na własność miasta i opuszczeniu go przez policję – czyli najwcześniej za rok. Tymczasem by poznać koszty uruchomienia całego zadania konieczne będzie między innymi wykonanie dokumentacji technicznej adaptacji budynku. Na realizację tego zadania samorząd zamierza ubiegać się o środki zewnętrzne.

- Reklama -

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
onyx
onyx
18 lutego, 2020 20:31

Wylęgarnia patologii? Przez dwa “i”

- Reklama -

Ostatnie artykuły

Długie kolejki do jasielskiego ZUS-u. “Trzeba wyczekać swoje”

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle ustawiają się codziennie długie kolejki interesantów. Epidemia koronawirusa zaburza funkcjonowanie wszystkich publicznych instytucji. Ile trzeba czekać...

Prace modernizacyjne w jasielskim muzeum trwają

Zakończył się już pierwszy etap projektu „Ukryte skarby Muzeum Regionalnego w Jaśle”. W sumie na modernizację budynku przeznaczono ponad 4,1 mln złotych.

Jasielscy policjanci szkolili żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

Jasielscy policjanci szkolili żołnierzy V Kompanii Lekkiej Piechoty Jasło z 33. Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy. Szkolenie odbyło się na terenie rekreacyjnym...