wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jasło i Humenné realizują projekt „Eko-tożsamość polsko-słowackiego pogranicza”

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Miasto Jasło wspólnie ze swoim słowackim partnerskim miastem Humenné realizuje projekt „Eko-tożsamość polsko-słowackiego pogranicza”. Jego celem jest ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza poprzez położenie nacisku na działania ekologiczne, jakie wspólnie mogą wypracować i realizować obydwa miasta.

W ramach projektu, we wszystkich trzecich klasach szkół podstawowych prowadzonych przez miasto oraz dla grupy dzieci z Humenné, odbyły się spotkania ekologiczne „Drugie życie śmieci”. Dzieci zapoznały się nie tylko z zasadami segregowania odpadów (prelekcja „ABC segregacji śmieci”), ale także dowiedziały się o nowych funkcjach, jakie mogą mieć odpady (mogą stać się m.in. biżuterią, czy organizerem na biurko).

Jasło i Humenné realizują projekt „Eko-tożsamość polsko-słowackiego pogranicza”

Dodatkowo grupa jasielskich uczniów wraz ze swoimi rówieśnikami ze Słowacji wzięła udział w zajęciach dotyczących zakładania „Polsko-słowackiej łąki kwietnej na Kwiatowej”. Dzieci poznawały etapy zakładania łąki kwietnej oraz rośliny wspólne dla polsko-słowackiego pogranicza. Co ciekawe łąka, która zakwitnie w ramach tego projektu na ośrodku rekreacyjnym „Kwiatowa” będzie miała kwiaty w barwach herbów: Jasła i Humenné (biały, czerwony, żółty i niebieski). Tymczasem podczas zajęć dzieci same założyły mini-łączki, a także dostały nasiona kwiatów do zasadzenia w swoich domach i ogrodach.

W ramach projektu odbyły się również warsztaty plastyczne „Trash Art” dla dzieci z niepełnosprawnościami. Trash Art to sztuka, w której śmieci stają się źródłem inspiracji. Wśród materiałów, z których powstają nowoczesne dzieła sztuki szczególne miejsce zajmują puszki, plastikowe opakowania i elektrośmieci. Wystawę powstałych polsko-słowackich prac już niedługo będzie można obejrzeć w urzędach obydwu miast: Jasła i Humenné.

Jasło i Humenné realizują projekt „Eko-tożsamość polsko-słowackiego pogranicza”

Jednym z elementów projektu jest również opracowanie ekostrategii polsko-słowackiego pogranicza. Dokument ten ma być wytyczną dla obydwu miast w dążeniu do bycia eko&smart w dziedzinach inwestycyjnych i miękkich, w sposobach ekologicznej komunikacji z mieszkańcami, a także w sposobach łagodzenia skutków pandemii Covid-19 w aspekcie środowiskowym. W pracach nad powstaniem dokumentu pomagają przedstawiciele miast: Jasła i Humenné. Zainteresowani jaślanie mogą wziąć udział w spotkaniu, na którym zostanie omówiony zakres powstającego dokumentu oraz wysłuchać prelekcji dotyczącej zielono-niebieskiej infrastruktury w aspekcie gospodarowania wodami deszczowymi. Spotkanie odbędzie się 15 grudnia, o godz. 10 w Generatorze Nauki (ul. Bednarska 2). Serdecznie zapraszamy.

Jasło i Humenné realizują projekt „Eko-tożsamość polsko-słowackiego pogranicza”

Projekt, którego wartość wynosi ponad 251 tys. zł, finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Ma on przyczynić się do wykształcenia wśród mieszkańców  polsko-słowackiego pogranicza odpowiedzialnych i świadomych zachowań w zakresie ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem racjonalnej gospodarki odpadami, zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych do powietrza, czy rozwoju infrastruktury zielonej i błękitnej obszarów zurbanizowanych.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły