Zakup nieruchomości to inwestycja, która pozwoli ochronić Twoje pieniądze przed inflacją. To jednocześnie krok, który wpłynie pozytywnie na Twoje poczucie stabilności i bezpieczeństwa oraz komfort. Jak się przygotować do kupna nieruchomości w Jaśle? Na co zwrócić uwagę podczas inwestowania?
Co warto zrobić przed zakupem nieruchomości?
Zakup nieruchomości w Jaśle to obecnie wydatek od kilkuset tysięcy do nawet ponad miliona złotych. Tak poważna inwestycja wymaga odpowiedniego przygotowania. Pozwoli ono zminimalizować ryzyko podjęcia błędnych decyzji, a także pomoże zadbać o aspekt finansowy całej transakcji: znalezienie korzystnej oferty oraz sfinansowanie zakupu bez nadmiernego obciążenia Twojego budżetu.
Przeanalizuj lokalny rynek nieruchomości
Jeśli planujesz zakup nieruchomości, przeanalizuj lokalny rynek. Przede wszystkim zdecyduj, w jakim rejonie chcesz kupić mieszkanie. Niekiedy najbardziej oblegane części miasta po prostu się nie opłacają i ze względu na koszty lepiej wybrać obiekty położone na obrzeżach. Jeśli przeanalizujesz oferty z okolicy, będziesz wiedział, na jaki wydatek musisz się przygotować.
Podczas analizy rynku zwróć uwagę na następujące czynniki:
- cenę nieruchomości w przeliczeniu na m2;
- stosunek ceny do oferowanego standardu;
- dodatkowe opłaty związane z użytkowaniem wybranego mieszania — w tym przede wszystkim wysokość czynszu;
- możliwość dokupienia miejsca parkingowego w okolicy nieruchomości;
- lokalizację obiektu lub działki;
- dostęp do interesujących Cię elementów infrastruktury.
Tego rodzaju analizy najlepiej przeprowadzać przy użyciu internetowych portali ogłoszeniowych. Pamiętaj też, że ogłoszenia bezpośrednio od sprzedającego i z agencji nieruchomości znacznie się różnią, przede wszystkim ceną. Koszty ponoszone w związku z zatrudnieniem agenta są często wliczone w cenę danego obiektu.
Zorientuj się w kwestii możliwości finansowania zakupu — oszczędności i wkład własny do kredytu
Obecnie ceny nieruchomości są na tyle wysokie, że większość inwestorów nie kupuje za gotówkę. Oszczędności stanowią przede wszystkim wkład własny, do którego dodaje się środki pozyskane z innych źródeł. Kredyt mieszkaniowy na finanse rankomat.pl to zestawienie aktualnych ofert. Znajdziesz w nim porównanie usług świadczonych przez różne banki. Uwzględnia ono m.in. całkowity koszt kredytu, wysokość oprocentowania, szacowaną wysokość miesięcznej raty czy RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania).
Takie zestawienie zdecydowanie ułatwia podjęcie decyzji dotyczącej wyboru konkretnej opcji finansowania. Po zapoznaniu się ze szczegółami interesującej Cię oferty możesz w łatwy sposób przejść do uzupełniania formalności związanych z zaciągnięciem zobowiązania. Pamiętaj, że kredyt hipoteczny można wziąć nie tylko na zakup mieszkania, ale i działki czy na budowę domu.
Czym jest konto mieszkaniowe i dlaczego warto je mieć?
Obecnie kredytobiorcy mogą liczyć na zaciągnięcie zobowiązania bez wkładu własnego, jednak jest to związane z dodatkowymi wymaganiami i ograniczeniami. Jak tego uniknąć? Warto założyć konto, które ułatwi oszczędzanie środków na zakup pierwszego mieszkania lub jedynie na część wydatku, którą stanowi właśnie wkład własny.
Konto mieszkaniowe to jedno z rozwiązań oferowanych przez państwo w ramach wsparcia obywateli chcących dokonać zakupu nieruchomości. Stanowi ono formę rachunku oszczędnościowego, na którym środki powiększają się jednak nie tylko o standardowe oprocentowanie, ale i coroczną premię, którą opłaca państwo. Z tytułu zysków kapitałowych, osiągniętych na koncie mieszkaniowym, nie trzeba odprowadzać podatku dochodowego.
Konto mieszkaniowe mogą założyć osoby, które mają ukończone co najmniej 13 lat i w dniu założenia konta nie miały ukończonych 45 lat, nie mają innego konta mieszkaniowego/lokaty mieszkaniowej i nie mają oraz wcześniej nie miały prawa własności do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Samo konto ułatwia oszczędzanie, umożliwia uzyskanie dodatkowej premii od państwa, a także jest zwolnione z konieczności odprowadzania podatku dochodowego od odsetek.
Przeanalizuj swoje potrzeby i zestaw je z możliwościami
Duże domy czy mieszkania zapewniają komfort. Są jednak poważnym obciążeniem nie tylko na etapie zakupu, ale i późniejszego remontu, utrzymania i modernizacji. Aby nie zmagać się ze zbyt wysokimi kosztami już po zakupie, przeanalizuj swoje potrzeby. Oceń, jaka powierzchnia domu będzie dla Ciebie optymalna. Pamiętaj, by wyliczenia zestawić ze swoimi możliwościami finansowymi. Informacje na temat wysokości miesięcznej raty przy konkretnych zobowiązaniach znajdziesz na stronie finanse.rankomat.pl. Dzięki znajdującym się tam zestawieniom łatwiej będzie Ci podjąć najlepszą dla siebie decyzję.
Zakup nieruchomości to poważne zobowiązanie, do którego warto się odpowiednio przygotować. Analiza własnych potrzeb, rynku nieruchomości oraz możliwości związanych ze sfinansowaniem zakupu ograniczy ryzyko podjęcia niewłaściwej decyzji i sprawi, że Twój nowy dom faktycznie przyniesie Ci wiele satysfakcji, a nie będzie nadmiernym obciążeniem fizycznym oraz psychicznym.