wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jasło. Sokoły znów pilnują parku miejskiego

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Dwa rarogi stepowe Atom i Meja oraz raróg górski Kalisi są odpowiedzialne w tym roku za płoszenie gawronów w parku miejskim. Sokolnik ze swą drapieżną drużyną rozpoczął pracę pod koniec lutego i będzie pracował aż do 3 maja.

Niestety ataki gawronów od trzech lat są coraz bardziej uciążliwe, bo ptaków jest coraz więcej. Sokolnik pracuje w parku już od świtu, bo wówczas przylatują tu gawrony nocujące głównie w Krośnie, aż do zmierzchu, kiedy ptaki odlatują z powrotem. Głównym celem akcji jest niedopuszczenie do założenia gniazd i wylęgu młodych.

Jasło. Sokoły znów pilnują parku miejskiego
Fot. Urząd Miasta w Jaśle

W tym roku akcja odbywa się już po raz jedenasty, a Jasło było jednym z pierwszych miast, które w 2012 roku zastosowało metodę sokolniczą do płoszenia gawronów w parku miejskim.Użycie ptaków drapieżnych jest najskuteczniejszym, dopuszczonym przepisami prawa, sposobem ograniczenia niedogodności spowodowanych obecnością gawronów na terenach rekreacyjnych. Jak co roku nad prawidłowością działań sokolniczych czuwa specjalista ornitolog.

Jednocześnie apelujemy do mieszkańców, aby poza okresem zimowych mrozów nie dokarmiali ptactwa (ze szczególnym uwzględnieniem gołębi) w parku miejskim i na płycie rynku. Doprowadza to do zaburzenia naturalnej równowagi w przyrodzie i nadmiernego rozrostu populacji.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły