Dzisiaj, zaraz po północy ruszył wyjątkowy serwis o historii naszego miasta – www.17stycznia.pl. Jest to internetowa galeria zdjęć 17 jasielskich budynków, które niestety już nie istnieją, jednak zachowały się na pocztówkach i fotografiach.
Głównym celem strony jest umożliwienie cofnięcia się w czasie do początków XX-go wieku, kiedy to Jasło nazywane było „perłą Galicji”. Relacje z tamtych czasów podkreślają elegancję mieszkańców, imponującą zabudowę miejską oraz ogólną schludność, która odróżniała Jasło od innych galicyjskich miast.
Niestety nadeszły dla Jasła ciężkie czasy II wojny światowej, 13 września 1944 roku starosta jasielski – Walter Gentz w związku ze zbliżającym się frontem i wojskami rosyjskimi zarządził ewakuację ludności cywilnej z Jasła. Ewakuacja miała zakończyć się w dniu 15 września o godz. 18.00. Po tej dacie Niemcy rozpoczęli rabunek miasta i wywożenie z niego co cenniejszych i bardziej użytecznych przedmiotów z wyposażenia domów. Następnie specjalny oddział niemieckich żołnierzy, złożony z 250 osób wysadzał w powietrze poszczególne budynki mieszkalne i użyteczności publicznej. Niszczenie miasta trwało do grudnia 1944 roku. Wydawało się, że to koniec historii miasta, jednak niewielka grupa mieszkańców nie poddała się, podjęła trudną i ciężką decyzję o jego odbudowie.
Wiele budynków zniknęło bezpowrotnie, jednak dzięki naszej stronie powraca pamięć o nich. Dzięki połączeniu oryginalnych zdjęć z aktualnymi mapami Google Street View, każdy bez najmniejszego problemu rozpozna miejsca w których się znajdowały. Każdy z opisów dodatkowo zawiera mało znane fotografie lotnicze Jasła z 1944 roku. Przejrzysta szata graficzna i intuicyjna nawigacja pozwalają na wygodne i szybkie zwiedzanie, do czego serdecznie zapraszamy.
17 jest liczbą symboliczną ale bardzo ważną – 17 stycznia i 17 budynków. W planach jest jednak dalsze rozbudowywanie strony w taki sposób, aby w pełni pokazać piękno dawnego Jasła i być może wpłynąć również dzięki temu na wygląd miasta w czasach obecnych. W planach są również inne projekty i działania, jednak w tej chwili jest jeszcze za wcześnie, aby zdradzać szczegóły.
Strona została stworzona przez właścicieli jasielskiego sklepu z pamiątkami – I Love Jasło, we współpracy z firmą komputerową Karpaty Kasy Fiskalne i członkami działającej na portalu Facebook od listopada 2018 roku grupy Stare Jasło. Ogromny wkład w cały projekt mieli również dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle Mariusz Świątek, oraz Tomasz Kasprzyk – obydwaj wspomogli nas swoją wiedzą historyczną, oraz dobrym słowem.
Grupa „Stare Jasło” na Facebooku to wspaniały pomysł! Ktoś zadał sobie dużo trudu, żeby zgromadzić te wszystkie materiały. Oby rozwijało się tak dalej, miło przypomnieć sobie lata młodości.
A ja znam tego pana z Karpat, który to prowadzi! Bardzo fajny człowiek, nie wiem czy można tutaj ujawniać nazwiska twórców tej grupy 🙂
Nigdy w życiu nie wymusili na mnie uczestnictwa w pochodzie 1-majowym ani w innym spędzie bydła. Ja tych czasów nie wspominam najlepiej.