15.2 C
Jasło
24 września 2020, czwartek

Konferencja prasowa na temat DK-73 Pilzno-Jasło

Wyróżnione

Dlaczego warto zdecydować się na szkolenia winiarskie dla firm?

Wyjazd integracyjny bądź spotkanie pracownicze to sposobność do lepszego poznania współpracowników. Niestety często zdarza się, iż jego forma jest nudna i niezachęcająca....
Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Dojazd drogą krajową nr 73 z Pilzna do Jasła poprawi się do roku 2027. Obecnie trwają przygotowania do realizacji tej inwestycji. O zaawansowaniu prac informował dziś na konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Jaśle dyrektor rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Bogdan Tarnawski. Jak mówił, w dniu 28.07.2020r. rzeszowski oddział GDDKiA złożył do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji.

Droga nr 73 prowadzi od obwodnicy Kielc do Jasła. To trasa, która łączy przecinającą Podkarpacie DK-28 z ważnymi trasami DK-94 oraz autostradą A4. Obecnie droga ta jest w nie najlepszym stanie technicznym i wiedzie przez małe miejscowości. GDDKiA prowadzi obecnie prace przygotowawcze w celu jej rozbudowy i budowy obwodnic: Pilzna, Brzostka, Kołaczyc i Jasła. W sumie trasa między Pilznem i Jasłem zmieni się na odcinku 21 km, który przebiegał bedzie po nowym śladzie.

Zmieni się geografia ruchu na terenie powiatu jasielskiego – mówił podczas konferencji prasowej Starosta Jasielski Adam Pawluś, który podkreślał znaczenie tej inwestycji dla rozwoju regionu i bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. Obecnie drogą tą przejeżdżają setki tirów, głównie z Rumunii i Słowacji. Kierowcy skracają sobie w ten sposób drogę na północ Polski. – Jest zaprojektowany nowy, 7 km, odcinek dk 73, który przebiegał będzie od miejscowości Trzcinica, w ciągu dw28, do Podzamcza, co pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy z Jasła – podkreślał starosta.

Zmieni się geografia ruchu na terenie powiatu jasielskiego

Jak podkreślał Bogdan Tarnawski, dyrektor rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, na 14-kilometrowym odcinku będzie przeprowadzona rozbudowa drogi, w tym poszerzenie do 7 m oraz wzmocnienie konstrukcji do przenoszenia obciążeń 115 kN/oś. Pozostałe 21 km to planowana budowa obwodnic miejscowości: Pilzna, Brzostka, Kołaczyc i Jasła. – Po rozbudowie będzie to nowoczesna droga klasy GP wraz z chodnikami, ścieżką rowerową i lewoskrętami. – mówił dyrektor.

Wniosek o Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach

W dniu 28.07.2020 r. Oddział w Rzeszowie GDDKiA złożył do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie wniosek o wydanie Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowej inwestycji.

To bardzo ważny etap realizacji tej inwestycji – podsumował europoseł Bogdan Rzońca, który złożył wniosek o budowę tej inwestycji w Sejmie w 2016 roku.

Wojciech Zając fot. Starostwo Powiatowe w Jaśle

To milowy krok w budowie drogi krajowej 73 – dodał Wojciech Zając, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

To milowy krok w budowie drogi krajowej 73

Inwestycja na etapie opracowywania dokumentacji jest podzielona na 3 odcinki: obwodnicę Pilzna, drugi odcinek z obwodnicą Brzostka i Kołaczyc, trzeci z obwodnicą Jasła. Dla odcinka pierwszego wybrano wariant W21, dla odcinka drugiego – W1b, dla trzeciego – W2.

Droga na walach przeciwpowodziowych

Dla odcinka drugiego wybrano wariant po nowym śladzie, z jedną wspólną obwodnicą Brzostka i Kołaczyc. Droga ta będzie poprowadzona po wałach przeciwpowodziowych.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca fot. Starostwo Powiatowe w Jaśle

To ewenement w skali kraju, żadna inna droga w Polsce nie biegnie po wale przeciwpowodziowym – podkreślał poseł Rzońca.

– To wynik rozmów prowadzonych z Wodami Polskimi, w kwestii realizacji wspólnej inwestycji. Chodzi o to, że Wody Polskie planowały wybudowanie w tych okolicach wałów przeciwpowodziowych. Porozumieliśmy się , by te inwestycje połączyć – poinformował Dyrektor Tarnawski.

Starosta Jasielski podziękował Posłowi Bogdanowi Rzońcy i Małgorzacie Wajdzie – Dyrektorowi Wód Polskich w Rzeszowie, za wsparcie i pomoc w realizacji tej inwestycji. – Raz jeszcze chcę podziękować Panu Posłowi i Pani dyrektor za pomoc przy rozbudowie dk 73. Dzięki realizacji tej inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg w Jaśle. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na ok. 694 mln zł. Po otrzymaniu decyzji środowiskowej w następnej kolejności będzie przygotowywana koncepcja programowa, później ogłoszony przetarg na realizację w systemie projektuj i buduj.

Realizacja inwestycji planowana jest natomiast na lata 2024 – 2027.

- Reklama -

Więcej artykułów

8 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
8934954
8934954
7 sierpnia, 2020 22:16

Rozwijamy się i będziemy się rozwijać: komunikacyjnie, gospodarczo społecznie. Ta ekipa robi dobrą robotę.

Danuta K.
Danuta K.
7 sierpnia, 2020 22:18
Odpowiedź na  8934954

tak trudno wymyślić sobie nik? po co to jest jak każdy pisowiec może sobie wpisać ciąg liczb 8934954″

Alojzy Nowak
Alojzy Nowak
7 sierpnia, 2020 22:23
Odpowiedź na  Danuta K.

W takim razie rozwiń swój inicjał. Też jesteś anonimowa kobieto. Co ci nie pasuje? To, że dzięki pracy tych ludzi powiat się rozwija?

Do roboty lenie
Do roboty lenie
8 sierpnia, 2020 13:03

Będzie sobie Rzońca pomykał z Jasła do Brukseli kabrioletem.

dalej sięga jego ramię
dalej sięga jego ramię
8 sierpnia, 2020 13:11
Odpowiedź na  Do roboty lenie

za 7 lat Rzońca będzie kanclerzem galaktyki i będzie swoim kabrioletem latał w kosmos walczyć z Federacją Handlową LGBT

Misio
Misio
8 sierpnia, 2020 21:05

Tak się składa że Rzońca jeździ starym Passatem. Ten rzęch raczej nie doleci do innej galaktyki, tam gdzie od lat mentalnie żyją twoi idole z PO

Czesio
Czesio
9 sierpnia, 2020 13:03
Odpowiedź na  Misio

W oświadczeniu majątkowym sprzed roku wykazuje nie passata tylko VW Tiguana z 2016 r. Zatem czyim Passatem jeździ Rzońca?
http://orka.sejm.gov.pl/euposel9.nsf/0/F51618378DCFE535C12584390036978F/%24File/OSWUE9P_042.pdf

https://mamprawowiedziec.pl/polityk/31010_bogdan_rzonca#oswiadczenia-majatkowe

oj misiu misiu
oj misiu misiu
9 sierpnia, 2020 15:23
Odpowiedź na  Misio

Co ty piszesz, Rzońca ma volkswagena ale Tiguana. Czterolatka.

- Reklama -

Ostatnie artykuły

Sierpniowa edycja konkursu zakończona

Zwycięzcą sierpniowej edycji konkursu fotograficznego Jasło FOTOEYE zostało zdjęcie „Skate-park” wykonane przez Jakuba Orłowskiego. Spośród 44 zdjęć zakwalifikowanych do konkursu komisja postanowiła...

Judy Garland w JDK: Smutne życie legendy Hollywood

Sztuką „Judy” (18 września br.) w reżyserii Sławomira Chwastowskiego Jasielski Dom Kultury rozpoczął tegoroczne XII Jesienne Spotkania z Teatrem. W tytułowej roli...