Kupno samochodu używanego jest decyzją, na którą trzeba dobrze się przygotować. Bardzo ważny jest stan techniczny pojazdu, co pozwoli sprawdzić, czy nie ma w nim ukrytych usterek. Jednak mimo dokładnego sprawdzenia może się okazać, że mimo to wyjdą usterki. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
Kupno używanego samochodu – jakie wady mogą wyjść?
Kupno auta z wadami ukrytymi może zdarzyć się każdemu. Do wad ukrytych można zaliczyć niesprawność, ułomność, o jakiej kupiec nie miał pojęcia. Poza tym kupiec może nie mieć możliwości dostrzeżenia podczas oglądania auta, zaistniałych szkód. Sprzedawca nie zawsze musi być świadomy, jakie wady posiada jego pojazd. Wady ukryte można podzielić na techniczne oraz na prawne. Wady techniczne to te, które zostały odkryte tuż po zakupie samochodu. Do wad prawnych należy zaliczyć problemy związane z prawem własności bądź zajęciem komorniczym.
Poza tym wadą ukrytą jest też to, że sprzedawca nie informuje nas o różnych właściwościach samochodu. Może to dotyczyć bezwypadkowości. Poprzedni właściciel może twierdzić, że auto nigdy nie brało udziału w zdarzeniu drogowym, a może to być nieprawda. Wtedy będzie to wada ukryta.
Kupno auta – co dobrze wiedzieć?
Przepisy dotyczące zakupu auta używanego są inne w zależności od tego kim są sprzedający, a kim kupujący. W tym celu trzeba wyróżnić trzy sytuacje:
- sprzedawca oraz kupujący są konsumentami,
- sprzedawca i kupujący są przedsiębiorcami,
- sprzedawca jest przedsiębiorcą, natomiast kupujący konsumentem,
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w takim przypadku należy założyć, że konsument jest osobą, która nie prowadzi działalności gospodarczej bądź posiada firmę, lecz auto kupuje na własny użytek. Natomiast przedsiębiorca to osoba, która prowadzi działalność gospodarczą lub zawodową.
Używany samochód – jak wygląda rejestracja pojazdu
Zakup samochodu używanego nie zwalnia nas z rejestracji w wydziale komunikacji urzędu miasta bądź starostwa powiatowego, które trzeba wykonać w ciągu 30 dni od zakupu. Trzeba też liczyć się z tym, że kupno używanego auta wymaga pewnych opłat za dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, opłaty ewidencyjne, naklejki ochronne. Specjalny druk można znaleźć w urzędach. Właściciel powinien mieć także dowód własności pojazdu, czyli umowę kupna. Do rejestracji potrzebny jest także dowód rejestracyjny, który będzie miał aktualny przegląd.
Trzeba pamiętać o tym, że w dniu rejestracji auta trzeba kupić również obowiązkowe ubezpieczenie OC. Właściciel, który tego nie zrobi może narazić się na karę, która może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Ubezpieczenie trzeba kupić przez internet, korzystając z wyszukiwarki. Autem można jeździć na starym ubezpieczeniu, jednak nie zawsze ta opcja jest korzystna. Dodatkowo kierowca musi liczyć się z tym, że może dojść do rekalkulacji. Kalkulator ubezpieczeń przedstawi nam aktualne dane, jakie obowiązują w naszym kraju. Wtedy właściciele znajdą najtańszą ofertę OC, która będzie zawierała odpowiednie dane. Wejdź na https://www.wowpolisa.pl/.
Zakup auta – jakie prawa przysługują kupującym?
Zakup samochodu, który jest uszkodzony nie musi kończyć się stratą pieniędzy. Kupujący może skorzystać z przysługującego prawa do rękojmi. W takiej sytuacji można żądać od sprzedającego obniżenia ceny samochodu, rozwiązania umowy, usunięcia wad czy wymiany na egzemplarz nieposiadający wad. Jednak te żądania podlegają pewnym ograniczeniom. W praktyce nie zawsze można liczyć na skorzystanie z takich rozwiązań. Głównie dotyczy to wymiany na inny samochód, bez wad.