wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Które części siewnika zużywają się najszybciej?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Wśród maszyn rolniczych znajdują się takie, które ułatwiają pracę, ale nie są absolutnie niezbędne, oraz takie, bez których prowadzenie gospodarstwa byłoby po prostu niemożliwe. To właśnie do tej drugiej kategorii zwykle zalicza się siewnik. Niezależnie od materiału siewnego i od powierzchni, na której ma on być rozmieszczony, to właśnie siewnik jest narzędziem, które umożliwia pewne rozłożenie w glebie nasion – na odpowiedniej głębokości i w optymalnej ilości na metr kwadratowy. Oczywiście to właśnie w okresie najintensywniejszego użytkowania, siewniki psują się najczęściej. Które elementy ulegają szybkiemu zużyciu i co sprawdzić przed sezonem, aby uniknąć przestojów?

Jak jest zbudowany i jak działa siewnik?

Najprostszy siewnik składa się z dwóch podstawowych elementów: zbiornika nasiennego, w którym gromadzone są nasiona, oraz aparatów wysiewających z redlicami. Siewnik nie jest pojazdem samobieżnym, nie ma więc własnego napędu – ale też nie ma takiej potrzeby. Konstrukcja doczepiana jest po prostu do ciągnika. Ma natomiast koła, które umożliwiają nie tylko przemieszczanie się siewnika, ale także napędzają mieszadło, dzięki układowi przenoszących ruch zębatek.

Mieszadło spełnia istotną funkcję – wspomaga wydostawanie się materiału ze zbiornika oraz rozdziela je na małe porcje, które dostają się do redlicy przez rurki. Ilość ziarna reguluje nastawa, umożliwiająca dopasowanie wysokości szczeliny do zapotrzebowania użytkownika. Redlica zagłębia się w ziemi i umieszcza w niej materiał siewny.

Opisana budowa odpowiada najpopularniejszym i najtańszym siewnikom rzędowym. Nie są one zaawansowane konstrukcyjnie, ale z powodzeniem sprawdzają się w gospodarstwach, zwłaszcza tych mniejszych.

Rodzaje siewników rolniczych

Mówiąc o typach siewników, trzeba najpierw zdefiniować kryteria klasyfikacji. Pod względem sposobu wysiewania wyróżniamy siewniki mechaniczne i pneumatyczne. Biorąc pod uwagę miejsce zastosowania i charakter prac, mówimy o siewnikach ręcznych (ogrodowych) oraz rzędowych (używanych do prac polowych). Ze względu na rodzaj siewu możemy z kolei sklasyfikować siewniki punktowe (do wysiewu precyzyjnego), do siewu pełnego (najbardziej typowe) oraz do siewu bezpośredniego (w nieuprawionej roli).

Istotny jest również podział ze względu na rodzaj redlic. W siewnikach rzędowych stopkowych wykorzystywane są redlice stopkowe, z centralną regulacją docisku redlic (a co za tym idzie – głębokości siewu). Takie urządzenia sprawdzają się w przypadku siewu tradycyjnego. Z kolei w siewnikach talerzowych zainstalowane są redlice z wirującymi talerzami, tworzącymi rowek – ta technologia zwiększa prędkość siewu i jest bardziej uniwersalna (nadaje się m.in. do siewu bezpośredniego).

Najczęstsze awarie siewników – które części warto mieć pod ręką?

Nie jest zaskoczeniem fakt, że w siewniku najszybciej zużywają się części robocze, bezpośrednio stykające się z glebą – niejednokrotnie ubitą i kamienistą. W trakcie prac możemy zatem obserwować zużycie redlic, zębów, spulchniaczy oraz kół dociskowych. Na krótszą metę pomoże regeneracja i napawanie, które stanowi również dobrą metodę na zwiększenie żywotności elementu. Z czasem jednak wymiana części okaże się nieodzowna.

W toku prac może dojść również do rozregulowania pracy mechanizmów odpowiedzialnych za precyzyjne podawanie nasion. Zużyciu ulegają głównie wężyki oraz mechanizmy regulacji głębokości wysiewu.

Szczególnie kosztowne mogą być awarie podzespołów odpowiedzialnych za przenoszenie mocy oraz za mocowanie do ciągnika (takich jak WOM oraz układ zawieszenia).

Jak w większości urządzeń mechanicznych i pojazdów, zużywają się również najdrobniejsze elementy: śruby, nakrętki, uszczelki, podkładki, sprężyny i przełączniki. Te zawsze warto mieć na stanie, aby w razie potrzeby szybko dokonać drobnych napraw – znajdziesz je na https://lebko.pl/.

Przygotowanie siewnika do sezonu – o tym pamiętaj

Przed sezonem trzeba zweryfikować stan techniczny siewnika, aby nie doprowadzić do niekomfortowej sytuacji oczekiwania na części w razie niespodziewanej awarii na samym początku prac.

Koniecznie sprawdź, czy wszystkie wymienione wyżej elementy i układy są sprawne i funkcjonują prawidłowo oraz, czy nie powstały niebezpieczne luzy. Zweryfikuj poziom zużycia kółek wysiewających, wahaczy, znaczników i zaczepu. Nie zapominaj o konieczności smarowania elementów ruchomych po każdych wysianych 100 ha.

Wszystkie części niezbędne do mniejszych i większych napraw siewników, kupisz wygodnie w sklepie online na https://lebko.pl/5971-technika-siewna.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Ostatnie artykuły