wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Kto powinien korzystać z kąpieli solankowych?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Dobroczynne właściwości wód mineralnych są znane od stuleci. Historia najpopularniejszych, polskich uzdrowisk sięga czasów jeszcze przed II wojną światową. Wiele z nich swój sukces zawdzięcza solance czyli wodzie o dużej zawartości jonów sodowych, soli magnezu, a także związków jodu i bromu. Kąpiele w niej niosą ze sobą wiele korzyści dla organizmu. Czy wiesz dlaczego tak się dzieje?

Kąpiel solankowa – co to jest?

Kąpiel solankowa to jedna z metod hydroterapii, którą przeprowadza się w uzdrowiskach i SPA. W zależności od metody preferowanej przez dany obiekt, specjalna woda zostaje wpuszczona do basenu lub wanny z hydromasażem. Kuracjusz w trakcie zabiegu może po prostu leżeć i relaksować się, lub wykonywać ćwiczenia. Temperatura takiej kąpieli wynosi zwykle mięcy 34 a 40 stopni Celsjusza, jest to zatem rozgrzewające i przyjemne doświadczenie.

Co ciekawe, po zakończonym zabiegu nie należy się wycierać, tylko poczekać aż woda sama odparuje ze skóry, a jony soli i minerały stworzą swego rodzaju „płaszcz solny”, który podtrzyma efekt leczniczy. 

Dla kogo jest kąpiel solankowa?

Kąpiel solankowa łagodzi dolegliwości bólowe i wpływa korzystnie na ciśnienie krwi. Z tego też powodu są one polecane dla osób z różnego rodzaju chorobami stawów i kręgosłupa, a także osób ludzie otyli i  w stanach obniżonej odporności. Zabiegi z wykorzystaniem solanki bardzo często są stosowane w szpitalach reumatologicznych, a także jako terapia wspierająca rehabilitacje po urazach kości.

Hydroterapia poprawia krążenie krwi, co pomaga dostarczyć większe ilości tlenu do tkanek skóry, dlatego też jest nieocenioną pomocą w łagodzeniu zmian łuszczycowych i alergicznych. Co więcej, przebywając w ciepłej kąpieli kuracjusz ma okazję wdychać lecznicze opary. Taka inhalacja wspiera układ oddechowy.

Pamiętaj o przeciwwskazaniach

Wydawać by się mogło, że solanka to samo dobro. Jednak nie dla wszystkich. Niektóre osoby nie powinny korzystać z tego typu kąpieli. Jeżeli jesteś po przebytym zawale serca, masz wady zastawek lub problemy z wydolnością krążeniowo – oddechową, lepiej poszukaj innych sposobów na relaks.

Również osoby z nadczynnością tarczycy, a także ze stwierdzoną chorobą nowotworową lub gruźlicą, powinny się powstrzymać od kąpieli solankowych. Co ciekawe, zabiegi te nie są polecane również dla kobiet w ciąży.

Uzdrowisko we własnej łazience

Jeżeli nie jesteś w grupie osób z przeciwwskazaniami, a chciałabyś przetestować na sobie działanie solanki, nie musisz od razu jechać do najbliższego uzdrowiska. Taką kąpiel możesz przygotować we własnym domu (https://alkmie.com/Kapiele-z-uzyciem-soli-blog-pol-1612951853.html). Potrzebujesz wanny i ok 40 gramów soli na litr wody. Najlepiej by było posiadać specjalną sól jednego z uzdrowisk, jednak jeżeli nie masz takiej w domu, wystarczy zwykła sól morska.

Przygotuj ciepłą kąpiel i rozpuść w niej sól. Możesz dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Pamiętaj, aby nie siedzieć w wodzie zbyt długo, gdyż może to doprowadzić do wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych. Zaleca się, aby po zabiegu poleżeć w cieple przez ok 30 minut i poczekać, aż woda samodzielnie odparuje.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły