15.2 C
Jasło
25 września 2020, piątek

Jasło będzie miało budżet obywatelski

Wyróżnione

Dlaczego warto zdecydować się na szkolenia winiarskie dla firm?

Wyjazd integracyjny bądź spotkanie pracownicze to sposobność do lepszego poznania współpracowników. Niestety często zdarza się, iż jego forma jest nudna i niezachęcająca....
Redakcja Moje Jasło
Redakcja Moje Jasłohttps://mojejaslo.pl/
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

Jeszcze w tym roku mieszkańcy Jasła w ramach budżetu obywatelskiego będą mogli zaproponować, a później wybrać zadania, które zostaną zrealizowane. Na ten cel, z budżetu miejskiego, przeznaczono 300 tysięcy złotych.

Jest to bardzo ważna uchwała, bo daje mieszkańcom możliwość podejmowania decyzji i faktycznego współdecydowania w wydatkowaniu części środków budżetowych. W tym roku jaślanie będą mieli trzy tygodnie na złożenie swoich pomysłów, a ja sam jestem bardzo ciekawy jakie propozycje wpłyną – mówił po przyjęciu uchwały przez Radę Miejską Jasła, Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Wprowadzenie budżetu obywatelskiego, jako specjalnej formy konsultacji społecznych, stało się możliwe między innymi po zrealizowaniu projektu e-usług, w tym wdrożeniu elektronicznego systemu dialogu społecznego w ramach Miejskiego Systemu Konsultacji Społecznych.

Składanie projektów

Propozycje projektu do budżetu obywatelskiego może złożyć każdy mieszkaniec Jasła (osoba mieszkająca na terenie miasta i mająca ukończone 13 lat), a lista poparcia dla tego projektu powinna być podpisana przez co najmniej 25 mieszkańców. Formularze z propozycjami projektów zostaną poddane weryfikacji przez powołany zespół (4 pracowników UMJ oraz radnych, będących przewodniczącymi stałych komisji Rady), który przy weryfikacji będzie oceniał zgodność złożonych projektów z przepisami prawa, możliwość wykonania technicznego oraz kosztorys.

Głosowanie

Zagłosować na dany projekt będzie można jednorazowo za pomocą Miejskiego Systemu Konsultacji Społecznych lub za pomocą karty do głosowania wydanej w punkcie informacji Urzędu Miasta w Jaśle.

Harmonogram budżetu obywatelskiego na rok 2019:

  • składanie propozycji projektu – 21 dni od dnia wejścia uchwały
  • weryfikacja złożonych projektów – do 31 października 2018 r.
  • publikacja wyników weryfikacji – do 3 listopada 2018 r.
  • wniesienie pisemnego odwołania w sprawie projektu niedopuszczonego do głosowania – 3 dni od daty opublikowania listy projektów
  • rozpatrzenie wniesionego odwołania – do 15 listopada 2018 r.
  • sporządzenie i ogłoszenie listy projektów poddanych głosowaniu – do 20 listopada 2018 r.
  • głosowanie – do 15 grudnia 2018 r. (co najmniej 21 dni głosowania)
  • zatwierdzenie listy projektów do realizacji oraz ich upublicznienie – do 31 grudnia 2018 r.

Dokładny termin rozpoczęcia przyjmowania zgłoszeń propozycji w ramach budżetu obywatelskiego podany zostanie do publicznej wiadomości po publikacji uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego.

Urząd Miasta w Jaśle

- Reklama -

Więcej artykułów

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły

Długie kolejki do jasielskiego ZUS-u. “Trzeba wyczekać swoje”

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle ustawiają się codziennie długie kolejki interesantów. Epidemia koronawirusa zaburza funkcjonowanie wszystkich publicznych instytucji. Ile trzeba czekać...

Prace modernizacyjne w jasielskim muzeum trwają

Zakończył się już pierwszy etap projektu „Ukryte skarby Muzeum Regionalnego w Jaśle”. W sumie na modernizację budynku przeznaczono ponad 4,1 mln złotych.

Jasielscy policjanci szkolili żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

Jasielscy policjanci szkolili żołnierzy V Kompanii Lekkiej Piechoty Jasło z 33. Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy. Szkolenie odbyło się na terenie rekreacyjnym...