wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Miasto Jasło chce utworzyć mieszkania chronione

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Jasielski samorząd chce utworzyć mieszkania chronione dla osób, które potrzebują takiej formy wsparcia. Możliwe byłoby to między innymi dzięki nieodpłatnemu przejęciu części parterowej budynku przy ul. Kochanowskiego 2, w którym obecnie, do czasu zmiany miejsca siedziby, znajduje się Powiatowa Komenda Policji w Jaśle.

Jasielski samorząd chce utworzyć mieszkania chronione dla osób, które potrzebują takiej formy wsparcia. Możliwe byłoby to między innymi dzięki nieodpłatnemu przejęciu części parterowej budynku przy ul. Kochanowskiego 2, w którym obecnie, do czasu zmiany miejsca siedziby, znajduje się Powiatowa Komenda Policji w Jaśle.


Dla kogo mieszkania chronione?

Mieszkanie chronione może być przyznane osobie pełnoletniej, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, a jednocześnie nie wymaga całodobowej opieki. Wsparcia udzielają im m.in. pracownicy socjalni, terapeuci, opiekunowie i asystenci osób niepełnosprawnych. Mieszkanie chronione może mieć formę mieszkania treningowego lub wspieranego (przeznaczone w szczególności dla osób: niepełnosprawnych fizycznie, z zaburzeniami psychicznymi, w podeszłym wieku lub przewlekle chorych).

Jak to wygląda w praktyce?

Specjaliści nadzorują funkcjonowanie osoby skierowanej do mieszkania chronionego. W zależności od indywidualnych potrzeb wykonują określone czynności. Przykładowo – osoba opuszczająca placówkę opiekuńczo-wychowawczą, skierowana do mieszkania chronionego będzie musiała nauczyć się samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu. Specjaliści dają takiej osobie wskazówki, porady, towarzyszą przy wykonywaniu zwykłych codziennych obowiązków, uczą planowania budżetu i wydatków domowych, dbałości o własne sprawy.

Miasto Jasło chce wspierać

Do tej pory na terenie naszego miasta nie było mieszkań chronionych. Z jednej strony nie składano wniosków o pomoc w takiej formie, z drugiej brakowało lokalu, który spełniałby określone wymogi. Taka możliwość pojawiła się niedawno, kiedy Wojewódzka Komenda Policji w Rzeszowie zwróciła się do Urzędu Miasta w Jaśle z propozycją nieopłatnego przejęcia ich lokalu przy ul. Kochanowskiego 2 – o powierzchni 270 m kw. (ma to związek z przeniesieniem dotychczasowej siedziby policji do nowo budowanej przy ul. Sroczyńskiego). Wstępna ocena wskazuje na możliwość utworzenia tam kilku mieszkań oraz przygotowanie pomieszczenia wspólnego użytku.

Obecnie, według wstępnego rozeznania, do pomocy w postaci mieszkań chronionych kwalifikuje się w Jaśle kilkanaście osób. Pomimo tego, że mają one zapewnione potrzeby mieszkaniowe, to jednak zdaniem pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, pomoc w postaci mieszkania chronionego przyczyniłaby się do poprawy ich funkcjonowania w środowisku lokalnym.

Kiedy realizacja?

Działania ze strony miasta już rozpoczęto, bo radni Rady Miejskiej Jasła końcem stycznia wyrazili zgodę na uruchomienie odpowiednich procedur związanych z przejęciem części lokalowej. Jednak realizacja będzie możliwa dopiero po przekazaniu lokalu na własność miasta i opuszczeniu go przez policję – czyli najwcześniej za rok. Tymczasem by poznać koszty uruchomienia całego zadania konieczne będzie między innymi wykonanie dokumentacji technicznej adaptacji budynku. Na realizację tego zadania samorząd zamierza ubiegać się o środki zewnętrzne.

- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
onyx
18 lutego, 2020 20:31

Wylęgarnia patologii? Przez dwa „i”

- Reklama -

Ostatnie artykuły