wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

Jasło stawia na interaktywne przejścia dla pieszych

Wyróżnione

Redakcja
Redakcja
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie na budowę kolejnych interaktywnych przejść dla pieszych. Nowe interaktywne przejścia powstaną na trzech jasielskich skrzyżowaniach.

- Reklama -

Tego rodzaju przejścia posiadają synchronizowane ze sobą czujniki ruchu, świecące elementy odblaskowe oraz znak drogowy z lampą ostrzegawczą, wszystko po to, by w jak najlepszy sposób chronić pieszego.

Nowe interaktywne przejścia powstaną na trzech jasielskich skrzyżowaniach:

  • ul. 3 Maja z ul. Staszica i ul. Czackiego (koło poczty)
  • ul. Kołłątaja z ul. Asnyka i ul. Sobieskiego (koło JDK)
  • oraz ul. Floriańskiej z ul. Rejtana (w pobliżu II LO)

Aktywne przejścia będą w tych miejscach, na których zdarza się więcej wypadków, poza tym w ich pobliżu znajdują się placówki często odwiedzane, zarówno przez mieszkańców, jak i przyjezdnych (poczta, szkoły, JDK, szkoła muzyczna). Dodatkowo dwa z wyznaczonych miejsc znajdują się na nowo powstałej ścieżce rowerowej łączącej trzy miejskie ośrodki rekreacyjne MOSiR, Ogródek Jordanowski i Kwiatową.

Aktywne przejścia w Jaśle już działają

W czerech lokalizacjach na terenie Jasła działają już aktywne przejścia dla pieszych. Zamontowane zostały w ramach projektu „Bezpieczny pieszy w mieście Jaśle”, który realizowany jest przez Miasto Jasło, a wsparty dofinansowaniem  w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

Warto zaznaczyć, że przejścia tego typu nie działają w sposób ciągły, a jedynie aktywują się w momencie zbliżania się pieszego. Na terenie naszego miasta znajdują się już cztery takie przejścia, po dwa na dwóch ulicach: ul. Szkolnej (w pobliżu wjazdu do ZSM nr 3 i sklepu Biedronka oraz w pobliżu niepublicznego przedszkola i pasażu prowadzącego do MOSiR-u) i ul. 3-go Maja (koło kościoła oo. Franciszkanów oraz pomiędzy ul. W. Pola, a sklepem Biedronka).

Przejścia w kolejnych lokalizacjach, zgodnie z wytycznymi rządowego programu, mają powstać w 2022 roku. Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie na to zadanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, w wysokości 182 400 zł. Natomiast szacunkowy koszt zadania to 228 tys. zł.

- Reklama -

Podobne artykuły

7 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

7 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Dubstep
27 sierpnia, 2021 21:52

Tylko zróbcie te przejścia jak należy tj. lepiej ustawcie czujniki bo jak samochod przejedzie blisko krawędzi chodnika to też się światła zapalają…

waafa
27 sierpnia, 2021 21:56
Odpowiedź na  Dubstep

Słuszna uwaga, a czasem jak się jedzie przez szkolną, to miga światło pomimo tego, że nikogo na przejściu nie ma 😀

Etna
27 sierpnia, 2021 22:02

wg mnie takie przejścia zwalniają kierowców z myślenia, czujnik nie zawsze zareaguje, a jak się nauczymy na pamięć, że stajemy jak się zaświeci, to jak nie zadziała to będzie problem. progi zwalniające robią najlepszą robotę a nie jakieś świecące wynalazki za 228 tys. zł.!!!

Andrzej
27 sierpnia, 2021 23:10
Odpowiedź na  Etna

Racja nie raz się już zdążyło niestety ze mknę przez te przejścia bo nie świeci nawet się nie rozglądając a nie wiele trzeba żeby coś nie zadziałało i potem same problemy i nieszczęścia mogą z tego wyjść

koral
28 sierpnia, 2021 14:47

No to są tęczowe przejścia dla LGBT. Na takim nie wolno potrącić lesbijki

Eta
28 sierpnia, 2021 18:01
Odpowiedź na  koral

A jeśli ktoś kogoś stuknie na takim przejściu to co?

Ggg
28 sierpnia, 2021 19:04
Odpowiedź na  Eta

To zaciąży

- Reklama -
Zabiegi estetyczne Jasło. Liposukcja kawitacyjna

Ostatnie artykuły