wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Kocimiętka – koci narkotyk, który odstraszy komary

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Jeśli chcemy miło spędzać letni czas w ogrodzie, na tarasie lub balkonie, zadbajmy by nie zabrakło tam roślin, które w naturalny sposób odstraszą komary. Jedną z nich jest kocimiętka.

Nazwa naukowa kocimiętki to nepeta. Jest byliną z rodziny jasnotowatych.  Ma drobne, sercowate liście, spomiędzy których wyrastają liczne, drobne kwiaty w kolorze białym, niebieskim, fioletowym a nawet różowym.

Jest to ciekawa, wręcz legendarna już roślina, której zapach kochają koty (nazywa się ją nawet kocim narkotykiem), a nienawidzą komary. Znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie (wykazuje działanie bakteriostatyczne, przeciwzapalne, moczopędne, żółciopędne i uspokajające), a kwiaty kocimiętki cenią  pszczelarze, gdyż są niezwykle miododajne i doskonale nadają się jako pożytek dla pszczół. 

Do tego ma również walory estetyczne – i z pewnością upiększy nasz ogródek.

Kocia ekstaza

Jak zachowuje się kot po kontakcie z rośliną?
www.pixabay.com

Kocimiętka w swoim składzie zawiera tak zwane kocie feromony szczęścia. Podejrzewa się, że jeden ze składników (nepetalakton) imituje działanie substancji związanej z zachowaniem płciowym kotów. Co ciekawe jedynie dwie trzecie kotów jest podatnych na działanie kocimiętki i cecha ta jest dziedziczna. Najprawdopodobniej nie posiadają receptorów odpowiadających za wrażliwość na tę roślinę. 

Jak zachowuje się kot po kontakcie z rośliną?

Kocimiętka – koci narkotyk, który odstraszy komary
www.pixabay.com

Kiedy kot wyczuje kocimiętkę, to zaczyna się w niej tarzać lub nawet lizać ją. Do tego dochodzi głośne miauczenie i mruczenie. Może być spragniony czułości i domagać się pieszczot bądź aktywności.

Zjedzenie kocimiętki powoduje odmienną reakcję – kot jest rozluźniony i odprężony, wpatruje się w przestrzeń i „odpływa”.

Efekt kocimiętki utrzymuje się jedynie chwilowo, bo do około dziesięciu minut. Po kolejnych 2 godzinach cały proces może zajść na nowo

Koszmar każdego komara

Koszmar każdego komara
www.pixabay.com

Ten sam składnik, który doprowadza koty do obłędu (nepetalakton), według naukowców działa odstraszająco na komary.

W 2001 roku, Chris Peterson i Joel Coats z Uniwersytetu Stanu Iowa na podstawie przeprowadzonych testów stwierdzili, że olejek kocimiętki odstrasza komary dziesięciokrotnie skuteczniej niż środki chemiczne. Do badań użyto komarów z gatunku roznoszącego żółtą febrę, ale naukowcy uważają, że tak samo powinny reagować komary wszystkich gatunków.

Testy polegały na umieszczaniu grupy 20 komarów w szklanej tubie, której połowę smarowano olejkiem kocimiętki o różnych stężeniach. Mierzono ile komarów po 10 minutach pozostało po stronie z kocimiętką.

  • duża dawka oleju z kocimiętki (1,0 %) – pozostały średnio 4 komary
  • niska dawka (0,1%) – pozostały średnio 5 komarów

Gdy w tych samych testach użyto najskuteczniejszy środek chemiczny, pozostało 8-9 komarów.

Siła działania środka odstraszającego owady jest mierzona w laboratorium wg specjalnej skali.

- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Rolo
13 czerwca, 2019 15:32

ciekawe czy te 20 komarów same się zgłosiło do udziału w eksperymencie?:)
i co z nimi zrobili po wszystkim?
po setce ludzkiej krwi i do domu:)

- Reklama -

Ostatnie artykuły