wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jasło stawia na interaktywne przejścia dla pieszych

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie na budowę kolejnych interaktywnych przejść dla pieszych. Nowe interaktywne przejścia powstaną na trzech jasielskich skrzyżowaniach.

Tego rodzaju przejścia posiadają synchronizowane ze sobą czujniki ruchu, świecące elementy odblaskowe oraz znak drogowy z lampą ostrzegawczą, wszystko po to, by w jak najlepszy sposób chronić pieszego.

Nowe interaktywne przejścia powstaną na trzech jasielskich skrzyżowaniach:

  • ul. 3 Maja z ul. Staszica i ul. Czackiego (koło poczty)
  • ul. Kołłątaja z ul. Asnyka i ul. Sobieskiego (koło JDK)
  • oraz ul. Floriańskiej z ul. Rejtana (w pobliżu II LO)

Aktywne przejścia będą w tych miejscach, na których zdarza się więcej wypadków, poza tym w ich pobliżu znajdują się placówki często odwiedzane, zarówno przez mieszkańców, jak i przyjezdnych (poczta, szkoły, JDK, szkoła muzyczna). Dodatkowo dwa z wyznaczonych miejsc znajdują się na nowo powstałej ścieżce rowerowej łączącej trzy miejskie ośrodki rekreacyjne MOSiR, Ogródek Jordanowski i Kwiatową.

Aktywne przejścia w Jaśle już działają

W czerech lokalizacjach na terenie Jasła działają już aktywne przejścia dla pieszych. Zamontowane zostały w ramach projektu „Bezpieczny pieszy w mieście Jaśle”, który realizowany jest przez Miasto Jasło, a wsparty dofinansowaniem  w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

Warto zaznaczyć, że przejścia tego typu nie działają w sposób ciągły, a jedynie aktywują się w momencie zbliżania się pieszego. Na terenie naszego miasta znajdują się już cztery takie przejścia, po dwa na dwóch ulicach: ul. Szkolnej (w pobliżu wjazdu do ZSM nr 3 i sklepu Biedronka oraz w pobliżu niepublicznego przedszkola i pasażu prowadzącego do MOSiR-u) i ul. 3-go Maja (koło kościoła oo. Franciszkanów oraz pomiędzy ul. W. Pola, a sklepem Biedronka).

Przejścia w kolejnych lokalizacjach, zgodnie z wytycznymi rządowego programu, mają powstać w 2022 roku. Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie na to zadanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, w wysokości 182 400 zł. Natomiast szacunkowy koszt zadania to 228 tys. zł.

- Reklama -

Podobne artykuły

7 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

7 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Dubstep
27 sierpnia, 2021 21:52

Tylko zróbcie te przejścia jak należy tj. lepiej ustawcie czujniki bo jak samochod przejedzie blisko krawędzi chodnika to też się światła zapalają…

waafa
27 sierpnia, 2021 21:56
Odpowiedź na  Dubstep

Słuszna uwaga, a czasem jak się jedzie przez szkolną, to miga światło pomimo tego, że nikogo na przejściu nie ma 😀

Etna
27 sierpnia, 2021 22:02

wg mnie takie przejścia zwalniają kierowców z myślenia, czujnik nie zawsze zareaguje, a jak się nauczymy na pamięć, że stajemy jak się zaświeci, to jak nie zadziała to będzie problem. progi zwalniające robią najlepszą robotę a nie jakieś świecące wynalazki za 228 tys. zł.!!!

Andrzej
27 sierpnia, 2021 23:10
Odpowiedź na  Etna

Racja nie raz się już zdążyło niestety ze mknę przez te przejścia bo nie świeci nawet się nie rozglądając a nie wiele trzeba żeby coś nie zadziałało i potem same problemy i nieszczęścia mogą z tego wyjść

koral
28 sierpnia, 2021 14:47

No to są tęczowe przejścia dla LGBT. Na takim nie wolno potrącić lesbijki

Eta
28 sierpnia, 2021 18:01
Odpowiedź na  koral

A jeśli ktoś kogoś stuknie na takim przejściu to co?

Ggg
28 sierpnia, 2021 19:04
Odpowiedź na  Eta

To zaciąży

- Reklama -

Ostatnie artykuły