wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Komfort snu seniora, czyli jaki materac wybrać dla babci i dziadka?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Sen jest naszą podstawową formą regeneracji i odpoczynku. Jest zatem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Nie da się ukryć, że jakość snu wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie i samopoczucie. Kiedy jesteśmy niewyspani jesteśmy drażliwi i mamy zaburzenia nastroju, ciężej nam się skupić na podstawowych czynnościach, nasza reakcja jest spowolniona i trudniej podejmować nam złożone decyzje. To szczególnie ważne kwestie dla osób starszych, u których niektóre procesy wraz z wiekiem automatycznie spowalniają. Będąc seniorem lub opiekując się swoimi starszymi rodzicami, czy dziadkami powinniśmy zadbać o ich sen, który wraz z wiekiem traci na jakości. Jak poprawić jakość snu seniora? Jaki wybrać materac dla babci i dziadka?

Tapczan kanapa lub wersalka

Niestety to dość powszechne, że seniorzy, zamiast spać na wygodnym łóżku z dostosowanym do ich potrzeb materacem, śpią na reliktach przeszłości, czyli wersalkach i tapczanach. Choć współczesne kanapy różnią się od tych z lat 70 i 80 ubiegłego wieku, to nadal w domach naszych dziadków możemy znaleźć autentyczne meble z tamtej epoki. Niestety i te nowsze i starsze wersje mają destrukcyjny wpływ na komfort snu starszej osoby. Jeśli nasz dziadek lub babcia upierają się, by zostać przy starym meblu lub warunki lokalowe nie pozwalają na zakup pełnowymiarowego łóżka, możemy dokupić tzw. materac nawierzchniowy, który kładzie się na łóżku. Najczęściej dostępną wersją materaca nawierzchniowego jest materac z wkładem z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej lub lateksowej, który dopasowuje się do indywidualnych potrzeb seniora.

Materac kieszeniowy lub piankowy

Do najczęściej wymienianych dolegliwości osób starszych należą bóle kręgosłupa i stawów. Co ważniejsze wg badań 86% Polaków narzeka na ból pleców. A jak wiadomo, z wiekiem bóle się nasilają. Aby złagodzić niedyspozycję i poprawić komfort snu zaleca się wybór takiego materaca, który zniweluje nacisk na biodra, barki i szyję przy jednoczesnej amortyzacji sylwetki. Przy tego typu dolegliwościach specjaliści polecają materace kieszonkowe lub piankowe.

Pianka termoelastyczna

Dla osób cierpiących na reumatyzm, dla których zmiana temperatury wiąże się ze wzrostem dolegliwości bólowych polecane są materace z pianki termoelastycznej. Dzięki niej senior ma poczucie przyjemnego otulenia i stałego utrzymania temperatury. Zwiększa to szanse osób starszych na głęboki odpoczynek w trakcie nocy.

Materac z pianki termoelastycznej, to również idealne rozwiązanie dla osób borykających się z problemami z krążeniem. W tym przypadku pianka dostosowuje się do siły nacisku danej części ciała, podłoże odpowiednio dopasowuje się do miejsc o słabszym przepływie krwi, nie powodując zastojów i dyskomfortu. To szczególnie ważne u osób z poważnymi schorzeniami, spędzających dużo czasu w pozycji leżącej. A dodatkowo materace z pianki termoplastycznej idealnie nadają się w przypadku profilaktyki przeciwodleżynowej. Ponadto, warto wyposażyć materac w pokrowiec z materiału o właściwościach pobudzających naczynia krwionośne do pracy. Idealnie do tego nadaje się wełna.

Jeśli nasi najbliżsi skarżą się na ból różnego pochodzenia, warto zainwestować w odpowiednio dostosowany materac. Jeśli nie posiadamy na ten zakup wystarczających środków, możemy skorzystać z kredytu gotówkowego. Dzięki niemu szybko przyniesiemy ukojenie i poprawimy jakość snu nestora rodu.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły