wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jasło pamięta o prof. Szymonie Wierdaku

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W minioną środę, w Generatorze Nauki GEN w Jaśle odbyły się jasielskie obchody 140. rocznicy urodzin prof. Szymona Wierdaka. Głównym celem, jaki przyświecał organizacji wydarzenia, było przybliżenie mieszkańcom Jasła sylwetki tego znakomitego botanika oraz działacza ochrony przyrody. W Sali Audytoryjnej Generatora oprócz uczniów jasielskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, leśników i przedstawicieli władz samorządowych, zasiedli także potomkowie urodzonego przed stu czterdziestoma laty wieloletniego redaktora naczelnego czasopisma „Sylwan”.

Zasadniczą misją Generatora Nauki GEN jest popularyzacja nauki oraz wspieranie edukacji szkolnej dzieci i młodzieży. W ramach jej realizacji Generator stosuje szeroki wachlarz działań, począwszy od organizacji warsztatów naukowych, przez koordynowanie projektów edukacyjnych, na wydarzeniach, których celem jest popularyzacja wiedzy o ludziach nauki urodzonych w Jaśle lub z Jasłem związanych kończąc. Organizacja 140. rocznicy urodzin prof. Szymona Wierdaka w pełni wpisuje się więc w określone przez GEN kierunki działania.

Ryszard Pabian podczas 140. rocznicy urodzin prof. Szymona Wierdaka
Burmistrz Ryszard Pabian | Fot. GEN w Jaśle

Gromadzimy się dzisiaj w miejscu, któremu patronują Ignacy Łukasiewicz, Rudolf Weigl i Hugo Steinhaus. To oczywiście postaci powszechnie znane. Pamiętajmy jednak, że z Jasłem związani byli również ludzie mniej znani, którzy wnieśli swój wkład w rozwój różnych dziedzin nauki. Niedawno mieliśmy okazję uczestniczyć w premierze filmu o Adamie Lorecie, twórcy Lasów Państwowych. Dzisiaj z kolei upamiętniamy postać profesora Szymona Wierdaka, również związanego z leśnictwem. Spotkania, takie jak to dzisiejsze, dają nam możliwość poznania bardzo ciekawych postaci oraz poszerzania swojej wiedzy – mówił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. 

dr Edward Marszałek podczas 40. rocznicy urodzin prof. Szymona Wierdaka
dr Edward Marszałek | Fot. GEN w Jaśle

W gronie prelegentów znalazł się między innymi dr Edward Marszałek. Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przedstawił szczegółowy rys biograficzny prof. Szymona Wierdaka. Co ciekawe, do Jasła przywiózł z sobą archiwalne egzemplarze czasopisma „Sylwan”, którego profesor był wieloletnim redaktorem naczelnym. Zgromadzeni w Sali Audytoryjnej uczniowie jasielskich szkół podstawowych nr 1 i nr 4 oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle z zaciekawieniem wertowali strony leciwych publikacji.

140. rocznicq urodzin prof. Szymona Wierdaka
Fot. GEN w Jaśle

Artur Paczkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce omówił z kolei niuanse gospodarki leśnej. Podzielił się przy tym wieloma ciekawostkami na temat obszarów leśnych, nad którymi Nadleśnictwo Kołaczyce sprawuje swoją pieczę. Uczestnicy środowego wydarzenia dowiedzieli się między innymi o tym, jakie atrakcje turystyczne kryją pobliskie lasy. Okazuje się na przykład, że w Odrzykoniu rośnie najwyższe drzewo na terenie województwa podkarpackiego. Daglezja zielona, bo o niej mowa, mierzy sobie blisko 60 metrów wysokości.

Ostatnią z wygłoszonych prelekcji było wystąpienie Bartosza Leśniaka. Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle przybliżył słuchaczom klimat, w jakim między innymi Szymonowi Wierdakowi przyszło zdobywać wiedzę w jasielskim gimnazjum, na początku ubiegłego stulecia. Referat pełen zabawnych anegdot i fragmentów wspomnień absolwentów szkoły z pewnością przypadł do gustu młodszej części widowni.

Urszula Solińska-Surma podczas 140. rocznicy urodzin prof. Szymona Wierdaka
Urszula Solińska-Surma | Fot. GEN w Jaśle

Kiedy środowe wydarzenie w Generatorze powoli dobiegało końca, o głos poprosiła Urszula Solińska-Surma. Okazało się, że jest ona wnuczką siostry prof. Szymona Wierdaka, Marii. – Przyjechałam wraz z małżonkiem do Jasła prosto z Janowa Lubelskiego, gdzie mieszkamy. Proszę mi wybaczyć, gdyby łamał mi się głos. Od blisko roku, w moim sercu bardzo mocno pracowało to, jak upamiętnić imię wuja Szymona. Droga młodzieży, bardzo wam dziękuję, że jesteście tutaj dzisiaj. Dla profesora Szymona Wierdaka nauka była przywilejem, dla was jest obowiązkiem. Profesor urodził się w wielodzietnej, średnio-zamożnej rodzinie chłopskiej. Było tę rodzinę stać na to, aby wykształcić jednego syna. Dlatego proszę was, uczcie się. Wujowi Szymonowi jestem szczególnie wdzięczna za jego wielkie serce. To on właśnie sponsorował naukę mojego taty w szkole stolarskiej w Rudniku – wspominała.

Do Jasła, specjalnie na jasielskie obchody 140. rocznicy urodzin prof. Szymona Wierdaka, przyjechał również Zbigniew Wierdak z rodziną, który jest wnukiem brata związanego z Jasłem botanika.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły